Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Completare D300 si D394 - facturi de retur - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Completare D300 si D394 - facturi de retur


19 replies to this topic

#1 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 April 2017 - 11:33 AM

Buna ziua si Hristos a inviat!
Am si eu o problema in completarea D300 si D394 si sper sa ma lamuriti si pe mine.

Sunt persoana fizica autorizata, platitoare de TVA, impunere trimestriala, sistem de TVA la incasare. In trimestrul 4 anul 2016 am primit o factura nr. 1 in valoare de 100 lei cu TVA 20% de la furnizorul meu pe care am achitat-o. Ulterior, am returnat produsul furnizorului meu si acesta mi-a eliberat o factura storno nr. 2 in valoare de -100 lei cu TVA de 20%. Nu mi-a returnat si banii cu care am achitat factura nr. 1 de 100 de lei ci am convenit ca aceasta suma sa se scada din urmatoarea factura. Apropo, numerele facturilor sunt fictive pentru exemplificare.

Urmatoarea factura a fost insa in trimestrul 1 anul 2017 cand TVA-ul de 20% a devenit 19%. Astfel, factura nr. 3 din trimestrul 1 anul 2017 pe care mi-a eliberat-o furnizorul este in valoare de 150 lei si contine produse cu TVA 19% si 9%. La achitarea acestei facturi s-a scazut valoarea facturii storno nr. 2 si am achitat astfel doar 50 lei.

Problema este ca declaratia D300 pentru trimestrul 4 anul 2016 contine factura nr. 1 in valoare de 100 lei la randul 22. Iar in D394 pentru trimestrul 4 anul 2016 aceasta factura este inclusa la randul 5.2. Dar banii achitati pe aceasta factura au fost recuperati in trimestrul 1 anul 2017. Si nu stiu cum sa completez D300 pe trimestrul 1 anul 2017 deoarece nu mai exista camp cu TVA 20%.

Deci, ca sa fiu mai scurt, la achitarea facturii nr. 3 care are cote TVA de 19% si 9% s-a scazut factura nr. 2 storno care are TVA 20%. Si nu stiu cum sa evidentiez aceasta operatiune in D300 si D394. Cum completez randul 22 si 23 in D300 si randul 5.2 in D394? Ce cota TVA se considera achitata?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 April 2017 - 01:55 PM

Daca ambele facturi (1 si 2) au fost in decembrie, atunci factura 2 a fost exigibila in decembrie (soldul negativ al unei facturi care nu poate compensa facturile anterioare neexigibile devine exigibil la data facturii - adica nu poti ramane cu neexigibil negativ pe client/furnizor).
Deci nu mai deduci nimic in ianuarie din factura 2, pentru ea este exigibila in decembrie (-20 = in rosu de fapt).

Nu stiu cum ai calculat tva-ul pe dec.2016 si cum ai facut decontul, dar dupa modul in care ai descris problema pare sa fie gresit decontul din dec.

In ianuarie nu mai ai nici o treaba cu cele doua facturi, raportezi doar factura 3 (si in D300 si in D394)

O singura problema apare aici, la care nu s-au gandit cand au "compus" D394:
- ce treci in dec. la I5.2 ... :))
pentru ca formularea este destul de neclara ("taxa dedusa aferenta platilor"!) ... doar ca eu pot sa am taxa dedusa fara sa fie si "platiti" furnizorii (sic!)

Eu personal as trece taxa dedusa, nu pe cea strict aferenta platilor.




#3 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 18 April 2017 - 04:50 PM

Multumesc pentru raspuns Gabi!

Factura nr. 1 a fost eliberata in noiembrie 2016 iar factura nr. 2 storno in decembrie 2016, ambele deci in trimestrul 4 anul 2016.
Factura nr. 1, achitata tot in decembrie 2016 a fost inclusa in D300 aferent trimestrului 4 anul 2016 la randul 22, "Achiziții de bunuri și servicii taxabile cu cota de 20%". Factura nr. 2 storno nu am luat-o in considerare in D300 aferent trimestrului 4 anul 2016. Trebuia sa o pun chiar daca nu am avut incasare de bani aferenta acelei facturi storno?

La fel, in D394 aferent trimestrului 4 anul 2016 am inclus factura nr. 1 fiindca a fost achitata in perioada de raportare, e vorba de punctul 5.2 "TVA deductibila aferenta facturilor achitate in perioada de raportare indiferent de data in care acestea au fost primite de la persoane impozabile care aplica sistemul normal de TVA". Furnizorul meu aplica sistemul normal de TVA. Factura nr. 2 storno, la fel, nu am pus-o in D394 pentru ca nu a generat un flux de numerar, adica nu am primit banii pe produsul returnat.

Si daca in ianuarie raportez doar factura 3 in D300 si D394, raportez suma de pe factura sau suma de pe chitanta? Pentru ca pe factura nr. 3 suma totala cu TVA este 150 lei dar pe chitanta este 50 lei fiindca s-a scazut factura storno nr. 2 de -100 lei.

Eu ma gandeam la aceasta solutie:
Stiu ca factura nr. 3 in valoare de 150 lei cu TVA contine 3 produse:
- produsul 1, valoarea fara TVA este 42 lei si TVA 19% de 8 lei
- produsul 2, valoarea fara TVA este 42 lei si TVA 19% de 8 lei
- produsul 3, valoarea fara TVA este 46 lei si TVA 9% de 4.13 lei

Total factura fara TVA = 130 lei Total TVA = 29 lei. Din care s-au achitat doar 50 lei pentru ca s-a scazut factura storno de -100 lei. Calculez fiecare cota de TVA aferenta sumei de 50 lei achitate. Mai intai calculez ponderea fiecarei cote de TVA in factura nr. 3 astfel:
TVA 19% = 8+8 = 16 lei, ponderea in factura totala este de 16/150=0.1067 adica 10.67%
TVA 9% = 4.13 lei, ponderea in factura totala este de 4.13/150=0.0275 adica 2.75%
Acum calculez cat ii revine fiecarei cote de TVA aferent sumei de 50 lei achitate:
TVA 19% >>> 50*0.1067=5.335 lei
TVA 9% >>> 50*0.0275=1.375 lei

Deci voi considera ca TVA-ul de 19% aferent facturii nr. 3 a fost de 5.335 lei in loc de 16 lei iar TVA-ul de 9% a fost de 1.375 lei in loc de 4.13 lei. Iar in D300 si D394 aferente trimestrului 1 anul 2017 voi declara aceste sume. E bine? Ma gandesc ca pana la urma conteaza sa declar TVA-ul deductibil si mi se pare corect sa fie calculat la suma exacta pe care am achitat-o in realitate, adica 50 lei.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 April 2017 - 11:06 AM

1. Da, trebuia sa il faci exigibil in decembrie (acel minus).

2. Acum:
factura 2 este "achitata" in ianuarie cu -100 lei si devine exigibil tva-ul de -17 lei pe cota 20% (intra in D300 pe regularizari si in D394 la I5)
factura 3 este achitata in ianuarie cu +150 lei si devine exigibil tva-ul de 16 lei pe cota 19% si 4.13 lei pe cota 9% (in D300 si in D394 la I5)

Asa se achita facturile, nu se lasa sold -100 si +100 pe facturi!
Nu ai de ce sa lucrezi cu ponderi pentru ca soldul furnizorului este 0 (si al facturilor)!


PS: Si in contabilitate se opereaza de regula la fel: 401=5311 cu -100 lei si inca un 401=5311 cu +150 lei. Astfel se inchid facturile si rulajele conturilor sunt ok.
PS2: Tu ai "primit" banii pe factura 2 cand ai achitat factura 3 (de aceea ai achitat 50 nu 150).

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 19 April 2017 - 11:10 AM




#5 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 19 April 2017 - 06:58 PM

1. Presupunand ca mai apare o astfel de situatie, cum fac TVA-ul exigibil in decembrie? La ce rand completez TVA negativ in D300 si D394? Sau fac doar diferenta intre factura nr. 2 storno si factura nr. 1 si completez acest rezultat in declaratii?

2. "factura 2 este "achitata" in ianuarie cu -100 lei si devine exigibil tva-ul de -17 lei pe cota 20% (intra in D300 pe regularizari si in D394 la I5)"

Cum ai calculat TVA-ul de -17 lei? Ai vrut sa scrii -16.66 lei si ai rotunjit?
In D300 unde completez la regularizari ? Cumva la randul 30, "Regularizări taxă dedusă"? Si atat in D300 si D394 pot completa TVA cu valori negative?

Inteleg ca factura nr. 3 o trec in declaratii cu valoarea de pe factura adica 150 lei (TVA 16 lei cu cota 19% si 4.13 lei cu cota 9%) si nu cu valoare de 50 lei de pe chitanta.

Se pare ca la factura nr. 2 storno e putina bataie de cap. Tu zici ca trebuia s-o pun in declaratiile din trimestrul 4 anul 2016 si fiindca nu am pus-o trebuie s-o trec in trimestrul 1 anul 2017, pe regularizari in D300 si la i5 in D394. Am inteles bine?

Daca da, unde o trec in D300 la regularizari? La randul 30, "Regularizări taxă dedusă"? Pot sa scriu acolo TVA-ul negativ de -16.66 lei?
Iar in D394 la i5, la casuta cu cota 20%, pot trece la fel TVA-ul negativ de -16.66 lei?

Multumesc mult pentru raspunsuri. M-am mai luminat un pic. Sper sa termin declaratiile pana pe 25.

Aceasta postare a fost editata de LuceNera: 19 April 2017 - 06:59 PM




#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2017 - 08:51 AM

1. Atat in D300 cat si in D394 se trec totaluri, nu sume individuale pe act. Deci, da, treci rezultatul.
2. Am rotunjit acei 17lei si da, se trec pe regularizari taxa dedusa (acolo intra regularizari,ajustari, cotele vechi... etc).

Sigur ca se pot completa cu valori negative!
Operatiunile "storno" sunt ceva obisnuit in orice activitate economica! Se lucreaza la fel, doar ca apare un semn "-" in fata :))



#7 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 April 2017 - 09:02 AM

Am intrebat daca se poate trece TVA negativ fiindca inainte sa scriu acest topic am sunat la ANAF la asistenta contribuabili si mi-a zis ca nu a auzit de TVA negativ in declaratii, nu exista asa ceva. :blink:



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2017 - 09:14 AM

La finalul declaratiei (este si scopul ei) se calculeaza un tva de plata/de recuperat.

Acelea nu pot fi negative (de plata inseamna + iar de recuperat inseamna rezultat cu -).
Probabil la asta s-a referit cel care ti-a raspuns.



#9 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 April 2017 - 06:00 PM

Pai si in D394 la i5 pot trece cu semnul minus valoarea impozabila si TVA-ul de 20% al facturii nr. 2 storno? Pentru ca de la 1 ianuarie nu mai am facturi cu TVA 20% si la i5 in casuta TVA-ului de 20% ar intra doar factura nr. 2 storno de anul trecut.



#10 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2017 - 02:42 PM

Buna ziua,
Am urmatoarea problema la completarea D394 trimestrial. In ian.2017 s`au emis bonuri fiscale cu TVA 20% catre persoane fizice, in D394 programul de contabilitate trece aceste bonuri la Iesiri in perioada de raportare rd. cu 20%, iar bonurile fiscale din feb.si martie sunt trecute pe rd cu Iesiri TVA 19%. Este corecta declaratia astfel intocmita?
Am facut corectia necesara la D300, dar nu stiu cum este corect la D394.
Multumesc



#11 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 22 April 2017 - 11:06 PM

Gabi daca poti sa imi mai raspunzi si mie la 2 intrebari, te rog:

1. Am o factura de la Directia Generala Regionala a Finantelor Publice care nu are TVA. Mai exact, am cumparat Registrul Unic de Control. Aceasta factura o trec in D394 la "Lista operatiunilor taxabile efectuate pe teritoriul national"?

2. Tot in "Lista operatiunilor taxabile efectuate pe teritoriul national" stiam ca nu se trec bonurile fiscale emise intre operatorii inregistrati in scopuri de tva (de ex. bonuri de benzina) emise pana la data de 31 decembrie 2016. Nu am reusit sa gasesc daca acest ordin s-a prelungit si in 2017 sau a intrat in vigoare declararea bonurilor fiscale emise intre operatorii inregistrati in scopuri de tva incepand cu 01.01.2017.



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 April 2017 - 11:49 AM

In D394 se raporteaza aproape toate operatiunile (fac exceptie livraririle scutite , achizitiile scutite de la platitori si bonurile fiscale fara tva)

1. Furnizorul este neplatitor asa ca il raportezi in sectiunea D.

2. Lista operatiunilor taxabile sunt de fapt 4 liste de operatiuni taxabile si contin doar facturi/borderouri/contracte.
Pentru bonurile fiscale de achizitii ai alta sectiune. Pentru bonurile fiscale emise (fara facturi atasate) ai alta sectiune ... etc.
Iar bonurile fiscale primite s-au raportat si anul trecut, din octombrie, de cand s-a trecut la completarea integrala a declaratiei.

PS: Se discuta de un an de zile deja aceasta declaratie, ai destule informatii daca VREI sa afli.
Ca sa nu mai vorbesc ca aceste chestiuni de baza se pot "descifra" doar citind declaratia (Toata!) ... si ordinul (cu un minim de efort)
Este vorba de ORDINUL nr. 3769/2015 ... actualizat.



#13 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 23 April 2017 - 04:56 PM

Incerc sa validez D394 si imi da eroare "Eroare ! Pt tip partener = 2 se declara doar operatiunile : L, LS, N !"

Am incercat sa schimb tip partener = 1 si imi da alta eroare "Eroare ! Cui-ul partenerului este obligatoriu pt tip partener diferit de 2!"

Ce se intampla? La lista operatiunilor taxabile mai intai am completat facturile primite de la furnizori (platitori de TVA) si am selectat tip partener = 1.Persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania. Apoi am completat facturile emise catre persoane fizice si am selectat tip partener = 2.Persoane neinregistrate in scopuri de TVA.

Am deci in declaratie intrari si pe tip partener = 1 si tip partener = 2. Orice as alege la tip partener imi da eroare. Sa mor daca am gasit solutie la problema asta in ghidul de completare al declaratiei sau in ordin.

Aceasta postare a fost editata de LuceNera: 23 April 2017 - 04:57 PM




#14 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 24 April 2017 - 07:58 AM

Vezi postareaLuceNera, la 23 April 2017 - 04:56 PM, a spus:

Incerc sa validez D394 si imi da eroare "Eroare ! Pt tip partener = 2 se declara doar operatiunile : L, LS, N !"

Persoanele fizice sunt trecute bine la tip partener: 2 (persoane neinregistrate in scopuri de TVA). Dar ce tip ai ales, ca trebuia L - livrari? Tu ai selectat altceva, si de aceea te-a si avertizat ca pentru tip 2 de partener, trebuie doar L, LS, N. Mi se pare foarte clar mesajul. Normal ca nu poti la tip partener 1, declaratia verifica CUI/CNP sa fie corecte.

Eu asa trec facturile emise catre persoane fizice (tip 2 partener, tip L - livrari) de cand a aparut declaratia, si a fost validata si am primit recipise fara erori de validare.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 24 April 2017 - 08:00 AM




#15 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 April 2017 - 08:57 AM

Am trecut tip partener = 2 si tip operatie = L pentru persoane fizice si tip partener = 1 si tip operatie = A pentru furnizori (persoane juridice). Deci am in lista operatii cu ambele tipuri. Si cand validez da eroare.

Mai pe larg: Am introdus mai intai furnizorii pe tip partener = 1 apoi am schimbat tip partener = 2 si am introdus si persoanele fizice. In acest moment a ramas selectat tip partener = 2. Cand validez da eroare fiindca la tip partener = 2 (care a ramas selectat) nu am voie sa am tip operatie = A adica furnizori, cei pe care i-am instrodus prima data. Daca schimb tip partener = 1 iar da eroare fiindca la tip partener = 1 nu am voie tip operatie = L adica persoanele fizice.

Nu ma lasa sa pun in lista operatii cu mai multe tipuri de partener.

Aceasta postare a fost editata de LuceNera: 24 April 2017 - 08:58 AM




#16 LuceNera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 April 2017 - 09:33 AM

Mda, am gasit raspunsul. Era usor dar nu am observat. Am sunat la ANAF si mi-a zis ca trebuie sa adaug partener. Era un buton mai jos pe care nu l-am observat. Eu puneam pe un singur tip de partener operatii si cu furnizori si cu persoane fizice. :)



#17 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 25 April 2017 - 07:15 AM

Vezi postareaLuceNera, la 24 April 2017 - 09:33 AM, a spus:

Mda, am gasit raspunsul. Era usor dar nu am observat. Am sunat la ANAF si mi-a zis ca trebuie sa adaug partener. Era un buton mai jos pe care nu l-am observat. Eu puneam pe un singur tip de partener operatii si cu furnizori si cu persoane fizice. :)

Da, mi-am dat seama dupa mesajul tau anterior si voiam sa-ti raspund dar ai fost mai rapida. Trebuie lista separata cu fiecare tip de partener, da. Ma bucur ca ai rezolvat.



#18 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2017 - 09:18 AM

Buna dimineata, va rog, ma ajuta cinevacu un raspuns? Multumesc

Vezi postareamihaci, la 21 April 2017 - 02:42 PM, a spus:

Buna ziua,
Am urmatoarea problema la completarea D394 trimestrial. In ian.2017 s`au emis bonuri fiscale cu TVA 20% catre persoane fizice, in D394 programul de contabilitate trece aceste bonuri la Iesiri in perioada de raportare rd. cu 20%, iar bonurile fiscale din feb.si martie sunt trecute pe rd cu Iesiri TVA 19%. Este corecta declaratia astfel intocmita?
Am facut corectia necesara la D300, dar nu stiu cum este corect la D394.
Multumesc




#19 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 April 2017 - 05:25 PM

Te referi la zona de AMEF-uri , banuiesc.
Da, eu cel putin asa as declara (atata timp cat ai vandut cu 20 si ai colectat cu 20 si ai declarat in D300 acelasi tva per total).

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 25 April 2017 - 05:28 PM




#20 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2017 - 08:22 PM

Buna seara, multumesc! Asa ma gandeam si eu, daca pe bon e TVA 20%, asa trebuie sa fie si in D394, dar am vrut sa fiu sigura.
Da, in D300 TVA a fost cu 20% in luna in care TVA a fost gresit, exact asa cum e in raportul Z.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL