Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avans leasing operational - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Avans leasing operational

3 replies to this topic

#1 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 10 August 2016 - 07:23 AM

Buna ziua,

Am un contract de leasing operational, cu o clauza de plata a unei sume de 10% in avans dupa care de la PIF se vor factura rate egale.

S-au platit cei 10% si s-a emis factura pentru "Leasing special payment".

De la firma de leasing mi se spune ca suma face parte din contract si trebuie tratata ca un avans normal.

Contractul de leasing operational nu ar trebui sa aiba avans, dar asta are.

Factura pe cei 10% o consider tot cheltuiala in cadrul contractului, la fel cum procedez si cu celelalte rate?

Va multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2016 - 02:36 PM

depinde ce scrie in ctr. - daca avansul se considera o rata de chirie, sau se va deconta la sfarsit ..
daca este o rata speciala de chirie (mai mare), atunci intra in chelt. direct.
daca este un avans normal, probabil ca se va deconta la sf., cand se va inchide ctr. de leasing, caz in care suma trebuie lasata in cont de avans pt a putea fi trecuta pe chelt. atunci cand se va storna avansul si se va refactura chiria.

alte pareri, va rog ? :smile:




#3 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 11 August 2016 - 08:13 AM

Pe factura scrie "Leasing special payment". Firma de leasing este din Germania, care actioneaza in colaborare cu furnizorul din Romania. Astfel ca am trimis un emai la firma din Romania sa clarifice cu societatea de leasing din Germania daca aceasta suma se trateaza ca un avans si daca se va regulariza la un moment dat. Raspunsul a fost ca nu se va emite factura storno pentru factura de avans.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2016 - 11:10 AM

atunci e chirie si intra pe chelt. la data facturarii. :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL