Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
certificat medical nepredat la timp - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

certificat medical nepredat la timp

5 replies to this topic

#1 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 November 2017 - 09:00 AM

O persoana, a predat in data de 2 nov, certificate medicale, dupa cum urmeaza:
1 pt o zi 30.09.2017 (sambata) si alte 2 in continuare pt luna octombrie.
Pt luna sept a mai predat un certificat initial cod 06 (27-29.09) fiind platit si cuprins in d112.
Cum fac plata pt octombrie? In continuare, chiar daca cel din data de 30.09 nu a fost predat la timp? Sau il trimit la medic pt a-l corecta in initial?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2017 - 12:30 PM

Daca ziua de 30.09 nu era lucratoare in firma, atunci inreg. cu intarziere a CM din 30.09. nu produce efecte nici la prezenta, nici la bani. Prin urmare, in cazul in care 30.09 nu era lucratoare pt salariat (ture, ore suplimentare pt lucrari speciale, etc ... ), eu cred ca poti inreg. CM de o zi fara plata (zilele nelucratoare oricum nu se platesc) si, in continuare, celelalte 2 CM cu plata.

Alte pareri, va rog ? :smile:




#3 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 November 2017 - 01:24 PM

Asa este; CM din 30.09 nu are efect nici la prezenta si nici la bani , insa pt ca nu a fost inregistrat in d112 pe sept, urmatoarele CM din oct nu au continuitate...
Eu voi calcula CM din oct "in continuare" dar nu stiu daca mai este necesar sa fac rectificativa la d112 din sept, inregistrand si CM din data de 30.09 (nu influenteaza nici nr zile, nici bani) doar pt continuitate



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2017 - 01:38 PM

Eu cred ca doar in contabilitate trebuie inregistrat. De ce sa apara in D112 daca nu era zi lucratoare, nu este luat in considerare nici la pontaj, nici la bani ? Asta vroiam sa zic ....
Pune-l in conta si nu mai fa rectificativa la D112 (pt ca o sa-ti iasa la fel ca cea initiala, pararea mea), iti trebuie inregistrarea doar pt documentele de recuperare bani de la Casa de sanatate - daca e cazul si probabil ca e (acea lista cu CM-uri si CM-urile ca formulare).



#5 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 02 November 2017 - 01:44 PM

Okay. Multumesc :smile:



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2017 - 01:50 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Ca moderator : pt mesajele de raspuns, te rog sa folosesti butonul negru "Raspuns nou" fiindca celalalt citeaza inutil mesajul anterior (caruia raspunzi/ in cuprinsul caruia se afla) si asta nu-i permis prin regulament decat daca acel mesaj nu se intelege.

Spor mare !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL