Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D600 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


D600

impozit venit alte surse
47 replies to this topic

#41 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2018 - 10:21 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 January 2018 - 03:17 PM, a spus:

Absolut ! E facuta cu buna stiinta / intentionat !! :angry2:

A zis o dna (pers. particulara) la sesiunea online din 3 ian. sau cea din 20 dec. ca are informatii certe ca se vor lua in calcul dividendele distribuite - NU cele incasate, ca sa aiba baza de raportare/ verificare cu D205 !! - daca poti sa crezi asa motiv. Parca am mai comentat eu asta p-aici ...

Da, este vorba de suma distribuita, ca si la impozit:

Norme CF:
SECȚIUNEA 61 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează venituri din investiții și din alte surse
171. În aplicarea art. 176 alin. (2) din Codul fiscal, veniturile din dividende, în bani sau în natură, care constituie baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate sunt dividendele brute distribuite, indiferent dacă acestea au fost plătite sau nu de către persoanele juridice în cursul anului fiscal precedent, potrivit legii.



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2018 - 12:04 PM

Ministrul Finanțelor: Să nu se mai depună Declarația 600!


Românii nu trebuie să mai depună formularul 600. E anunţul oficial făcut de ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, în urmă cu puţin timp. Iniţial declarația 600 trebuia depusă până la finalul acestei luni de toţi cei care, anul trecut, au obținut venituri din activități independente echivalente cu cel puțin 12 salarii minime pe an.
https://www.digi24.r...atia-600-869345

„Pentru ședința de mâine va fi deja pe masa Guvernului o ordonanță de urgență prin care vom amâna acest formular până în martie, timp în care vom găsi cea mai bună soluție. În această perioadă, nimeni nu trebuie să mai depună niciun fel de formular 600. Din moment ce noi spunem, foarte clar, că vom găsi o soluție pentru a nu se mai depune acest formular, nu are rost ca cineva să mai stea pe drumuri pentru a depune un astfel de formular”, a declarat Teodorovici.




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2018 - 10:40 AM

Guvernul a adoptat miercuri Ordonanța de Urgență privind prorogarea termenului pentru depunerea declarației 600 de la 31 ianuarie, până în 15 aprilie. Ministerul Finanțelor va trebui apoi să găsească o soluție permanentă care să vizeze depunerea unui singur formular de către cei cu activități independente.



#44 Andrei32

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 09 March 2018 - 08:33 PM

@Otilia Alupei:

Am văzut noua propunere pentru declarația unică, aceasta nemaitratând veniturile din 2017 deloc.

În aceste condiții îmi puteți spune care sunt taxele totale pe care le voi plăti pe veniturile din alte surse realizate în 2017 și declarate în 2018 în condițiile în care am fost PFA în 2017?

Sunt scutit sau nu de CASS (indiferent de suma totală a veniturilor)? Din ce am citit eu, CASS nu ar trebui să mi se aplice deoarece această scutire era prevăzută în lege pentru 2017. Este corect?

Mulțumesc mult!



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2018 - 01:42 PM

Nu stiu la ce te-ai uitat tu, dar in declaratia unica apar veniturile din 2017, la CAPITOLUL I. DATE PRIVIND VENITURILE REALIZATE ÎN ANUL 2017. Am postat, pe forum, atat forma scurta cat si cea extinsa a decl.
Ai forma extinsa si pe site-ul MFP, aici : http://discutii.mfin...2018martie2.pdf
Vei observa ca sunt avute in vedere SI veniturile din alte surse, obtinute in 2017.

Pt. 2017, raman darile in vigoare in acel an, adica 16% impozit venit, 5,5 % CASS si 10,5% (sau, prin optiune, 26,3% CAS). Baza de calcul a CASS difera in fct de modul de organizare a PFA (sistem real sau norma de venit), iar baza de calcul a CAS lunar nu poate fi mai mica decat 35% din sal. mediu brut pe economie valabil in 2017.
Din sumele totale calculate cf. decl. unice depusa in 2018 se vor scadea sumele platite cu titlu anticipat in 2017, rezultand eventualele dif. de plata/de restituit pt anul 2017. De asemenea, pe baza a ce se va estima si opta pt 2018, se vor face platile anticipate pt 2018 cu regularizare similara in 2019.



#46 Andrei32

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 10 March 2018 - 09:07 PM

Mulțumesc, pe mine mă interesează însă în special taxele pentru "alte surse" pe veniturile din 2017. Este corect că nu mai plătesc CASS pentru ele având în vedere că am fost și PFA în acest an?

Mulțumesc!



#47 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2018 - 12:00 PM

Pentru 2017 sunt in vigoare legile din 2017.

In CF valabil in 2017 nu se datora sanatate pentru venituri din alte surse daca aveai alte venituri (salarii, pfa, etc) pentru care plateai.

Pentru 2018 (cu termen 2019 de plata) depinde de estimatul/realizatul total.



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2018 - 12:13 PM

Te referi veniturile din alte surse obtinute IN AFARA PFA ? Pai, spune clar, ca sa intelegem, "din afara PFA" ...
Nu, nu datorezi CASS pt ele, daca ai fost si PFA ! :smile:

CF 2017, valabil inainte de 01.01.2018 :

ART. 177 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează venituri din alte surse
(1) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din alte surse, baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate reprezintă totalul veniturilor brute prevăzute la art. 114 , 116 și art. 117, realizate în cursul anului fiscal precedent, raportat la cele 12 luni ale anului.
(2) *** A B R O G A T ***
(3) Persoanele care realizează venituri din alte surse nu datorează contribuție de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 alin. (1) lit. a) - d), g), i) - l).

ART. 155 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate
(1) Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuți la art. 153 , datorează, după caz, contribuții de asigurări sociale de sănătate pentru următoarele categorii de venituri:
a) venituri din salarii sau asimilate salariilor, definite conform art. 76 ;
b) venituri din pensii, definite conform art. 99 ;
c) venituri din activități independente, definite conform art. 67 ;
d) venituri din asocierea cu o persoană juridică, contribuabil potrivit titlurilor II, III sau Legii nr. 170/2016, pentru care sunt aplicabile prevederile art. 125;
e) venituri din cedarea folosinței bunurilor, definite conform art. 83;
f) venituri din investiții, definite conform art. 91;
g) venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, definite conform art. 103;
h) venituri din alte surse, definite conform art. 114 și 117;
i) indemnizații de șomaj;
j) indemnizații pentru creșterea copilului;
k) ajutorul social acordat potrivit Legii nr. 416/2001, cu modificările și completările ulterioare;
l) indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă drept urmare a unui accident de muncă sau unei boli profesionale.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL