Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Recuperare Tva intracomunitar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Recuperare Tva intracomunitar

6 replies to this topic

#1 Iondragos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 May 2016 - 08:15 AM

Buna ziua
Am o societate de intermediere transport si am cateva neclaritati referitor la facturile pentru clientii externi.
Sunt platitor de tva si intregistrat in registrul platitori intracomunitari.

Am un exemplu
Facturez catre clientul extern si incasez de la el suma de 500euro( fara tva-taxare inversa) si platesc transportatorului roman 460euro+tva.
Imi puteti spune daca eu am in momentul acesta am profit sau ar trebui ca suma pe care o platesc transportatorului roman (suma +tva) sa fie mai mica decat cea pe care o incasez de la clientul extern.

Va rog daca puteti sa ma lamuriti
Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 May 2016 - 06:45 PM

Profit nu stiu sa-ti spun daca ai :laugh: (aici intervin si alte cheltuieli de genul: chirii, utilitati, salarii, contabil, administrare ...etc)

In schimb ai un "adaos" de 40 euro in exemplul dat, adica ai un beneficiu brut din activitatea respectiva.

Tva-ul nu este cheltuiala decat daca este nedeductibil, tva-ul platit furnizorilor il recuperezi de la stat prin deductibilitate.




#3 Iondragos

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 May 2016 - 09:15 AM

Multumesc de raspuns
M-am exprimat gresit de la inceput.
Eu vroiam sa stiu daca am adaos tinand cont ca facurez fara tva si platesc si tva

Sunt si facturi mult mai mari ca suma insa am dat un exemplu cu sumele respective.
Multumesc



#4 AllAgr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 June 2016 - 10:36 AM

Buna ziua,

As avea si eu o intrebare referitor la facturarea fara TVA. Incerc sa explic cu cuvintele mele...

Am beneficiat de niste servicii de la un furnizor din RO, pentru care am primit factura cu TVA.
Aceste servicii trebuie facturate mai departe catre un client din UE, fara TVA. Ce suma va fi facturata catre client? Valoarea neta sau bruta platita de noi catre furnizor?

Sper ca am reusit sa explic corect.

Multumesc anticipat.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2016 - 12:55 PM

depinde de scopul urmarit in aceasta tranzactie, de conditiile contractuale cu partenerul UE ...

la modul general, se poate face doar o analiza de rentabilitate a operatiunii, ca de ex.:
- daca firma intermediara (pt care pui intrebarea de fapt) este platitoare de TVA si acea TVA facturata este deductibila, inseamna ca voi o sa va diminuati TVA de plata la stat cu TVA primita/deductibila de la furnizorul RO (adica veti plati mai putina TVA la buget decat ati colectat din vanzarile voastre), iar "valoarea neta" la care te referi e singura cheltuiala efectiva - deci ai putea factura mai departe fix aceeasi valoare fara sa intri pe pierdere din aceasta tranzactie punctuala.
cu alte cuvinte, daca factura fz. tau e de 12=10 lei cheltuiala (val. neta) + 2 lei TVA deductibil, atunci iti vei recupera 10 lei de fz. UE si cei 2 lei ii "recuperezi" prin compensarea (scaderea)TVA de plata.

- daca, insa, firma intermediara NU este platitoare de TVA sau TVA nu este deductibila, atunci costul serviciilor cumparate de la furnizorul roman va include si valoarea TVA (va fi de toti cei 12 lei), deci e o cheltuiala mai mare de recuperat si atunci facturarea doar a "valorii nete" de 10 lei va va duce in pierdere.



#6 AllAgr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 June 2016 - 07:49 AM

Buna dimineata.

Multumesc mult pentru raspuns.

Va doresc o zi usoara!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2016 - 11:23 AM

cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL