Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuieli deductibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuieli deductibile

6 replies to this topic

#1 petrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 April 2016 - 08:24 PM

Buna ziua,

Sunt PFA din ianuarie 2015 si declar veniturile in sistem real.
Trebuie sa depun declaratia 200 si inca nu am reusit sa ma dumiresc daca platile anticipate efectuate trimestrial la bugetul asigurarilor de sanatate si la bugetul asigurarilor sociale pentru pensie le iau in calcul ca si cheltuieli deductibile. Am intrebat trei persoane si raspunsurile au fost diferite ; incercand sa citesc din codul fiscal m-am incurcat si mai rau. Ma poate ajuta cineva ?



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 April 2016 - 05:28 PM

Da, le treceti la totalul cheltuielilor deductibile. Va rog sa cititi instructiunile de completare a d200 la adresa urmatoare pe la mijlocul paginii 10.
https://static.anaf....ec_200_2015.pdf




#3 petrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 April 2016 - 07:07 PM

Va multumesc pentru ajutor.



#4 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 30 November 2017 - 03:10 PM

Buna ziua! Intreb si eu: CAS si CASS sunt deductibile sau nu, se iau in considerare in vreun calcul su nu? Cand am depus d200 pe 2016 stiti ca au cerut la cheltuieli exclusiv CAS si CASS, Deci una am estimat si alta am realizat pt ca am bagat in 2016 la cheltuieli si contrib. soc. Si inca ceva, baza de calcul la CAS estimat pe 2017 mi-au pus-o 12.994 lei(pe care nu stiu de unde au luat-o); de ce nu e baza venitul net estimat care e mult mai mare? O sa vina sa regularizeze la anul si.....Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de delgado: 30 November 2017 - 03:13 PM

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2017 - 12:21 PM

Pt. impunerea în sistem real, baza de calcul este formată din venitul net anual realizat - cheltuielile reprezentând contribuții sociale, adica este diferența dintre totalul veniturilor încasate și cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale.

CAS se aplică asupra venitului net obţinut, care nu poate fi mai mic de 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat. Prin urmare, pt platile anticipate baza de calcul al CAS datorate de catre persoanele fizice care realizeaza venituri din activitati independente si care determina venitul net anual in sistem real o reprezinta echivalentul a 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
Baza lunara de calcul al CAS se recalculeaza in anul urmator celui de realizare a venitului, in baza declaratiei privind venitul realizat, si se stabileste ca diferenta intre venitul brut realizat si cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, exclusiv cheltuielile reprezentand contributia de asigurari sociale, raportata la numarul de luni in care a fost desfasurata activitatea.

Baza legala : ART. 148 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale datorate de persoanele fizice care realizează venituri din activități independente și care determină venitul net anual în sistem real și/sau pe baza normelor anuale de venit
(1) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din activități independente și care determină venitul net anual în sistem real, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale, în cazul plăților anticipate cu titlu de contribuții de asigurări sociale, o reprezintă echivalentul a 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, prevăzut la art. 143 alin. (2), în vigoare în anul pentru care se stabilesc plățile anticipate.
........
(3) Pentru persoanele fizice prevăzute la alin. (1), baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale se recalculează în anul următor celui de realizare a venitului, în baza declarației privind venitul realizat, și se stabilește ca diferență între venitul brut realizat și cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuția de asigurări sociale, raportată la numărul de luni în care a fost desfășurată activitatea. Baza lunară de calcul nu poate fi mai mică decât echivalentul reprezentând 35% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, prevăzut la art. 143 alin. (2), în vigoare în anul pentru care se efectuează definitivarea contribuției, și nici mai mare decât echivalentul a de 5 ori acest câștig.

________________________________________________________

Suma de 12.994 lei rezulta din urmatorul calcul :
- ian. 2017, sal. mediu este 2681 lei (au intarziat cu bugetul pe 2017 si a ramas sal. mediu brut din 2016), deci cota de 35% = 938 lei
- pt restul anului 2017, sal. mediu brut este 3.131 lei, deci cota de 35% este 1.095,85 lei *11 (adica 1096 lei * 11)= 12.056 lei (rotunjit in plus)
TOTAL ; 12.994 lei




#6 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 06 December 2017 - 03:42 PM

Multumesc frumos!
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2017 - 10:58 AM

Cu drag si alta data ! :smile:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL