Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilet la ordin girat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Bilet la ordin girat

3 replies to this topic

#1 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 November 2017 - 12:05 PM

O firma are conturile bancare poprite de ANAF.
Primeste un bilet la ordin de la un client. Nu vrea sa depuna biletul la propria banca deoarece fiscul va lua banii.
Cat timp are conturile poprite are voie sa gireze biletul pentru a plati un furnizor restant?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2017 - 02:41 PM

Pt cei ce nu cunosc deloc ce inseamna a gira un bilet la ordin, o sa postez, mai intai, explicatiile teoretice. Iata-le :

Girul este este un act prin care posesorul titlului, numit girant, transfera altei persoane numita giratar, printr-o declaratie scrisa si subscrisa pe titlu odata cu predarea acesteia, toate drepturile care decurg din titlul astfel redactat si completat.
Girul este neconditionat si priveste intreaga valoare a biletului la ordin. Giratarul dobandeste toate drepturile detinute anterior de girant.
Giratarii sunt persoane care se angajeaza sa plateasca datoriile scadente ale unui tert, in cazul in care acesta din urma este incapabil sa le achite. Girantii unui bilet la ordin sunt solidari raspunzatori de acceptarea si plata la scadenta a acestuia.

Aceasta operatie juridica se efectueaza prin indicarea scrisa pe biletul la ordin a numelui giratarului, datata si subsemnata de girant. Avantajul girarii este ca se sting mai multe datorii in acelasi timp.

Buun ... astea fiind zise, daca ai girat BO, el n-o sa-ti mai apara in extrasul de cont. Ii apare furnizorului caruia i-ai platit cu BO de la client. Astfel apare posibilitatea recuperarii banilor chiar daca esti executat de catre altcineva (ai conturile poprite).

Vezi postarealorenzo, la 02 October 2005 - 03:31 PM, a spus:

Intotdeauna cand girati efecte comerciale, faceti copii dupa ele, fata-verso, ca altfel nu aveti doc.justificativ. Dati-le si nr.de inreg. de primire de la client, respectiv de transmitere catre furnizor.

Vezi postareaAndreea`, la 08 June 2005 - 10:09 AM, a spus:

copie fata/verso si in plus eu fac un proces verbal de girare ca sa am confirmarea scrisa ca furnizorul meu accepta girarea la scadenta impusa pe BO sau CEC.

Vezi postareadiaconu alina, la 03 October 2005 - 04:30 PM, a spus:

eu tin un dosar separat cu astfel de bo care sunt girate. iar cand primesc astfel de bo de la client fac un pv ca sa ma asigur ca le am pe toate prinse undeva....ca le dau sau nu mai departe...aflu din acel dosar....si nu mi s-a intimplat sa ratacesc vreunul...

Tot de la @lorenzo iti dau si NC :
- Acceptare incasare prin BO de la client: 413 = 411
- Primire BO de la client: 5113 = 413
- Acceptare plata cu BO la furnizor: 401 = 403
- Girare BO catre furnizor: 403 = 5113

:smile:




#3 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 November 2017 - 04:46 PM

Multumesc pentru raspuns. Intre timp am sunat la asistenta ANAF.
Mi-au spus ca transmiterea unui B.O. girat de mine catre un tert (cat timp am conturile poprite) nu este permisa deoarece suma din B.O. trebuie sa stinga din datoria catre ANAF.
Operatiunea ar fi asemanatoare deschiderii unui cont la alta banca in care sa incasez facturile si sa fac plati.
Nu mi-au indicat niciun act normativ in care sa existe aceasta restrictie.
A mai avut cineva aceasta situatie?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2017 - 11:17 AM

Sigur ca ANAF doreste recuperarea datoriei si e normal sa vrea asta (e normal sa se achite darile la stat), insa fara indicarea unei baze legale nu prea are valoare opinia exprimata telefonic fiindca nu se poate verifica exactitatea ei.
Te-as putea sfatui sa le trimiti intrebarea in scris, solicitand expres baza legala, insa pana iti raspund poate trece prea mult timp (chiar si o luna) si tot nu e sigur ca iti vor indica prevederile legale.
In afara de asta, cine iti poate interzice sa deschizi un alt cont bancar pt firma ? Sigur ca banca il va raporta destul de repede la ANAF (e obligatoriu) si ti se va popri si ala in cateva zile, insa poti deschide cate conturi vrei, la ce banci vrei. Asta-i chiar culmea ...

Sa fiu in locul tau, eu as gira acel BO si as astepta sa vad ce se intampla cu el. In cel mai rau caz, imi va spune furnizorul ca nu il poate incasa, dar macar ai incercat sa-ti platesti fz. Daca nu merge, bagi BO in banca fiindca tot nu mai ai alta solutie.

Alte pareri, va rog ? :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL