Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
noutati fiscale 2017 ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

noutati fiscale 2017 !

14 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2017 - 03:02 PM

La data de 01.01.2017 intra in vigoare unele masuri fiscale. Iata cateva dintre ele :

- cota standard de TVA scade de la 20% la 19% ,
- dupa ce au REinreg. ca platitoare de TVA (ca urmare a anularii codului de tva), firmele isi pot deduce TVA pt per. in care au avut codul suspendat de catre ANAF si pot factura cu TVA clientii pt a-si putea recupera TVA colectat in per. resp.
- s-a eliminat ROI (registrul operatorilor intracomunitari)
.................................................
- s-a plafonat ctb. individuala de sanatate la de 5 ori salariu mediu brut
- veniturile din proprietate intelectuala, cele din dividende, din investii si alte surse, din activitati agricole, silvicultura si piscicultura fac parte din baza de calcul a CASS in aceeasi limita lunara de 5 salarii medii brute, chiar daca beneficiarul acestora mai obtine si alte venituri pt care plateste CASS (cum ar fi veniturile din salarii),
....................................

- nu se mai depune decl. 205 pt veniturile din salarii, pt cele din valorificarea drepturilor de proprietate intelectuală, din pensii, din arendare, precum și din asocierea unei persoane fizice cu o persoană juridica platitoare de impozit pe profit sau de tip microintreprindere. (pasaj editat / corectat !)
- s-a suspendat obligativitatea depunerii D392 si D393 pana la 31 dec. 2019,
.........................................................

- s-a introdus impozitul specific pt industria hoteliera si de alimentatie publica
- a fost eliminat impozitul pe constructii, asa-numita "taxa pe stalp"
- s-a redus plafonul minim al capitalului social pt care firmele nou-infiintate pot opta pt microintreprindere, la 45.000 lei (aprox. 10.000 euro)
..............................

edit din 11.01.2017: Începând cu data de 1 februarie 2017, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, sumă stabilită în bani care nu include sporuri şi alte adaosuri, se stabileşte la 1.450 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,00 ore, în medie, pe lună, în anul 2017, reprezentând 8,735 lei/oră.
.................................................................

edit din 12.01.2017 (preluare postul 10) : incepand cu 01.02.2017 (oug3/2017):
- se elimina plafonare CAS si CASS la salariati/asimilati
- se elimina plafonarea CASS la dividende
- angajatii din activitatile sezoniere cu impozit specific nu platesc impozit pe salariu
- nu se plateste CASS la dividende de catre persoanele care sunt deja asigurate (au venituri din salarii,activ.independente ...etc) - se introduce plata CASS la veniturile din alte surse pentru persoanele care nu sunt deja asigurate (nu sunt salariati/pfa .. etc.)
......................................................................

edit din 14.01.2017 :
din ianuarie 2017 – OUG 3/2017
- se aplica scutirea de impozit pe profit pentru primii 10 ani, a contribuabililor care desfasoara exclusiv activitatea de inovare, cercetare dezvoltare
- cota de impozitare pentru impozitarea microintreprinderilor cu unul sau mai multi salariati este de 1%

de la 1 februarie 2017 se elimina Formularul 088 fara modificarea- deocamdata a art. 316 alin. (9) din Codului fiscal
Ordinul 210/13.01.2017 care prevede abrogarea Ordinului. 3841/2015 pentru aprobarea modelul si continutul Formularului 088 - „ Declaratie pe propria raspundere pentru evaluarea intentieie si a acapacitatii de a desfasura activitati economice care implica operatiuni din sfera TVA” a fost publicat in MO 40/13.01.2017
...............................................................

Va invit sa completati lista, dragilor, daca mai e ceva important de adaugat ! :smile:



#2 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 January 2017 - 03:58 PM

DIn Ordinul 3695/2016 art.2 "(1)Formularele prevăzute la art. 1 alin. (1) şi (2) se utilizează pentru declararea veniturilor realizate începând cu 1 ianuarie 2016 şi definitivarea impozitului anual." si din ANEXA 4 partea a 2a
am inteles ca nu se mai declara impozitul pe salarii in D205 incepand cu salariile anului 2016. Nu am observat unde scrie ca se aplica pentru salariile anului 2017.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 January 2017 - 05:43 PM

Si eu zic ca nu se raporteaza in D205 salariile din 2016.
Despre normele pentru impozitul specific ati mai auzit ceva?

PS: Multumim Otilia, harnicuta ca de obicei. :wub:



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2017 - 08:58 PM

Multumesc si eu, dragilor ! :smile:
Asa e ! Am editat pasajul pt a nu produce confuzie colegilor.
Orice corectie e binevenita !



#5 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 January 2017 - 07:30 PM

oug 2/2017
- plafon microintreprinderi de la 1 febr - 500.000 eur
- depunere 101 pentru ianuarie 2017
- scutire CASS dividende si pentru 2017 pentru cei care au venituri salariale?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de tes: 08 January 2017 - 07:31 PM




#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 January 2017 - 09:21 AM

Dupa cum am vazut eu, s-a eliminat CASS de tot la dividende pentru cei asigurati (adica s-a ajuns la forma care era inainte de noul cod fiscal)... de ce spui ca este amanare, mi-a scapat ceva?

Iar faza cu 500.000 la micro, cu doua perioade fiscale si alte asemenea ... cred c-am luat-o razna in tara asta!
A devenit o regula modificarea fiscalitatii la 01.02.20xx !

Deci, facem 101 pentru ianuarie si depunem un 010 pana pe 25 februarie!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2017 - 02:30 PM

Atentionare :

Tema acestui topic o constituie noutatile fiscale intrate in vigoare din 2017 ! Prin urmare, nu aici este locul intrebarilor punctuale priv. spete individuale, ci la sectiunile de intrebari si raspunsuri !!
Orice mesaj care incalca specificul acestui topic va fi mutat sau sters !

Numai bine ! :smile:



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2017 - 03:22 PM

Din pacate, se repeta situatia din anii trecuti : societatile platitoare de impozit pe profit, cu CA < 2.270.550 lei la 31.12.2016 vor fi platitoare de impozit pe profit in luna ian. 2017, urmand sa depuna decl. de impozit pe profit (D101) pt ian. pana pe data de 25 febr. 2017. Aceste firme devin platitoare de impozit pe venitul microintreprinderii incepand cu 01 febr. 2017 (+D010).

@mgabi are dreptate !

Ca la noi, la nimeni ! :sad:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2017 - 05:42 PM

am completat lista cu cresterea salariului minim brut pe tara, la 1.450 lei de la 01.02.2017 ! :smile:



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2017 - 10:38 AM

incepand cu 01.02.2017 (oug3/2017):
- se elimina plafonare CAS si CASS la salariati/asimilati
- se elimina plafonarea CASS la dividende
- angajatii din activitatile sezoniere cu impozit specific nu platesc impozit pe salariu
- nu se plateste CASS la dividende de catre persoanele care sunt deja asigurate (au venituri din salarii,activ.independente ...etc)
- se introduce plata CASS la veniturile din alte surse pentru persoanele care nu sunt deja asigurate (nu sunt salariati/pfa .. etc.)



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2017 - 12:35 PM

multumim frumos, Gabi !

Ti-am preluat postul in lista initiala.



#12 irina_sl

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2017 - 01:03 PM

Multumim! :happy:



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2017 - 11:43 AM

Cu multa placere.



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2017 - 06:48 PM

din ianuarie 2017 – OUG 3/2017
- se aplica scutirea de impozit pe profit pentru primii 10 ani, a contribuabililor care desfasoara exclusiv activitatea de inovare, cercetare dezvoltare
- cota de impozitare pentru impozitarea microintreprinderilor cu unul sau mai multi salariati este de 1%

de la 1 februarie 2017 se elimina Formularul 088 fara modificarea- deocamdata a art. 316 alin. (9) din Codului fiscal
Ordinul 210/13.01.2017 care prevede abrogarea Ordinului. 3841/2015 pentru aprobarea modelul si continutul Formularului 088 - „ Declaratie pe propria raspundere pentru evaluarea intentieie si a acapacitatii de a desfasura activitati economice care implica operatiuni din sfera TVA” a fost publicat in MO 40/13.01.2017

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 14 January 2017 - 06:48 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2017 - 05:16 PM

Multumim, @Lexiroxi ! :wub:

Ti-am preluat mesajul in lista initiala !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL