Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Utilaje existente in societate scoase eronat din evidenta contabila - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Utilaje existente in societate scoase eronat din evidenta contabila

3 replies to this topic

#1 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 01 February 2016 - 01:55 PM

Buna ziua,

Am preluat o contabilitate care nu are in evidenta contabila utilaje care functioneaza in continuare in societate. Persoana care a tinut contabilitatea le scotea din evidenta (281=2131), fara sa existe vreo decizie in acest sens, in momentul in care erau amortizate complet.
Anul acest s-a efectuat o modernizare la un utilaj scos din evidenta contabila, Eu ar tb sa maresc valoare utilajului si sa inregistrez amortizarea aferenta valorii modernizarii.
Cum pot sa repun aceste mijloace fixe in evidenta contabila si ce documente ar tb sa am la baza repunerii. Cu ce valoare le repun?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 February 2016 - 12:34 PM

Faci un proces verbal in care explici situatia si stornezi inregistrarea facuta eronat.




#3 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 27 March 2016 - 03:10 PM

Dupa ce am repus mijlocul fix, si am majorat valoarea acestuia cu modernizarea efectuata, cum procedez cu amortizarea?
In Codul fiscal se precizeaza ca "in cazul in care investitiile se realizeaza la mijl fixe amortizabile pt care durata normala de utilizare este expirata , amortizarea fiscala se determina pe baza metodei de amotizare corespunzatoare mijlocului fix imbunatatit, pe durata normala de fuctionare stabilita de catre o comisie tehnica interna sau de un expert tehnic independent"

Deci amortizarea este deductibila la calculul impozitului pe profit ?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2016 - 10:17 AM

Sigur ca este deductibila.

Cel mai simplu este ca in cadrul PV de receptie/punere in functiune (a modernizarii) sa stabilesti si cu cat se prelungeste durata de viata/de amortizare (si vei amortiza majorarea in aceasta perioada)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL