Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificari la concedii medicale 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Modificari la concedii medicale 2018

concedii medicale 2018 cm sarcina si lahuzie2018
58 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2018 - 11:00 AM

Nu stiu daca trebuia deschis asemenea topic aici sau se putea continua unul existent (eventual moderatorul s-a mute mesajul unde crede) dar suntem deja la sfarsitul lui ianuarie si sunt o serie de modificari in legatura cu CM care ridica tot felul de intrebari si interpretari.
Prima modificare majora este articolul 7 din OUG 158 (prin OUG 99/2017) referitoare la cine are dreptul la CM si anume:

"Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."

fata de :

Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

sunt exceptate in continuare

Art. 9
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului

De aici rezulta ca s-a revenit la forma initiala a lui OUG 158 cu stagiu necesar de cotizare de 6 luni in ultimele 12.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 22 January 2018 - 11:04 AM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 January 2018 - 11:22 AM

Da, s-a revenit la 6 luni (la forma de acum cativa ani).

Problema este ca cei care au beneficiat in decembrie de CM cu stagiu mic, pentru continuarile din ianuarie nu mai au dreptul la indemnizatie, adica raman fara bani! Asa, peste noapte si neprogramat!




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 January 2018 - 06:16 PM

Pina acum sumele platite de angajator pentru CM din FNUASS se recuperau in doua variante :
- se scadeau din contributia lunara la FNUASS in limita acesteia
- se recuperau de la Casele de sanatate pentru suma ce depasea contributia la FNUASS ( :angry: )

Din cate am citit pana acum (nu am vazut nici unde norme de aplicare) se pare ca a ramas numai varianta a doua :wub: (la FNUASS nu se contribuie direct iar din Contributia asiguratorie de munca nu poti sa scazi deorece acolo pe langa FNUASS este si FAAMBP si Fondul de garantare)



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2018 - 09:49 AM

Da, se ramburseaza de catre casa, nu se deduc.

Exista si modificarea legii: OUG99/2017 si normele noi: OMS 15/2018



#5 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 23 January 2018 - 05:54 PM

Multumesc ! De OUG 99 stiam dar nu am sesizat ca au aparut si normele.(le-am gasit acum si le iau la puricat)



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2018 - 08:42 PM

Spor si ... "rabdare si tutun" :laugh: !



#7 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 26 January 2018 - 06:56 PM

Ceea ce am observat este ca in principiu multe nu au schimbat:

- s-a pastrat limitarea bazelor lunare la 12 salarii minime pe economie (desi contributia nu este limitata :excl: )

- deoarece nu mai exista contributia la FNUASS concediile medicale platite de angajator in contul FNUASS se recupereaza de la Casele de sanatate pe baza de cerere (ca de obicei cu luni de intarziere, ca daca era invers ......)

- ceea ce s-a mentionat si mai sus dreptul la CM au cei cu 6 luni lucrate in ultimele 12 sau daca este urgenta sau o boala din cele grave (conform listei guvernului)

- baza CM se constituie din bazele lunare anterioare fara nici o indexare (desi cresterea salarului mediu a fost mai mare , continand si contributiile mutate de la angajator la angajat spre deosebire de anii anteriori, ceea ce duce la o scadere a indemnizatiei nete mult mai mult decat pana acum. De exemplu la o indemnizatie de 2000 la boala obisnuita dupa ce se scade impozitul si CAS netul este mai mic cu aprope 150 lei fata de aceleasi conditii din 2017)

- pentru CM accidente de munca sau boli profesionale nu se plateste sanatatea (pina acum platea angajatorul si pentru angajat) (OUG 79)



#8 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2018 - 03:52 PM

Cred ca imi scapa ceva :wacko: !
Pentru Concediile medicale OUG 158 angajatul in 2018 plateste contributia la sanatate (10%) ?
Nu gasesc exceptia :angry2: !
Pt. accidente de munca este la art 154 (cod fiscal) lit.i , dar restul CM :unsure: ?



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2018 - 11:02 AM

Asa este, exceptia nu exista in clar.
Daca te uiti in D112 (proiectul) ai sa vezi ca nu sunt cuprinse in baza de calcul (ca si pana acum).



#10 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2018 - 11:44 AM

Din pacate D112 nu este un temei legal de a calcula sau nu ceva.
(caz recent a fost OG4/2017 cu CM si grupa 1 si 2 de munca)
Poate mai apar ceva clarificari desi ma indoiesc ! Sau poate mai gaseste cineva ce ne scapa !
Mi se pare ABSURD sa platesc contributia de sanatate la stat pentru banii primiti pt.CM tot de la stat (caz CM din FNUASS)

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 30 January 2018 - 11:45 AM




#11 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 30 January 2018 - 06:22 PM

Vezi postareaDinu George, la 30 January 2018 - 11:44 AM, a spus:

Din pacate D112 nu este un temei legal de a calcula sau nu ceva.
(caz recent a fost OG4/2017 cu CM si grupa 1 si 2 de munca)
Trebuie sa corectez D112 sub forma ei electronica pdf sau java nu sunt un temei legal insa Ordinul cu specificatiile ei este !
Deci asteptam sa fie aprobat !



#12 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 07 February 2018 - 08:04 AM

Asa cum am vazut pana acum, nu a aparut clar faptul referitor la plata CASS la concedii medicale.
A aparut insa Ordinul Nr. 1209/999/180/2018 din 30 ianuarie 2018 referitor la DU112.
Exista in acel ordin o anexa cu ce contributii si cine le plateste (un lucru suprinzator si folositor).
In acel tabel apare ca:

-pt. toate Concediile medicale nu se plateste CASS,
-pt. CM conform OUG 158 se plateste CAS, pentru accidente de munca si boli profesionale nu se plateste CAS
-pt.toate CM platite de angajator se plateste CAM

Cum este un Ordin aprobat putem sa ne ghidam dupa el.



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 February 2018 - 10:04 AM

Ai sintetizat bine, cam asa se calculeaza.
Asteptam "inteligentul"



#14 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 February 2018 - 09:16 AM

Desi s-a scris la Calcul salariu 2018 poate ar trebui amintit si aici (daca cineva se uita doar la acest topic) modificarea adusa de OUG 3 /2018 la calculul pensiei din CM si anume baza de calcul CAS nu mai este 35% din salarul mediu pe tara ci este indemnizatia pentru acel CM.

"Art. II. — Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 688 din 10 septembrie 2015, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 139 alineatul (1), litera o) se modifică și va avea următorul cuprins:
„o) indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate suportate de angajator sau din Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii, primite pe perioada în care persoanele fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor beneficiază de concedii medicale și de indemnizații de asigurări sociale de sănătate, conform prevederilor legale;”

Unde aricolul 139.alin 1 , litera o) forma VECHE era:

"o)indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate suportate de angajator sau din Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii, primite pe perioada în care persoanele fizice care realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor beneficiază de concedii medicale și de indemnizații de asigurări sociale de sănătate, pentru care baza lunară de calcul al contribuției de asigurări sociale este suma reprezentând 35% din câștigul salarial mediu brut, prevăzut la art. 143 alin. (2), corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical"



#15 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 February 2018 - 10:50 AM

In D112 versiunea din 14.02.2018 pentru un C.M. cod 14, pt. toata luna ianuarie (suportat integral din FNUASS), programul calculeaza CASS de 10% din indemnizatia bruta.
Se calculeaza CASS pentru indemnizatiile de C.M.?



#16 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2018 - 12:12 PM

Nu.
Care program?



#17 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 February 2018 - 12:59 PM

D112 de pe site ANAF versiunea din data de 14.02.2018.



#18 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2018 - 01:11 PM

:biggrin: Ăla nu e program, e o caricatură!



#19 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 15 February 2018 - 01:35 PM

In versiunea din azi, 15.02, nu mai apare eroarea cu CASS la C.M. toata luna.



#20 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2018 - 01:36 PM

Între timp a mai apărut o caricatură
D112_A6.0.1 din 15.02.2018
Încercați să introduceți programatori scutiți

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 15 February 2018 - 01:37 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL