Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deductibilitate cheltuieli PF - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Deductibilitate cheltuieli PF

13 replies to this topic

#1 fellow

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 December 2017 - 11:41 AM

Nu sunt PFA. Ca persoana fizica, realizez venituri din strainatete printr-o colaborare cu o firma. Nu am nici o libertate cu privire la clienți. E pur și simplu o colaborare iar eu am obligația sa plătesc niște cheltuieli de mentenanță (deci în scopul realizării venitului). Intrebare: când declar veniturile în formularul 201 pot trece cheltuielile? .. ma gandesc ca functioneaza ca la chirii, unde se pot deduce unele cheltuieli gen intretinere, si persoana nu este inregistrata sub forma juridica.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2017 - 01:12 PM

Da, poti trece cheltuielile efectuate in scopul obtinerii veniturilor din strainatate !
Te poti convinge de asta citind instructiunile de completare a D201 si art. 130 din Codul fiscal.

https://static.anaf....F_3695_2016.pdf

ORDIN Nr. 3695/2016 din 27 decembrie 2016 pentru aprobarea formularelor privind definitivarea impozitului anual pe venit şi a contribuţiilor sociale datorate de persoanele fizice

INSTRUCŢIUNI privind completarea formularului 201 "Declaraţie privind veniturile realizate din străinătate", cod 14.13.01.13/7

EXTRAS
..............
II. Completarea declaraţiei
............................
B. Date privind venitul realizat

Rd. 1. Venit brut - se înscrie suma (în lei) reprezentând venitul brut realizat din străinătate potrivit Codului fiscal, în anul fiscal de raportare. Persoanele fizice care realizează venituri din jocuri de noroc declară fiecare venit brut primit de la un organizator sau plătitor de venituri din jocuri de noroc, supuse impunerii în România, potrivit Codului fiscal.

Rd. 2 Cheltuieli deductibile - se înscrie, după caz, suma (în lei) reprezentând cheltuielile efectuate în scopul realizării veniturilor.

Rd. 3 Venit net/Câştig net anual - se înscrie, după caz, suma reprezentând diferenţa dintre venitul brut (rd. 1) şi cheltuielile aferente deductibile (rd. 2).

Se completează numai dacă venitul brut este mai mare decât cheltuielile deductibile.
_________________________________________________________________________

https://static.anaf....20_mai_2015.pdf

Sesiune online - ANAF :

Intrebare : Sunt persoană fizică şi de câţiva ani am venituri din străinătate câştigate din publicitate online (încadrate la categoria Comercial). Încă din 2010 depun anual declaraţia 201 şi am plătit impozit la toţi banii câştigaţi, fără a completa câmpul Pierdere Fiscală. Pentru a obţine acest profit însă, achit lunar nişte facturi (găzduire, domenii etc.). întrebarea mea este dacă pot trece suma facturilor plătite în anul respectiv la Pierdere fiscală, pentru a nu plăti impozit la toţi banii câştigaţi. Dacă acest lucru e posibil, trebuie sa ataşez toate aceste facturi la depunerea declaraţiei 201?

Raspuns : Dacă veniturile obţinute sunt pentru activitatea desfăşurată în România, acestea nu reprezintă venit din străinătate. Pentru aceste venituri trebuie depus formularul 200 "Declaratie privind veniturile realizate din România", iar sumele aferente facturilor se înscriu în formular la rândul 2 "cheltuieli deductibile", fără a se anexa declaraţiei.
........................................................................................................................

Intrebare : Vă rog să-mi spuneţi ce declaraţie trebuie depusă în situaţia realizării unor venituri din străinătate, venituri realizate în baza unui contract de arbitraj/curtaj şi civil.

Raspuns : Dacă veniturile sunt pentru activitatea desfăşurată de dumneavoastră în România, iar plătitorul este din străinătate, pentru aceste venituri trebuie depus formularul 200 Declaraţie privind veniturile realizate din România. Dacă activitatea se desfăşoară în strainatate, aveţi obligaţia să depuneţi declaraţia 201. Pentru veniturile obţinute din străinătate de natura celor obţinute din România se aplică acelaşi tratament fiscal.




#3 fellow

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 December 2017 - 06:11 PM

Vă mulțumesc. A fost util. Totuși. Nu sunt foarte sigur unde trec cheltuielile deductibile, in formularul 200 sau în 201? mi se pare ciudat să am veniturile în 201 și cheltuielile în 200.

Ținând cont că doar coordonez activitatea care nu se desfășoară în România, cred că le trec pe 201.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2017 - 02:14 PM

Ti se pare ciudat fiindca asa si este !! :laugh: Sincer, pana acum nu cred ca pe acest forum si-a pus cineva problema trecerii veniturilor intr-o declaratie si cheltuielilor in alta ... :biggrin2: si crede-ma ca in 13 ani de cand sunt aici am citit multe !
Sa reluam fiindca nu ai inteles mai nimic si nu e un repros pt tine ca neprofesionist in ale contabilitatii si fiscalitatii. Partea f buna este ca ti-a sunat alarma logicii, cu cele 2 declaratii, ceea ce este un pas important fiindca asta inseamna ca ai mintea deschisa (cum se spune) si o sa te descurci.

Deci, daca activitatea ta (nu a celor pe care ii coordonezi) se desfasoara in Romania, chiar daca esti platit din strainatate si chiar daca coordonezi ceva ce se desfasoara in strainatate, dpv fiscal (adica asa zice Fiscul roman/ ANAF - de aia ti-am dat si acele spete asemanatoare) se considera ca obtii venituri din RO, deci nu vei depune D201 fiindca veniturile tale NU sunt obtinute in strainatate, ci aici - munca ta se desfasoara aici.
Prin urmare, cata vreme aceste coordonate ale problemei se mentin, NU ai treaba cu D201, ci cu D200 - adica cea pt veniturile obtinute in RO. Implicit, toate datele din declaratie vor fi trecute (evident) in D200, fara sa mai completezi in vreun fel D201.

DACA, insa, activitatea ta se desfasoara efectiv in alta tara (adica esti sau ai fost plecat din RO, la munca "afara" unde ai coordonat o activitate), atunci veniturile tale sunt obtinute in strainatate si vei depune D201.

Acum e mai clar ? :smile:



#5 fellow

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 December 2017 - 01:36 AM

Multumesc mult de ajutor. Sincer, este foarte util acest forum in probleme le contabilitatii mai ales pentru cei care nu se descurca. Asa voi face. Intr-adevar activitatea o desfasor aici, cu toate ca veniturile vin din afara. Deci raman la D200.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2017 - 12:30 PM

Cu drag si alta data ! :smile:



#7 fellow

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 18 June 2018 - 10:40 PM

Tot legat de aceasta activitate - este vorba de un site web pe care il administrez. Ma poate obliga cineva sa ma inregistrez pentru asta? Asa cum am spus nu emit nici o factura nimanui, toate veniturile fiind obtinute prin firma care imi administreaza spatiul de publicitate de pe site.

Nu vad nici un rost sa ma inregistrez ca PFA sau altceva, dar intreb expertii pentru a fi sigur.

Aceasta postare a fost editata de fellow: 18 June 2018 - 10:40 PM




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2018 - 11:21 AM

Pt a-ti raspunde cat mai corect trebuie sa ne mai dai niste elemente :
- activitatea are caracter permanent ? adica o faci cam ca un serviciu sau lucrezi azi si mai lucrezi peste o luna sau 2 sau 3 ... ? munca ta necesita o anumita cadenta / frecventa pe care o poti stii dinainte, o poti anticipa ? Te intreb fiindca in normele metodologice la CF scrie ca : (2) Exercitarea unei activități independente, reglementată prin art. 67 din Codul fiscal, presupune desfășurarea acesteia cu regularitate, în mod continuu, pe cont propriu și urmărind obținerea de venituri.
- ai vreun contract de lucru ? daca da, cu cine (nu ne trebuie numele firmei, ci rolul pe care il joaca in "combinatie" )
- de la cine iti intra banii in cont ? cine te plateste efectiv ? (nu trebuie numele firmei, ci rolul pe care il are fata de tine si locul ei in angrenaj)

Cu alte cuvinte, trebuie sa ne descrii fenomenul economic la care esti parte, ca stim coordonatele fiscale in care te plasezi. :smile:



#9 fellow

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 June 2018 - 12:54 PM

- lucrul este cu regularitate, pe cont propriu și urmărind obținerea de venituri, dar nu este în mod continuu. Câteodată nu lucrez săptămâni întregi
- nu am contract
- banii intra de la firma din S.U.A. - e o agenție de publicitate căreia i-am închiriat practic spațiu pe site-ul meu personal. Am acceptat termenii și condițiile lor la înscriere, asta e toată partea legală.

Cu toate astea, sunt unele cheltuieli cu găzduirea sau de optimizare (tot fără contracte) exclusiv în scopul obținerii veniturilor pe care trebuie să le deduc..

Aceasta postare a fost editata de fellow: 25 June 2018 - 01:01 PM




#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2018 - 01:32 PM

Daca le inchiriezi spatiul publicitar din cand in cand si nu prea stii cand o sa ti-l ceara din nou, data viitoare,adica exista un grad semnificativ de aleatoriu in desfasurarea activitatii tale, atunci consider ca nu trebuie sa-ti faci PFA.
Daca, in schimb, stii ca in fiecare luna /trimestru /la 2 luni, etc ... vei incasa bani pt acel spatiu online pus la dispozitie, atunci activitatea are caracter continuu chiar daca nu lucrezi zi de zi /sapt. de sapt.si trebuie sa-ti faci PFA.

Cat priveste cheltuielile efectuate, fara documente justificative nu poti deduce nimic (facturi, bonuri fiscale, extrase de cont pt comisioanele bancare).



#11 fellow

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 June 2018 - 06:53 PM

Multumesc de raspuns. Da, primesc banii lunar. Am cheltuieli de zeci de mii de euro din 2017 pe care trebuie să le deduc... dacă înregistrez pfa-ul cum procedez, pentru că alea sunt pe persoana fizică. Mai concret, e vorba de investiția inițială în site - care cumva mi-am propus să o ”amortizez” pe următorii 5 ani... deci e exclus să nu o deduc.

Nu ar fi o problema pentru ca am extrasele de cont pe numele meu. Dar nu e cam ciudat sa ma inregistrez ca PFA in 2018 si sa am activitate 2017?

Poate că mi-aș fi făcut PFA anul trecut (dacă știam că trebuie), dar până în luna mai 2017 am fost salariat și chiar nu mi-a trecut prin cap că aș avea nevoie de asta...

Am lucrat până în mai 2018, nu 2017.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 June 2018 - 11:55 AM




#12 fellow

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 June 2018 - 08:57 PM

Mai deranjez cu o întrebare: dacă îmi deschid acum p.f.a. și declar investiția pe site ca și cheltuială deductibilă anul trecut (când nu aveam pfaul), aceasta suma se raportează? În 2019...2020 voi fi in pierdere și tot nu va fi acoperită această pierdere. Scopul meu este să nu plătesc nici un impozit / contribuție în aceste perioade, fie că sunt pf. sau p.f.a. .



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2018 - 10:57 AM

In mod evident nu poti trece cheltuielile facute anul trecut (ca PF), pe PFA-ul infiintat anul asta ! Chiar daca esti fizic o singura persoana, dpv fiscal esti 2 entitati diferite : tu - ca PF si tu - ca PFA !!
Singurele cheltuieli admise anterior datei de infiintare a PFA sunt numai cele de infiintare, adica taxele platite, chiria spatiului pt sediul PFA, onorariul avocatului care iti infiinteaza PFA ... nicidecum venituri din per. precedente si cheltuieli facute pt obtinerea acelor venituri.
Poti vinde site-ul de pe PF pe PFA si astfel transferi investitia pe PFA. Este un bun din patrimoniul personal al PF (nu strica sa mai ai documentele justificative pt cheltuielile facute), venitul obtinut din vanzare nu este impozabil la PF. Dupa ce intra in patrimoniul PFA poti inregistra amortizare lunara si astfel iti micsorezi baza de impozitare a profitului. Cheltuiala nu se poate amortiza toata o data, dar pt bunuri de genul asta ai o durata de fct. legala destul de scurta (3 ani, din cate imi amintesc). Pana la infiintarea PFA va trebui sa iti declari veniturile si cheltuielile pe care le consideri de cuviinta pe PF, prin decl. unica.

Vezi postareafellow, la 25 June 2018 - 08:57 PM, a spus:

Scopul meu este să nu plătesc nici un impozit / contribuție în aceste perioade, fie că sunt pf. sau p.f.a. .
Toata lumea isi doreste sa plateasca impozite cat mai mici sau chiar deloc, insa trebuie sa intelegi ca daca veniturile obtinute nu sunt expres scutite de impozite prin legislatia fiscala, atunci ele vor intra in baza de impozitare, este un proces absolut normal. Eludarea impozitarii (cand aceasta se aplica) constituie evaziune fiscala, iar daca te prinde Fiscul facand asta vei avea probleme cat nu se merita.

Daca vrei sa desfasori o activitate din care sa obtii venituri, atunci trebuie sa-ti asumi si niste costuri reprezentand dari catre stat - desigur, in masura in care ele sunt generate. Pe acest forum nimeni nu se va expune public sa te invete cum sa fentezi Fiscul (motivele sunt evidente), iar daca totusi o face cineva, noi suntem obligati sa stergem mesajele respective si sa sanctionam persoana care a facut-o. Putem sa te invatam lucruri cu aplicabilitate uzuala, dar nu si "ghidusii" fiscale.
Optimizarea fiscala este o chestiune sensibila si pretentioasa, de aceea se face mai cu seama in particular, de regula contra cost.

:smile:



#14 fellow

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 June 2018 - 04:56 PM

Deci voi cauta dupa amortizare imobilizari necorporale sa vad pe ce perioada amortizez site-ul dupa ce il vand catre PFA.. Ca sa il vand folosesc Borderoul de achizitie (cod 14-4-13), la care se adauga Nota de receptie. Am documentele justificative pt PF.. Mai e necesar să adaug vreun inscris sau altceva?

La anul in declaratie se va face vreo distinctie intre veniturile obtinute pana la momentul infiintarii pfa-ului si cele obtinute in calitate de pfa? practic e acelasi document si o singura rubrica? adica adun pur si simplu veniturile / cheltuielile de la pf si pfa?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL