Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COMISIONUL DE RISC VALUTAR // AGENTII DE TURISM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

COMISIONUL DE RISC VALUTAR // AGENTII DE TURISM

comision de risc valutar agentii de turism
1 reply to this topic

#1 Sabrina Nedelcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 October 2017 - 12:19 PM

Buna ziua,

Imi cer scuze daca acest subiect a fost dezbatut deja si n-am gasit informatiile necesare. Dar caut de cateva zile informatii si nimeni nu imi ofera un raspuns concret.

Detin o agentie de turism si am contracte cu zeci de furnizori romani.

Toate facturile pe care le emit furnizorii catre societatea mea sunt in Euro cu valoarea afisata si in LEI. Valoarea in LEI este calculata la CURS BNR + 2% risc de comision valutar.
Am acceptat aceste conditii si asa am facturat mai departe si catre clientii mei.

Problema este ca in urma cu cateva zile m-a contactat o clienta care spune ca este avocat, si ca acest risc de comision valutar este ilegal potrivit normelor in vigoare.

De cateva zile caut aceste "norme in vigoare" dar nu am gasit asa ceva.

Va dau spre exemplu: Eximtur, Paralela 45, TezTour, Christian Tour, Prestige, Cocktail Holidays, TUI Travel Center - sigur ati auzit de cel putin una dintre aceste societati.
Toti furnizorii mentionati mai sus imi emit facturile in euro schimbate la cursul bnr + 2%.

Agentia mea de turism este intr-adevar una mai mica, si nu imi permit inca angajarea unui jurist care sa se ocupe de aceste aspecte. Dar mi-e greu sa cred ca cei de mai sus actioneaza ilegal pe teritoriul Romaniei...

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns care sa contina o norma / reglementare / articol al legii, daca este posibil.

Imi cer scuze anticipat pentru o eventuala repetare a topicului, in situatia in care a mai fost postat deja.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2017 - 12:34 PM

1. daca avocata respectiva iti spune ca este ilegal, ar face f bine sa iti dea si acea baza legala, nu-i logic asa ? sau macar o explicatie punctuala, cu referire la un cadru legislativ mai larg, ca sa stii de unde "sa apuci" problema.
Dupa parerea mea, e o chestiune de drept contractual, adica una exclusiv juridica.
Fiind atat de importanta pentru tine., te sfatuiesc sa "rupi pisica-n 4", cum se spune, si sa ceri in scris opinia unui jurist. Daca nu, macar cere lamuriri pe un forum de avocati, poate te ajuta cineva (desi eu nu am gasit un raspuns clar la aceasta intrebare deja pusa )

2. cautand si eu pe net am gasit asta : https://www.avocatne...e-de-avion.html

Ioana ConstantinContabil02:59, 6 Iulie 2009
EMAIL

este prevazut in CONTRACTUL – CADRU de comercializare a pachetelor de servicii turistice

"Daca factura emisa de Agentie este exprimata in valuta (eur, usd), aceasta se va achita in aceeasi moneda. In cazul in care, la cererea turistului, factura emisa de catre Agentie va fi exprimata in lei, aceasta se va intocmi la cursul BNR din ziua emiterii facturii, la care se adauga un comision de risc valutar de 2%.


Pe net gasesti o multime de agentii care au ctr-cadru cu cei 2% comision de risc valutar ; oare toti sunt dusi cu capra ? :blink:
In ce baza legala se poate introduce acest comision in ctr ? eheee... asta-i un mister pt neavizati fiindca nu se spune exact, probabil e o chestiune generala de drept civil care permite inserarea unor astfel de clauze, insa eu nu tea pot ajuta cu vreun articol de lege fiindca nu sunt jurist.

3. poate iti foloseste si asta : http://www.anpc.gov....ificate-de-anpc

Succes ! :smile:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL