Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrari asigurari voluntare de sanatate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Inregistrari asigurari voluntare de sanatate

5 replies to this topic

#1 ZogasEcaterina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 May 2017 - 10:07 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o monografie pentru urmatoarea situatie:
- salariat cu asigurare de sanatate voluntara (privata)
- asigurarea este un beneficiu pentru acesta

Peste cei 400 de euro/an suportati de salariat, restul sumei pana la valoarea totala a asigurarii, cum se inregistreaza?

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2017 - 11:22 AM

Pt pers. care obtin venituri salariale si asimilate salariilor de la angajatorul care plateste primele de asigurare, contravaloarea primelor de asigurare care depasesc plafonul de scutire de 400 euro/an sunt impuse prin cumularea cu veniturile de natura salariala ale lunii in care sunt platite primele de asigurare.
Prin urmare, valoarea asigurarilor voluntare ce depaseste plafonul de 400 euro, impozitate la salariat, este chelt. deductibila pt firma.

NU sunt impozabile asigurarile de sanatate de pana la 400 euro anual, cota lor lunara se scade din baza de impozitare a impoz. pe veniturile din salarii si asimilate si nici NU sunt purtatoare de ctb. sociale.

NC : 6457 = 4381, cu prima lunara (prima anuala/12 luni)




#3 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 August 2017 - 10:50 AM

"NU sunt impozabile asigurarile de sanatate de pana la 400 euro anual, cota lor lunara se scade din baza de impozitare a impoz. pe veniturile din salarii si asimilate si nici NU sunt purtatoare de ctb. sociale" - poate sa-mi spuna cineva articolul din C.F. unde scrie ca nu sunt purtatoare de ctb.sociale?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 August 2017 - 01:49 PM

Atentie mare, Otilia s-a referit la asigurarile suportate de angajator!

Exista multe articole ... la fiecare contributie in parte apare la exceptii.
Un singur exemplu:
Art.142 lit s) pct.6:

Nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuțiilor de asigurări sociale următoarele:
......
s) următoarele avantaje primite în legătură cu o activitate dependentă:
....
6. contribuțiile la un fond de pensii facultative potrivit Legii nr. 204/2006, cu modificările și completările ulterioare, și cele reprezentând contribuții la scheme de pensii facultative, calificate astfel în conformitate cu legislația privind pensiile facultative de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, administrate de către entități autorizate stabilite în state membre ale Uniunii Europene sau aparținând Spațiului Economic European, precum și primele de asigurare voluntară de sănătate conform Legii nr. 95/2006, republicată, suportate de angajator pentru angajații proprii, astfel încât la nivelul anului să nu se depășească limitele prevăzute la art.76 alin. (4) lit. ș) și t) pentru veniturile neimpozabile, precum și primele aferente asigurărilor de risc profesional;

In cazul primelor de asigurare platite de angajat din banii lui, singura scutire este la impozit, unde beneficiaza de deducere suplimentara in aceleasi limite.



#5 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 August 2017 - 11:51 AM

Multumesc.



#6 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 18 August 2017 - 11:06 AM

Am sunat azi la ANAF (0314039160) si mi-au confirmat ca scutirea de ctb. sociale este doar pentru asigurarile voluntare de sanatate suportate de angajator, NU si pentru serviciile medicale furnizate sub forma de abonament suportate de angajator.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL