Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
corectare erori contabile din ani precedenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

corectare erori contabile din ani precedenti

2 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2016 - 12:33 PM

Buna ziua, am preluat o firma care nu are inregistrate operatiuni efectuate prin banca din anii 2013 si 2014, va rog sa imi spuneti cum inregistrez aceste operatiuni in dec.2015? Operatiunile sunt : 581=5311,5121=581 creditare patron casa si depunere numerar la banca si 627=5121, comisioane bancare platite in anii 2013 si 2014. Ar fi corect :
1. 581=5311, 5121=581 si 1174 comisioanele = 5121? sau
2. 5121=4551 si 1174=5121 pentru a nu afecta registrul de casa.

O alta problema este aceea ca firma are in contul 303 o casa de marcat si un cantar pe care nu le`a folosit niciodata, firma nu a avut activitate de la infiintare, este corect ca soldul ct. 303 sa ramana debitor cu suma respectiva?

Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2016 - 07:34 PM

Varianta 2. imi suna mai corect si mai aproape de adevar.

Cat despre 303, este normal sa ai sold debitor, pentru ca ai obiecte de inventar in gestiune care inca nu s-au "consumat".

La societatile mari (de exemplu) se face aprovizionare pentru o perioada mai mare, raman pe stoc in magazie si se dau in folosinta/consum cand este nevoie de ele (de ex. salopete, lopeti, telefoane ...).




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2016 - 10:11 AM

Buna dimineata, multumesc pentru raspunsuri. Duminica frumoasa!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL