Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
activitate comerciala pe persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


activitate comerciala pe persoana fizica


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 alex326

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 June 2016 - 04:00 PM

Buna ziua,

Intentionez sa cumpar diverse articole pe care sa le vand ulterior la un pret mai mare. Am gasit pe site-ul ANAF urmatoarele precizari:

Comerţ, meserie
Explicaţii:
Sunt veniturile realizate din comerţ de către persoane fizice sau de asocieri fără personalitate juridică, din prestări de servicii, sau cele obţinute din practicarea unei meserii. De exemplu: activităţi de producţie, de reparaţii; cumpărături făcute în scopul vânzării; organizarea de spectacole; intermediar de tranzacţii comerciale cum ar fi: contract de comision, de mandat, de reprezentare, de agent de asigurare... ; vânzarea în regim de consignaţie a bunurilor cumpărate în scopul revânzării sau produse pentru a fi comercializate; activităţi de editare, imprimerie, multiplicare; transport.

Obligaţii privind declararea:
În 15 zile de la începerea activităţii depuneţi Declaraţie de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită profesii libere Formular 070 la unitatea fiscală de care aparţineţi, precum şi Declaraţia privind venitul estimat/norma de venit Formularul 220, în care treceţi venitul pe care apreciaţi că-l veţi obţine. Dacă aţi optat pentru impunerea în sistem real, adică pe baza datelor contabile, acest formular se depune până în ultima zi din ianuarie. Fac excepţie de la depunerea formularului 220 situaţiile în care impozitul se reţine de către plătitor.
Până pe 25 mai depuneţi Declaraţia privind veniturile realizate din România Formularul 200. Depuneţi şi Declaraţia privind venitul estimat/norma de venitFormularul 220, dacă în anul anterior aţi avut pierderi sau apreciaţi că veţi avea venituri care diferă cu cel puţin 20% faţă de anul anterior.
http://static.anaf.r.../scurt_ghid.htm

1. Inteleg ca activitatea pe care doresc sa o desfasor se incadreaza la „cumparaturi facute in scopul vanzarii” si pot exercita acest lucru fara a fi nevoie de PFA sau alta entitate juridica. Va rog sa ma corectati daca gresesc.

Mai am cateva nelamuri in privinta formularul 070 http://static.anaf.r...ec_070_2016.pdf
2. As dori sa stiu daca trebuie sa completez ceva la punctele IV si V. Eu fiind persoana fizica, nu ma voi inregistra la Registrul Comertului, astfel incat nu inteleg ce Organ emitent ar putea sa-mi acorde codul CAEN corespunzator.
3. La punctul VI banuiesc ca nu e nevoie sa completez nimic pt ca abia incep aceasta activitate.
4. Unde mentionez „cumparaturi facute in scopul vanzarii”? ( activitatea pe care intentionez sa o desfasor)



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL