Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Imi este necesara o noua casa de marcat? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Imi este necesara o noua casa de marcat?

1 reply to this topic

#1 valentyna

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 August 2017 - 10:44 PM

Buna ziua,

Am un service auto si are casa de marcat pentru activitatea de reparatii.Clientilor persoane fizice le eliberez bon fiscal, iar la persoane juridice doar la cei care achita cu cardul le dau bon fiscal pe care scrie metoda de incasare, iar la restul persoanelor juridice care platesc numerar le dau chitante.Pe bonul fiscal este obligatoriu sa scrie "contravaloare factura" , in cazul in care clientul cere factura ?
Seful imi spune ca anumiti clienti, persoane fizice vor doar piese auto sa cumpere, el facand comanda in baza cererii clientului, stocul fiind aproape zilnic 0.Asta inseamna sa am gestiune en-detail, piesele pentru reparatii stau in hala, cum arat la organul de control ca gestiunile sunt separate, daca stocul este aproape zilnic 0?Trebuie sa cumpar o noua casa de marcat pentru gestiunea en-detail si cea veche sa o folosesc pentru activitatea de reparatii sau pot sa setez produsele care le vinde en-detail pe aceeasi casa de marcat veche si sa am doar o singura casa de marcat?
Va multumesc,



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2017 - 10:58 AM

1. Nu, nu trebuie sa scrii pe BF "contravaloare factura", dar sa fii atenta sa nu inreg. la vanzare ambele documente (BF prin Z si separat factura).
2. Da, asta inseamna sa ai gestiune en-detail,
3. Gestiunea separata se dovedeste atat prin evidenta contabila cat si prin existenta locurilor de depozitare distincte (rafturi diferite, cutii diferite, etc ...).
4. Nu, nu trebuie sa cumpari o noua casa de marcat pentru gestiunea en-detail, poti sa setezi produsele care se vand en-detail pe aceeasi casa de marcat veche si sa ai doar o singura casa de marcat.

Spor mare ! :smile:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL