Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ordin de compensare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ordin de compensare

32 replies to this topic

#1 radu denisa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 July 2005 - 02:17 PM

am si eu o mare problema!!!!!!1 cum se poate compensa o suma de 603870974. contabila de la firma cu care trebuie sa facem compensarea a spus ca se poate face ordinul de compensare pe suma de 603milioane, iar contabila de la firma noastra mi-a spus ca se poate face o compensare prin banca pri Bilete la ordin. adica noi emitem un bilet la ordin de 603milioane iar firma respectiva emite si ea un bilet la ordin cu aceeasi suma si cu aceeasi data scadenta! cum se procedeaza??? in asteptarea unui raspuns va multumesc!!!
denisa radu



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 July 2005 - 02:45 PM

Prin banca va scartinati ca olteanul(cu dr. in partea sg).Se folosec ordine de compensare tipizate(de la imprimeria nationala).Voi emiteti un set(albastru+rosu) cu facturile ce le datorati, iar ei emit cu ce va datoreaza, se semneaza, stampileaza si se inreg in contabilitate.Eu fac comp la nivel de zeci de miliarde directe si prin IMI(ACOLO E O NEBUNIE TOTALA....).Doriti sa dati comision la banca?Poate sa aveti fiecare B.O. al celuilalt sa-l introduceti in banca.Dar daca nu are disponibil cand ajunge b.o la decontare?Pentru ascapa de datorii reciproce noi folosim compensarile pe ordine.Parerea mea.....




#3 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 28 July 2005 - 07:51 AM

Caz similar dar pentru datorii/creante catre acelasi partener extern. Mai est posibila compensarea (sau exista vreo lege care sa mi-o interzica)?



#4 MARIA DUMITRESCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 29 July 2005 - 10:27 AM

legat de compensari, daca:
- facturile sunt pana in 30 de zile de la scadenta;
- valoarea compensata este mai mica de 100 milioane lei ROL;
atunci, eu emit ordine de compensare (albastru+rosu) cu facturile ce le datorez, iar ei emit cu ce imi datoreaza ?
multumesc ?



#5 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 29 July 2005 - 10:36 AM

Da, Maria eu asa fac.



#6 MARIA DUMITRESCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 29 July 2005 - 10:49 AM

Luiza, am uitat sa specific ca, compensarea este doar intre doua firme; mai este valabil raspunsul ?
multumesc !



#7 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 29 July 2005 - 11:07 AM

Da eu chiar asa fac si este vorba de 2 firme care intre ele sunt si furnizori si clienti una pentru cealalta.



#8 MARIA DUMITRESCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 29 July 2005 - 11:36 AM

multumesc pentru raspuns !



#9 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 July 2005 - 11:47 AM

o nelamurire: e vorba de 100 mil rol/fact sau per ordin?



#10 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 29 July 2005 - 11:48 AM

sub 100 mil/ordin



#11 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 July 2005 - 05:37 PM

eu stiam pe factura; asta e ca la incasarile de max 50 mil rol -> se fac facturi m. multe sub 50 mil; tot asa si daca per ordin, se fac 3 ordine pe o fact de 300!
cum sa fie?



#12 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 31 July 2005 - 11:22 AM

facturile a caror valoare depasesc 100 mil eu le compensez prin IMI.



#13 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 05 August 2005 - 11:37 AM

Puteti sa ma lamuriti si pe mine? In 1 rand, tin sa va spun ca nu am lucrat cu ordine de compensare, le stiu numai din auzite, insa...:
1. aceste ordine de comp. sunt formulare cu regim special, se achizitioneaza la fel ca celelalte formulare?
2. sunt doar 2 exemplare(albastru si rosu)?
3. inregistrand-o in contab, nu ar insemna ca depasesc plafonul de 50 mil la incasari de la o sg pers jurid, sau ordinele de compens sunt exceptii??
4. ce sunt IMI-urile?
Mersi pt intelegere!



#14 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 August 2005 - 12:08 PM

S-o luam pe rand.
1. ORDINELE DE COMPENSARE(OC) sunt formulare cu regim special, se achizitioneaza de la CN Imprimeria Nationala, sunt 10 seturi intr-un carnet.Se completeaza cu facturile pe care le datorezi si primesti un set cu ceea ce incasezi.Opresti exemplarul albastu emis de tine(plata) si rosu emis de clientul cu care te compensezi(incarare).
2.IMI-le sunt centre unde se fac circuite de compensare.Pentru mai multe amanunte intra pe gamaimi.ro , gasesti si legislatia.
3.De regula compensarea se inregistreaza 401=411 si nu are nici o treaba cu plafonul de plati de 50 milioane pentru ca sunt plati fara numerar.Mai documenteaza-te!
Succese nebanuite!



#15 -Oana-

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Not Telling
  • Location:AG

Postat 06 August 2005 - 02:30 PM

Am inteles! Multumesc pt raspuns, Bibi!



#16 mihav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:contabilitate, legislatie

Postat 10 August 2005 - 11:20 AM

Am si eu o intrebare! Daca contabila care a fost anterior nu a inregistrat ordinul de compensare la sfarsitul anului, se poate inregistra la momentul actual?
mihaela vasilev



#17 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 10 August 2005 - 11:56 AM

Mai bine faceti altul si-l anulati pe cel vechi!Dca poartenerul dvs l-a inregistrat anul trecut ...... depinde de conducerea dvs.



#18 mihav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:contabilitate, legislatie

Postat 10 August 2005 - 11:59 AM

Multumesc pentru raspuns. Dar daca partenerul l-a inregistrat iar noi am incheiat colaborarea cu el o data cu acel ordin de compensare, ce pot sa mai fac?
mihaela vasilev



#19 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 10 August 2005 - 12:50 PM

n-ai decat sa-l inregistrezi, atasand o nota explicativa,cum ca a venit OC-l cu intarziere, ca ati alergat dupa el...chestii din astea pentru o eventuala intrebare a cuiva de la organele de controlDe regula nu prea inteleg compensarile, dar e mai bine asa.



#20 mihav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:contabilitate, legislatie

Postat 10 August 2005 - 12:53 PM

Multumesc mult! Vroiam sa il inregistrez in august dar nu stiam daca e vreo problema. Multumesc inca o data!
mihaela vasilev






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL