Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D394 - topic 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D394 - topic 2016


72 replies to this topic

#1 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1282 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2016 - 01:56 PM

Dragilor, voi ati apucat sa cititi ordinul 3769/2015 publicat pe 7 ianuarie 2016 ?

Eu personal l-am citi si n-am inteles chiar tot de acolo... de ex.:

1. In art.1 din lege scrie ca reporteaza operatiunile "realizate pe teritoriul României" iar in declaratie sunt capitole cu informatii referitoare la achizitii/livrari de la/catre persoane UE si non-UE (sa inteleg ca declar aici doar facturile cu marfa vanduta in tara catre un client din afara ... sau declar si intracomunitarele/exporturile?)

2. La Sectiunea I: pct. 5.2 TVA deductibilă aferentă facturilor achitate în perioada de raportare indiferent de data în care acestea au fost primite de la persoane impozabile care aplică sistemul normal de TVA defalcate pe fiecare cotă de TVA ... ANAF-ul inca n-a aflat ca pe cei care au regimul de tva la incasare nu-i intereseaza regimul furnizorilor (pt.ca asa spune in CF) ?

3.Seciune G: La incasari prin casa de marcat trecem si incasarile cu card/tichete (ca nu scrie numerar!) ... si daca da, le consider incasate chiar daca nu mi-au intrat banii in banca?
La total incasari prin alte mijloace ... trecem si chitante/DPI/OP-uri de creditare societate ... de ex.? Pentru ca la baza si tva scrie clar ca trec doar activitatile economice ... dar la total incasari scrie "din activitati exceptate ..."

... si mai sunt si alte semne de intrebare, dar ma opresc aici deocamdata pentru ca deja mi-am stricat ziua (luna :angry2: ).



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 January 2016 - 08:49 PM

  • achizitiile si livrarile intracomunitare/exporturi

sa vedem programul, poate ne mai lamurim - declari tot si sa vedem ce iese…





#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1282 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2016 - 09:35 PM

Tare mi-e teama ca poate fi asa!

La 1. eu as zice ca trebuie declarate doar livrarile catre strainii care nu pot dovedi ca ies cu marfa din tara si atunci factura se face cu tva normal (nu scutit)... asa m-am gandit eu ... sper ca nu s-au gandit ei la alta babilonie!

Ar fi aberant sa amestecam in D394 si date din D390 ... dar sa dam si D390 in continuare!



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 January 2016 - 10:10 PM

in formularul D394 sunt rezumate edificatoare pe capitole
C si D sunt pentru operatiuni cu persoane impozabile inregistrate/neinregistrate in scopuri de TVA in Romania
E si F sunt pentru intracomunitare si exporturi
E. Rezumat declaratie privind operatiunile desfasurate cu persoane nestabilite in Romania care sunt stabilite in alt stat membru, neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania
F. Rezumat declaratie privind operatiunile desfasurate cu persoane impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2016 - 02:08 PM

cu siguranta se vor updata si softurile de conta, nu disperati inca ... :smile:



#6 express

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 January 2016 - 09:03 PM

Modificarea softurilor trebuia facuta in prima saptamana din ianuarie ca sa poti obtine in luna aprilie declaratii corecte. Cine poate corecta mii de facturi inregistrate in lunile ianuarie si februarie pe un cod de taxa si care conform noii structuri din noua declaratie trebuiau inregistrate folosind 5 coduri de taxa?



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1282 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 January 2016 - 03:12 PM

Negrii mici de pe plantatie ... adica noi!



#8 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 24 February 2016 - 06:26 PM

Vezi postareaexpress, la 25 January 2016 - 09:03 PM, a spus:

Modificarea softurilor trebuia facuta in prima saptamana din ianuarie ca sa poti obtine in luna aprilie declaratii corecte. Cine poate corecta mii de facturi inregistrate in lunile ianuarie si februarie pe un cod de taxa si care conform noii structuri din noua declaratie trebuiau inregistrate folosind 5 coduri de taxa?

dar de ce consideri ca datele primului 394 ( format nou) vor fi afectate de datele lunii ian - febr...etc ? Nu vad legatura...



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1282 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2016 - 06:37 PM

Pentru ca inca nu exista specificatiile si abia dupa ce apar vom vedea cum trebuie sa detaliem achizitiile/livrarile.



#10 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 347 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 02 March 2016 - 10:33 AM

F. Rezumat declaratie privind operatiunile desfasurate cu persoane impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene
La randul 3 "Achizitii de bunuri si servicii pentru care se aplica taxarea inversa ©" despre ce cazuri este vorba?



#11 sorinasoare

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 March 2016 - 12:39 PM

Buna ziua.
Daca ma poate ajuta cineva. Am o nelamurire in legatura cu Jurnalul pentru vanzari. Sunt societate platitoare de TVA si am vandut in euro o masina second-hand unei societati stat membu UE. Am facut factura in valuta fara TVA, iar in jurnalul pntru vanzari apare la pozitia "14 LIC scutite (art. 294 alin. (2) lit a) si d) si nu stiu daca este corect.
Multumesc



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 March 2016 - 09:33 PM

Comunicate de presa privind D394 pe siteul ANAF

- Proiect de Ordin pentru modificarea Ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 3769/2015 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA
- Precizari privind modificarile aduse Declaratiei 394

noul termen de depunere este 1 iulie 2016, fara obligatia depunerii retroactive a declaratiei



#13 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2016 - 07:14 AM

O declaratie care in loc sa se simplifice (asa cum au afirmat ca o vor face ) , s-a amplificat cu cateva pagini si cerinte in plus ! :sad:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2016 - 11:36 AM

S-a amanat termenul de depunere pana pe 01.07.2016 !
Mai sunt si alte modif. ale decl. 394.
OPANAF1105 publicat in MO de azi.



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 April 2016 - 09:53 PM

prevederile Ordinului 3769/2015 se aplica pentru operatiunile efectuate pe teritoriul national incepand cu luna iulie 2016 –cf. art. 1 al Ordinului 1105/2016
in loc de
prevederile prezentului ordin se aplica incepand cu operatiunile efectuate in trimestrul I 2016 pe teritoriul national – cf. art.10 al Ordinului 3769/2015

deci prima declaratie 394 in noul format se va depune in august/octombrie in functie de perioada fiscala lunara/trimestriala

va fi individualizata ptr. fiecare activitate - se va simplifica cat de cat



#16 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 April 2016 - 06:39 AM

Bonurile fiscale care au cui pe ele le declaram in 394 pentru perioada ianuarie -iunie 2016?(benzina)
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#17 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1144 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2016 - 07:15 AM

Intr-adevar, nu se mai depune retroactiv insa, in opinia mea nu s-a simplificat deloc ...ba chiar se solicita informatii in plus fata de declaratia initiala .

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la 14 April 2016 - 06:39 AM, a spus:

Bonurile fiscale care au cui pe ele le declaram in 394 pentru perioada ianuarie -iunie 2016?(benzina)

Nu se va mai depune nimic retroactiv !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#18 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 14 April 2016 - 08:18 AM

Nu retroactiv , acum la martie le declaram in 394?
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#19 very

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 14 April 2016 - 10:08 AM

Nu se declara .



#20 Cpgb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 April 2016 - 04:49 PM

Este normal ca la generarea declarației din programul ciel să.mi aducă și bonurile care au cui pe ele? Parcă se amanase declararea lor.este normal lucrul ăsta? A mai pățit cineva lucrul ăsta?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL