Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pierdere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Pierdere

25 replies to this topic

#21 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 19 January 2006 - 03:09 PM

Tot referitor la pierderea fiscala, aceasta se poate recupera integral din primul an, daca profitul contabil permite?Sau trebuie esalonata in rate egale pe 5 ani consecutivi?Sau termenul de 5 ani e dat ca un timp maxim in care se poate recupera pierderea unui an si dupa aceea?... :roll:
Va rog sa imi raspundeti!
Va multumesc in avans!



#22 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 20 January 2006 - 07:36 AM

Termenul de 5 ani e un termen maxim.
Daca profitul anului N este > pierderea anului N-1, o recuperezi toata.




#23 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 20 January 2006 - 09:43 AM

Multumesc mult, Lorenzo!



#24 Biz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 07 February 2006 - 09:40 AM

Pana la 31.12.2005 am fost micro si am inregistrat o pierdere contabila(121 -debit) de 40.000 RON.
Din 01.01.2006 am trecut de la micro la macro.
Ce fac cu aceasta pierdere? Cum stabilesc pierderea fiscala?
Pierderea fiscala se poate acoperi cu profitul care se va realiza?



#25 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 07 February 2006 - 10:01 AM

daca treci de la micro la platitoare de impozit pe profit, nu mai poti sa recuperezi pierderea din profitul brut al anilor urmatorii ci numai din profitul net al anilor urmatori(adica din dividend)



#26 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2006 - 02:13 PM

AVRAM a spus:

.............. numai din profitul net al anilor urmatori(adica din dividend)

Eu nu inteleg chestia asta. Profit net = dividend? :roll:

Stiam ca profitul net poate deveni dividend in urma hotararii AGA, dar nu se poate pune echivalenta intre cele doua.
Si parca nici nu se putea pune problema stabilirii de dividende pana nu se acoperea pierderea, nu?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL