Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Inregistrare salarii

13 replies to this topic

#1 S.Anita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2016 - 04:20 PM

Buna ziua!

Poate va parea banala intrebarea insa sunt incepatoare, deci va rog sa aveti rabdare! :)

Firma recent deschisa, angajati din data de 9.11.2016, conform contractului salariile se platesc pana in data de 15 ale lunii urmatoare. Dat fiind faptul ca salariile se platesc in decembrie, in ce luna trebuie sa fie inregistrate contributiile datorate, cheltuiala cu salariile si etc., in noiembrie sau in decembrie? Stiu ca declaratia 112 se depune pana in 25 decembrie, si ma gandesc ca trebuie realizata si plata contributiilor pana in aceeasi data, deci acesta se va inregistra in decembrie. Plata salariilor catre angajati tot in decembrie, asa-i?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si rabdare!!



#2 daria743

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 December 2016 - 09:06 AM

Nu conteaza cand se platesc. Pot fi platite si peste trei luni. Faptul generator intervine in luna respectiva. Cheltuia este aferenta lunii noiembrie, deci noiembrie.




#3 daria743

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 December 2016 - 09:12 AM

Nu confundati "plata salariilor=salarii datorate personalului" din statul de plata, care poate fi facuta si peste 5 luni spre exemplu, poate nu are disponibil la casa sau banca sa le dea.... cu "cheltuiala cu salariile=contributii datorate din salariu catre bugetul de stat". daca declaratia se genereaza pe noiembrie, logic, si cheltuiala intervine tot in noiembrie.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2016 - 02:08 PM

cheltuiala in nov., zic si eu !
NUMAI declararea impozitului pe salarii (venit) se face in luna in care se plateste venitul !

CF 2016,
ART. 80 - Termenul de plată a impozitului
(1) Plătitorii de salarii și de venituri asimilate salariilor au obligația de a calcula și de a reține impozitul aferent veniturilor fiecărei luni la data efectuării plății acestor venituri, precum și de a-l plăti la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc aceste venituri.


Cu alte cuvinte, daca firma plateste salariile pt. luna nov. abia in luna dec. , chelt. o inreg. in nov. (prin ct. 641, 645), si declari toate ctb. sociale aferente acestor salarii in D112 pt lunia NOV., cu termen de plata 25 dec., dar FARA impozitul pe salarii fiindca nu se platesc salariile in nov.! Acest impozit il declari in D112 aferenta lunii dec. (luna platii efective) cu termen de plata 25 ian. 2017.
Programele informatice care genereaza si D112 au setari manuale (data platii salariilor) tocmai pt a face distinctia de care vorbesc si a include impozitul in D112 a lunii in care are loc plata efectiva.



#5 daria743

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 December 2016 - 02:27 PM

Eu zic ca sunt obligatii cu stopaj la sursa, care se genereaza in luna respectiva si se platesc lunar sau trimestrial in functie de vectorul fiscal pe care il are. Sa nu confundam pfa-urile si II-urile cu SRL. Nu ne-a precizat ce forma juridica are firma.

ART. 132 - Obligații declarative ale plătitorilor de venituri cu reținere la sursă
(1) Plătitorii de venituri, cu regim de reținere la sursă a impozitelor, sunt obligați să calculeze, să rețină, să plătească și să declare impozitul reținut la sursă, până la termenul de plată a acestuia inclusiv, cu excepțiile prevăzute în prezentul titlu.
(2) Plătitorii de venituri, cu regim de reținere la sursă a impozitelor, au obligația să depună o declarație privind calcularea și reținerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit la organul fiscal competent, până în ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat.
(3) Prin derogare de la prevederile alin. (2), plătitorii de venituri din salarii și asimilate salariilor au obligația să depună o declarație privind calcularea și reținerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, până la termenul prevăzut la alin. (1).



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2016 - 02:39 PM

Atentie Otilia, formularea este ametitoare :

CF 2016,
ART. 80 - Termenul de plată a impozitului
(1) Plătitorii de salarii și de venituri asimilate salariilor au obligația de a calcula și de a reține impozitul aferent veniturilor fiecărei luni la data efectuării plății acestor venituri, precum și de a-l plăti la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc aceste venituri.



Eu am inteles asa (cumva pe dos):
- retin de la salariat impozitul la data platii salariului.
- platesc impozitul pana pe 25 ale lunii urmatoare celei pentru care dau drepturile salariale.

Altfel spus platesc impozitul in luna urmatoare celei pentru care l-am calculat (ca la tva,profit) ... indiferent daca le-am dat sau nu banii oamenilor.

Oricum, faza asta cu retinutul imi suna aiurea, de parca eu i-as arata/flutura 1000 de lei si apoi ii dau lui 840 si 160 ii pun in sertar pentru impozit.

Inainte era nebunia aia cu platile din urma, de nu mai stiai cum sa declari/platesti ...
Eu asa am inteles codul asta fiscal, voi ce pareri mai aveti?

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 09 December 2016 - 02:43 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2016 - 05:02 PM

Impozitul se calculeaza si se retine la data platii -aici nu exista indoiala, textul normativ e f clar !
Deci, dupa parerea mea, nu prea ai cum sa declari in D112 ceva ce inca nu ai calculat si retinut (venitul nefiind inca platit, in cazul nostru) si nici sa platesti ceva ce inca nu ai declarat ca datorezi fiindca ar insemna sa faci anticipat plati de impozit pe salarii.
Totusi, daca se calculeaza si retine impozitul in luna in care se inreg. chelt. cu salariile + se declara si se mai si vireaza pana pe 25 a lunii urmatoare, eu cred ca fiscul NU va sanctiona niciodata asa ceva, prev. legala cu impozitul "decalat" fiind practic o facilitate pt angajatori (pe salariat nu-l afecteaza cu nimic). Pbl. pot interveni cu accesoriile care apar mai devreme daca impozitul nu se vireaza pana pe 25 in luna urmatoare (ca efect al declararii sale "cu anticipatie").
La ctb. sociale nu se pune pbl. "decalarii" fiind vb de per. contributive, de continuitatea acestora.

edit :
Asta-i parerea mea ... teoretica ! :biggrin:
In practica. pt o mult mai usoara evidenta a impozitului pe salarii, acesta se considera calculat si retinut odata cu celelalte ctb. (chiar si unele programele informatice fac asta, daca nu chiar toate) - se pare ca mai toate firmele procedeaza asa, din cate mi s-a spus.
Cert e ca facilitatea asta cu impozitul fct de data platii nu este folosita fiindca ar solicita prea multa bataie de cap pt evidenta contabila si este mult mai comoda declararea impreuna.
Am ridicat pbl. mai multor pers. care lucreaza in domeniu si ideea desprinsa din discutii a fost ca nimeni nu-si bate capul sa utilizeze posibilitatea "decalarii" chiar daca ea ar exista (nu toti au stiut ca exista, chiar si pers. din structura teritoriala a ANAF o cam bajbaiau :sad: ).

Deci, ca o concluzie : @S.Anita, declara si impozitul in luna in care inreg. chelt. cu salariile si toate ctb. sociale, indiferent de data platii salariului net ! NU vei avea pbl. cu fiscul pt asta ! :smile:



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2016 - 03:12 PM

Si eu sunt de parere ca este mai simplu sa nu se foloseasca decalarea, chiar daca esti in acele situatii in care este permisa.

@Otilia, dupa parerea mea decalarea intervine doar daca vin cu state rectificative:

CF, art.78:
(3) În cazul veniturilor din salarii și/sau al diferențelor de venituri din salarii stabilite pentru perioade anterioare, conform legii, impozitul se calculează și se reține la data efectuării plății, în conformitate cu reglementările legale în vigoare privind veniturile realizate în afara funcției de bază la data plății, și se plătește până la data de 25 a lunii următoare celei în care s-au plătit.

Daca fac statul, declar/platesc pana pe 25 ale lunii urmatoare lunii lucrate.

Daca ma trezesc ca am diferente si refac statul sau fac statul dupa 6 luni (aici insa nu cred ca este "conform legii" :sad: ) atunci ma incadrez la "decalare" ... teoretic.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2016 - 11:56 AM

Daca ar fi asa cum spui, distinctia "la data efectuarii platii" isi pierde rostul cu totul pt salariile curente fiindca ea nu poate produce efecte si atunci ma intreb de ce legiuitorul nu a formulat textul ca la contributiile sociale, adica fara a se lega de data platii efective ci specificand numai faptul ca se calculeaza si se retine lunar + se plateste pana pe 25 a lunii urmatoare celei pt care se platesc salariile?

Ce vreau sa spun este ca, dupa parerea mea, daca nu interpretam aceasta prev. legala in sensul in care am explicat (in spiritul legii, al introducerii acelei distinctii), eu zic ca ea isi pierde complet ratiunea de a exista si parca n-as crede ca a fost pusa acolo degeaba.

Repet : eu chiar sunt adepta declararii tuturor darilor salariale in D112 afer. lunii in care se inreg. chelt. cu salariile (adica luna pt care se platesc salariile), dar ce discut aici este despre ceea ce eu consider a fi o facilitate fiscala pe care angajatorul o poate aplica sau nu (marea majoritate se pare ca nu o aplica).
Personal, nu-mi amintesc sa fi avut asemenea caz in ultimii ani fiindca salariile s-au / se platesc la sf. lunii, insa m-am implicat la topic de dragul argumentarii in sine a spetei.
La sugestia unor colegi de breasla, am incercat o D112 fara impozitul pe salarii (dar cu ctb. sociale) si validarea decl.se produce fara erori. Nu stiu daca si sistemul ANAF o valideaza la depunere.

:smile:



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 December 2016 - 01:56 PM

Eu cred ca s-au gandit de ex. la salariile primite prin anularea concedierii abuzive (prin instanta sau mediere sau ... cum se inteleg partile) pentru "facilitate".
Dar si in aceste cazuri nu stiu firme care sa foloseasca "facilitatea" care mai mult incurca itele (cum spunea si @Otilia).

Despre D112, da, primesti si validarea pe server, am vazut situatii cand au dat cu 0 la impozit din greseala si au primit recipisa cu OK.
Nu stiu pe ultimele versiuni (ca tot modifica validarile) daca mai este la fel, dar pe sectiunea E nu sunt prea multe validari.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2016 - 02:31 PM

Va multumesc f mult pt participarea la topic ! :wub:

de dragul argumentarii, presupunem ca vb despre sal. pe nov., platite pe 12 dec., iar daca ar fi sa calculam si sa retinem impozitul la data platii salariilor, ar trebui sa fie NC si D112 cam asa :

1. in NOV. = luna pt care se platesc salariile :
641 = 421
421 = %
..........4312 (CAS)
..........4314 (CASS)
..........4372 (somaj)
6451 = 4311 (CAS si fd risc)
6452 = 4371 (somaj si fd garantare)
6453 = 4313 (CASS si Indm concedii)
DECI, fara impozit salarii !
In D112 declaram in luna dec. pt luna nov. toate ctb. sociale, fara impozit.

2. Pt DEC. = luna in care se platesc salariile pt nov. si se inreg. salariile pe dec.

-- la data platii salariilor afer. lunii nov. (pe 12.12.) :
421 = %
.........444 - ACEASTA SUMA APARE IN D112 AFER. LUNII DEC., INTOCMITA IN LUNA IAN. 2017, adica RC al ct 444 din luna dec.
.........5311/5121
si am incheiat cu salariile pe nov.

-- la sf. lunii dec., cu plata sal. pe 12.01.2017
641 = 421
421 = %
..........4312 (CAS)
..........4314 (CASS)
..........4372 (somaj)
6451 = 4311 (CAS si fd risc)
6452 = 4371 (somaj si fd garantare)
6453 = 4313 (CASS si Indm concedii)
DECI, tot fara impozit !

in D112 a lunii dec. 2017, intocmita in ian. 2017, cu depunere pana pe 25.ian va figura impozitul pe salariile pt nov. platite pe 12.12. si ctb. sociale afer. salariilor lunii dec. (care se vor plati pe 12.ian.) NU va figura si impozitul afer. salariilor calculate pt luna dec. cu data platii 12. ian. 2017 !

ASADAR, in sectiunea A a D112 afer. fiecarei luni apar rulajele creditoare lunare (NU SOLDUL creditor !!) ale datoriilor salariale inreg. in luna respectiva, adica ceea ce ii spunem fiscului ca ii datoram afer. lunii pt care declaram, oameni buni ! :smile:
Pbl. se complica, chiar f mult, la evidenta pe fiecare salariat si aici ne poate ajuta programul informatic, dar cred ca asta ar necesita un analitic voluminos la ct. 441, ca sa duca impozitul cuvenit la fiecare salariat in sectiunea E in fct de luna platii efective a salariului individual. Probabil ca aici este greul punerii in practica a prev. de care am facut vb in acest topic si asta este motivul pt care lumea adopta, in mod f firesc, var. cea mai simpla. :biggrin:
Sincer, doar firmele cu 1-2-3 salariati poate isi permit sa aplice facilitatea in cauza, pt restul ar fi costurile de evidenta mult prea mari.



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 December 2016 - 07:23 PM

Otilia, esti un om cu rabdare de fier (si nervi de otel :wub: )
Eu nici macar nu am avut rabdare sa ma gandesc cum ar putea fi puse pe hartie :))

Oare exista firme care sa inregistreze asa ceva? Chiar daca au hotarari judecatoresti (unde teoretic se aplica la plata fara dubii) ??!!



#13 S.Anita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 December 2016 - 04:01 PM

Voi declara și impozitul împreună cu contribuțiile.

Mulțumesc foarte mult tuturor pentru răspunsuri!!! :smile:



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2016 - 05:33 PM

CU drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL