Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Acces stagiu expert - topic 2017 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Acces stagiu expert - topic 2017

364 replies to this topic

#61 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 May 2017 - 10:08 AM

Vezi postareateodorra, la 11 May 2017 - 06:01 PM, a spus:

La achizitia unui utilaj se foloseste contul 404 furnizori de imobilizari ,nu 401(exemplul 7 din ghid)..sunteti de acord?

Da, cred ca e o greseala!



#62 Egial

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 12 May 2017 - 10:44 AM

Vezi postareateodorra, la 11 May 2017 - 06:01 PM, a spus:

La achizitia unui utilaj se foloseste contul 404 furnizori de imobilizari ,nu 401(exemplul 7 din ghid)..sunteti de acord?
Da, eu sunt de acord. Chiar asa am invatat si in facultate. Achizitie utilaj merge cu contul 404.




#63 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 13 May 2017 - 10:12 AM

La cursurile de pregatire sustinute de CECCAR se parcurge toata materia oare? Stie cineva ?



#64 georgi.d.85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 May 2017 - 10:42 AM

la achizitia unui utilaj se foloseste contul 404 ,,furnizori de imobilizari'', imobilizarile se achizitioneaza doar de la furnizori de imobilizari( utilajul intra in categoria imobilizarilor corporale mai exact in categoria echipamente tehnologice(masini, utilaje si instalatii de lucru).



#65 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 16 May 2017 - 12:39 PM

Buna! Am vazut pe siteul CECCAR ca, in curand, va aparea Ghidul 2017. O fi vorba de luna mai sau iunie? Stie cineva? In fotografie pare aiba mai putine pagini ca ce din 2016:)
Spor!



#66 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 May 2017 - 12:39 PM

Vezi postareateodorra, la 13 May 2017 - 10:12 AM, a spus:

La cursurile de pregatire sustinute de CECCAR se parcurge toata materia oare? Stie cineva ?
Cred ca se vor parcurge exercitiile aplicative , nu si teoria.



#67 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 19 May 2017 - 01:20 PM

A parcurs cineva ex. 213/pag.403 din Ghid, de ce la facturare (vanzare cladire) s-a folosit contul 704? E vreo greseala?



#68 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 22 May 2017 - 02:46 PM

Si la problema 223/pag.421, la punctul d) " incasarea sumei aprobate " n-ar fi trebuit sa fie 512=445 in loc de 512=472? Multumesc!



#69 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 24 May 2017 - 04:53 PM

La problema 213 se includ executari de lucrari.adica contul 704



#70 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 June 2017 - 01:55 PM

Bunaaa...cum stati cu invatatul???



#71 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 June 2017 - 11:22 AM

Eu acum incep ,ma gandesc imi ajunge timpul sa parcurg toata materia ?



#72 picacio

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 June 2017 - 09:55 AM

Incerc si eu.Ma apuc, ma las, iar ma apuc.......Sper sa l duc pana la capat.Am citit expertiza-SP 35 si auditul(doar intrebarile din ghid).Incerc sa inteleg si contabilitatea si fiscalitatea.Merge foarte greu pt ca nu am timp.



#73 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 June 2017 - 01:49 PM

E ffff mult si fff greu...oare cine poate sa asimileze tot???..cred ca nimeni.ghidul pe 2017 apare tarziu.offf.spor tuturor...sper sa mentinem comunicarea...



#74 Rutzo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 June 2017 - 02:58 PM

https://ceccarprahov...abil-autorizat/



#75 teodorra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 05 June 2017 - 05:52 PM

Ghidul 2017 a aparut deja? Presupun ca trebuie sa ma interesez la CECCAR...

Aceasta postare a fost editata de teodorra: 05 June 2017 - 05:54 PM




#76 MIRAMAR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 June 2017 - 08:06 PM

Stie cineva varsta maxima acces cecar si daca se echivaleaza cu vechimea...?



#77 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 June 2017 - 09:11 AM

Reducerea perioadei de stagiu:

Anumite categorii de stagiari au dreptul să solicite reducerea perioadei de trei ani de stagiu, în cazul în care îndeplinesc una dintre condițiile de mai jos:
  • Sunt Contabili Autorizați membri activi. Acestora li se recunosc 3 semestre din perioada de stagiu de la Experți Contabili.
  • Sunt Contabili Autorizați membri activi și au vechime în domeniul financiar-contabil minimum 2 ani: pot efectua o pregătire intensivă de până la 6 luni după care susțin examenul de aptitudini final.
  • Au vechime în activitatea financiar-contabilă de minimum 20 de ani, dintre care cel puțin jumătate în funcție de conducere: li se poate reduce perioada de stagiu cu 50%.
  • Au vechime în activitatea financiar-contabilă de minimum 10 ani sau de cel puțin 5 ani în funcție de conducere: li se poate reduce perioada de stagiu cu o treime.
  • Sunt salariați ai societăților de Contabilitate și Expertiză Contabilă înscrise în tabloul CECCAR: perioada lucrată în societate se consideră pregătire tehnică și pot efectua doar pregătire deontologică (curs de 20 de ore), urmând ca ulterior să poată susține examenul final de aptitudini.




#78 Ariadna B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 06 June 2017 - 11:16 AM

Buna! A aparut Ghidul 2017. Inca nu a ajuns in toate judetele. Poate sa ne spuna cineva daca sunt noutati fata de anul trecut? La mine in judet inca nu a ajuns. Multumesc!



#79 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2017 - 01:22 PM

http://www.ceccarbusinessmagazine.ro/

da, a aparut, oameni buni !

spor mare la invatat si multa bafta la examen ! :biggrin:



#80 florinaelena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 09 June 2017 - 04:52 PM

Cine mai poate adauga modele de subiecte
Multumim






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL