Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Adaos prea mic? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Adaos prea mic?

1 reply to this topic

#1 Meljssa88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 April 2017 - 02:21 PM

Buna ziua, va rog lamuriti-ma si pe mine, am un srl magazin alimentar, vreau sa calculez profitul pe o luna de zile, am calculat profitul care ar trebui sa fie din marfa care am achizitionat-o in luna respectiva... 6000 ron, am calculat si cheltuielile care sunt mult mai mari, 8000 ron, acum nu stiu, ori nu calculez eu ce trebuie, ori am adaos prea mic in comparatie cu cheltuielile , vanzarea e cam 60000, minim...adaosul la majoritatea marfii e 20% dar am si marfa care are 50%... cum se calculeaza corect profitul ?



#2 kamtech

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 30 April 2017 - 04:06 PM

In primul rând, trebuie să aflăm ce înseamnă cheltuieli.
Pentru că una înseamnă cât ați cheltuit pe marfa achiziționată în total la care se adaugă curentul, chiria, salariile etc, și alta înseamnă cât din cheltuieli reprezintă cheltuielile aferente mărfii vândute, la care se adaugă curentul, chiria, salariile etc.

Ca să înțelegeți mai bine o să ne limităm doar la cheltuielile cu marfa:
Presupunem că ați achiziționat marfă de 15000, la care i-ați stabilit un adaos de 20%, adică 2000, iar în cursul lunii ați vândut jumătate din marfa respectivă.
Asta înseamnă că ați avut de fapt cheltuieli cu marfa de 5000, adică valoarea de achiziție a mărfurilor vândute, ați obținut un venit de 6000 (valoarea inclusiv adaos a mărfurilor vândute), deci ați avut un profit de 6000-5000=1000 lei.
Și mai aveți în magazin marfă de 5000 lei, care în momentul vânzării vă va aduce un profit de 1000 lei.

Poate vă va ajuta să citiți acest articol: http://infokam.eu/bl...a-a-marfurilor/







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL