Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
iesire mijloc fix din domeniul public - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

iesire mijloc fix din domeniul public

5 replies to this topic

#1 tatiana_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 May 2017 - 11:25 AM

Buna ziua!

Va cer un sfat in urmatoarea situatie: niste mijloace fixe au fost scoase din domeniul public si puse in domeniul privat pentru a fi scoase definitiv din evidente prin executare silita.

Care ar fi notele contabile in acest caz, trebuie sa tin seama ca desi mijloacele fixe au fost din domeniul public si nu li s-a calculat amortizare trebuie eu sa le simulez o amortizare si sa o dau pe 281?

Multumesc anticipat!



#2 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 May 2017 - 10:54 AM

Nu stiu daca am avut vreodata asa ceva dar logic ar trebui sa diminuezi fondul public si sa maresti fondul privat prin intermediul contului 2xx. 101 = 2xx, 2xx = 102.




#3 tatiana_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 May 2017 - 10:44 AM

Asa mi se pare si mie logic, insa cineva mi-a spus ca ar trebui luata in calcul si amortizarea pe care ar fi trebuit sa o aiba daca nu erau in domeniul public si sa o trec pe 281....si m-a bagat in ceata!



#4 ReM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 June 2017 - 09:34 AM

Pentru a va putea sugera corect notele contabile, ar trebui sa cunastem exact in ce conturi se gasesc acele mijloace fixe in momentul acesta.
Iar daca ati cunoaste contarile efecuate la inregistrarea lor, ati putea chiar dv. avea raspunsul corect.



#5 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 June 2017 - 12:35 PM

amortizarea aferenta cred ca trebuie inregistrata in 117 pentru anii anteriori si in 681 pentru anul curent.



#6 ReM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 June 2017 - 07:55 AM

daca este vorba de active din domeniul public, trebuie tinut cont de faptul ca activele au fost trecute deja pe un cont de cheltuiala (682)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL