Salt la continut


suspendare CIM de la 01.09.2017

9 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 449 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2017 - 09:46 AM

Buna ziua, un salariat a solicitat 15 zile concediu fara plata in septembrie 2017 cu incepere de la 01.09.2017, firma a acceptat, va rog sa imi spuneti daca suspendarea trebuie transmisa in Revisal la ITM si daca trebuie, cand trebuie transmisa, astazi e corect? Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1135 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 August 2017 - 09:52 AM

Da, poti sa o transmiti.

Dupa parerea mea, suspendarile sunt cam singurele care au ramas cu termenul de 20 de zile.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 12197 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2017 - 11:32 AM

@mihaci, iti recomand sa citesti, totusi, HG 500/2011 !
Ai, acolo, toate termenele la care se transmit fisiere in Revisal si multe altele utile - asta daca tot te ocupi si de partea de HR.
Trebuie sa stii macar legislatia de baza ...



#4 alemin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 September 2017 - 01:35 PM

Buna,
Suspndarile se anunta Revial anterior producerii modificarii, cf art 17 alin5

suspendare

Fisiere atasate





#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 12197 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2017 - 03:39 PM

Dupa parerea mea de acum, modificarea art. 17(5) prin ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ Nr. 53/2017 din 4 august 2017
pentru modificarea și completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, nu vb decat despre termenul la care se intocmeste actul aditional, NU si despre cel la care se raporteaza in Revisal cf. HG 500/2011.

In integralitatea sa, ORD. 53/2017 nu se refera decat la Codul muncii, nu si la partea de Revisal. Gresesc ? :blush2:

Sa vedem modificarea art. 17(5) :
3. La articolul 17, alineatul (5) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (3) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adițional la contract, anterior producerii modificării, cu excepția situațiilor în care o asemenea modificare este prevăzută în mod expres de lege sau în contractul colectiv de muncă aplicabil."

... si atat !

De unde am putea trage concluzia ca si HG 500/2011 s-a modificat ?
Va rog frumos, daca aveti argumente cu baza legala, va astept cu mare interes sa le prezentati, poate ca eu gresesc ... poate mi-a scapat ceva ... :sad:



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1135 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 September 2017 - 09:19 PM

Nimic din faimoasa ordonanta nu se refera direct la HG500.

Singura modificare referitoare la termene este cea mentioanata mai sus, unde se cere expres act aditional, intocmit cel putin cu o zi inainte si trimis la fel, inainte de produce modificarile. Suspendarile nu modifica elementele contractului (nu se face aditional la suspendare!)

Alineatul din hg500 referitor la suspendari nu s-a modificat si a ramas cu 20 de zile.
La fel si incetarea, a ramas la fel.

HG500 (actualizata) , Art.4 alin (1):
b) elementele prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. m) se transmit în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la data suspendării/data încetării suspendării;

PS: Voi ati vazut ca a ramas neconcordanta intre legi: In codul muncii scrie ca se transmite contactul anterior inceperii activitatii iar in hg500 scrie ca se transmite in ziua lucratoare anterioara inceperii.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 01 September 2017 - 09:22 PM




#7 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 320 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 November 2017 - 04:06 PM

Revin cu o întrebare referitoare la termenul de depunere al revisal în cazul suspendării contractului de muncă.

Nu-i așa că revisalul se transmite în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la data suspendării contractului?



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1135 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 November 2017 - 03:03 PM

Da (dupa parerea mea)

Iti dau si un exemplu care sa confirme:

In contractul colectiv scrie (de ex.) ca se suspenda CIM in cazul in care lipseste nemotivat mai mult de 2 zile. Nu poti constata absentele si nu poti suspenda CIM cu cel putin o zi inainte de a descoperi ca angajatul lipseste, ca doar nu s-a inventat calatoria in viitor!

Abia dupa ce se intampla vei putea constata si vei putea emite decizia.

In concluzie, eu consider ca este IMPOSIBIL sa declari inainte si de aceea nu s-a modificat si acest termen.



#9 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 320 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 09 November 2017 - 03:49 PM

Sigur că da.
Doar că e nevoie, uneori, și de confirmarea unor prieteni de nădejde, așa cum ești și tu, dragă mgabi.
Mulțumesc.



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1135 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 November 2017 - 05:37 PM

Pai normal ca avem nevoie de confirmari, ca daca te duci si intrebi 20 de inspectori la diverse ITM, vei primi 2-3 raspunsuri total diferite, plus inca 2-3 variatiuni ... si apoi incepi sa faci calcule statistice ca sa vezi cum este mai bine (sau dai cu banul :laugh: ).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL
Privacy Policy RO | Termeni si conditii