Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Modificari la concedii medicale 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Modificari la concedii medicale 2018

concedii medicale 2018 cm sarcina si lahuzie2018
58 replies to this topic

#21 versus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2018 - 01:06 PM

Buna ziua ,
am urgent nevoie de ajutor
Din pacate la data intrarii in vigoare a oug 3/2018 eu aveam deja calculate salarile lunii ianuarie
pentru plt concediului medical- in coninuare- sarcina si lahuzie , media venitulor ce reprezenta baza de calcul , respectiv zile lucratoare perioada raman neschimbate fata de dec 2017.
Cas-lul retinut se calcula diferit , acum se ia la brut indemnizatie...Nu si cum sa procedez corect.Rog ajutor

De ex cazul meu
baza de calcul stagiu cotizare =23938 ei/pentru perioada 01.06.2017-30.11.2017)referinta decembrie 2017
nr.zile aferente perioadei stagiu cotizare=127
Media zlnica=23938/127=188.49 lei*20 zile*85%=3204 lei indemnizatia bruta
cas calculat=364 lei(1457*25%=364)
Rest plata=2840
Cu oug 3/2018 suma cas e retine la indemnizatia bruta?Adica 801 lei?Ce fac cu diferenta dntre 801-364 ?(3204*25%=801 lei)
Cu ce au gresit aceste mame?Cum recuperez de la mama diferenta cas ?Cum inregistrez in d 112?
Adica media zilnica este aferenta unei perioade anterioare cresterilor salariale din ianuarie 2018
dar contributia se ia la oug 3/2018 asta dupa ce am platiti ndenizatia de concediu medical la data aparitiei oug 3/2018
Cum sa procedez ?
Rog ajutor
Multmesc anticipat.



#22 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2018 - 01:16 PM

Se pare ca nu ati auzit declaratia ministrului de finanante.
Problema se va clarifica saptamana viitoare cu o alta ordonanta de urgenta ce va modifica precedenta ordonanta de urgenta ce a modificat precedenta ordonanta de urgenta (nu e gluma ca asa s-a intamplat). In D112 se declara calculul pensiei la brutul (indemnizatia) calculata conforrm OUG3. Cum se procedeaza cu diferenta. Teoretic bolnavul aduce bani de acasa si apoi luna urmatoare (conform a ceea ce se spunee ca se va adopta) ii va primi anapoi, iar noi o sa facem rectificative !!!!!!!




#23 versus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 February 2018 - 01:18 PM

Multumesc



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2018 - 03:01 PM

Sa faci praf prevederi fiscale care afecteaza sute de mii de oameni si sa ramai la guvernare dupa asa ceva, mi se pare halucinant ! :wacko:



#25 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 18 February 2018 - 09:45 AM

Nu se face politica pe forum si nici nu vreau sa fac, dar harababura cum este acum in partea de salarizare inclusiv CM (de fapt in intreg CF) , nu a fost niciodata (si ma ocup de aceasta problema de cel putin 20 de ani) ! Nici macar cand s-a trecut la impozitul global si apoi la cel fix, nici cand au modificat legea pensiilor, apoi OUG 158 pt .CM.......
Intotdeuna au fost neclaritati dar ca acum....
Si am mai intebat o data pe aici undeva, oare in minister nu mai exista nimeni care sa se ocupe de simularea a ceea ce vor guvernantii sa schimbe inainte de a schimba.
Vad ca vor sa corecteze greselile facute , ok dar problema este ca nu trebuiau facute. Atat efectele OUG 79 apoi cele OUG 3 se vad imediat dupa ce faci cateva exemple (de ce au introdus partea cu baza CAS din CM in OUG 3 nu pot sa o pricep ca si asa indemnizatiile au scazut datorita salariului mediu si procentului de 25%).
As intelege daca era o politica ferma. Acestea sunt reglemetarile noastre cui ii place bine cui nu asta este, noi nu modificam nimic. Dar asa............
Scuze de divagare :huh:

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 18 February 2018 - 09:47 AM




#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2018 - 05:02 PM

Ai dreptate ! Niciodata n-a fost asa ceva ! :angry2:



#27 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2018 - 07:34 PM

Sincer, asta era singura masura corecta din toata debandada asta generata de incompetentii de pe fotolii!

Au introdus parte cu CAS calculat la valoarea indemnizatiei pentru asa ar fi normal (toti trebuie sa plateasca contr.de pensie la venit, nu unii mai speciali ca altii!)

Este adevarat ca in acest caz le scad mult veniturile celor cu salarii peste 2000lei prin comparatie cu anul trecut (dar le creste punctajul ... asta nu mai spun) ... insa mie nu mi se pare corect ca eu sa platesc CAS 1250 la 5000 lei (cat am brutul) iar colegul de "banca" sa plateasca 364 CAS la o indemnizatie de 3750 (75% din acelasi brut).

Eu raman cu 2925 net dupa o luna de munca iar colegul cu 3047 net dupa o luna de concediu medical platit cu 75% :blink: . Pai mai bine stau in CM decat sa vin la munca!

In plus este necesara o masura de raportare la indemnizatie nu la venitul mediu/minim sau ce minune mai inventeaza pentru ca exista angajati in CM cu part-time 1,2 ore si salariu mic care vin cu bani de acasa pentru CM (iar situatia asta-i veche,ei ramaneau cu aproape nimic de ani de zile!)

EX:
O persoana are un CIM de 8 ore si inca unul de 2 ore in alta parte. El va primi CM la ambele locuri de munca (pentru ca este asigurat si s-a platitt din ambele)
La cel de 2 ore are brut de 600 lei, indemniz. de 75%*600=450.
Plateste 364 CAS + 9 lei impozit =373 lei
Ramane cu 77 lei.

La part-time cu 1 ora, vine cu bani de acasa :))

PS: Am facut calculul cu sal.mediu de anul acesta.
PS2: Voua vi se pare normal ca indemnizatia CIC sa fie mai mare decat salariul ??? Sau concediul de sarcina/lauzie sa fie MULT mai mare decat salariul?



#28 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2018 - 08:09 AM

Cum am scris nu comentez ce au hotarat ci modul cum au hotarat. Adica daca hotaram ca pensiile la CM se platesc la brut (este in avantajul celui bolnav sa aibe pensie mai mare, din pacate unii nu mai apuca) asta e hatararea noastra si gata. Nu mai schimb aceasta. Daca acum vine altcineva si ridica o alta problema iarasi schimb altceva?
Nu hotararile le critic (desi unele....) ci modificarile la modificari la modificari care PUTEAU fi prevazute. Unele poate nu pot fi prevazute dar toate cele din OUG3 cat si cu CAS din CM erau previzibile pentru oricine, care are cat de cat unele cunostinte de calcul salarii.
Astept cu nerabdare cum o sa arate corectia la OUG3.



#29 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2018 - 10:08 AM

Modul in care au vrut sa faca asta este aberant, aici ai dreptate.
Oricum, chiar daca ar fi fost o masura corecta, nu este normal sa ii dai peste cap pe oameni peste noapte! Orice modificare de fiscalitate trebuia facuta asa cum scrie in lege: cu 1 an inainte!

Si uneori este nevoie si de masuri tranzitorii. Dar bine gandite.

PS: Problemele nu erau doar previzibile ci erau cunoscute. De anul trecut toti cei care urmau sa le aplice le-au semnalat, adu-ti aminte de sesiunile de la ANAF unde solutia lor era " negocierea intre angajat si angajator", adica pasarea pisicii :angry2:
Pana s-au trezit ca angajatorul este si statul cam in toate situatiile cu probleme si au descoperit ca si-au trimis si lor o pisica peste gard. Iar asta nu le-a mai picat bine in calitate de "angajator"!



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2018 - 11:57 AM

Vezi postareamgabi, la 18 February 2018 - 07:34 PM, a spus:

PS2: Voua vi se pare normal ca indemnizatia CIC sa fie mai mare decat salariul ??? Sau concediul de sarcina/lauzie sa fie MULT mai mare decat salariul?
Absolut, nu ! Cred ca ai perfecta dreptate in tot ceea ce ai scris !
Din pacate, aici nu e vorba de echitate (desi ar trebui sa fie !!), ci numai de politica demografica promovata de guvernanti la un moment dat. Prin simpla adoptare a unor prevederi legale, guvernantii se pot abate usor de la orice parghie de mentinere a unui tratament egal al impozitarii veniturilor, in functie de interesele pe care le au.

Partea cea mai proasta e ca toata populatia platitoare de impozite si contributii "cotizeaza" la cresterea si educarea gratuita a copiilor, iar multi dintre ei pleaca sa lucreze peste hotare imediat dupa terminarea scolilor (atata cata face fiecare dintre ei), fara a da societatii nimic inapoi, astfel incat, de ani de zile, Romania cheltuie o multime de bani cu o buna parte dintre copiii ei, pregatindu-i (de fapt) pt alte tari. Este perfect normal ca oricine sa-si doreasca o viata mai buna, dar nu mi se pare deloc normal sa platim toti pt ceva de care nu vom beneficia poate niciodata, ca societate.
Evident ca acest proces de migrare este unul absolut firesc si implicit asociat cu deschiderea granitelor unei tari mai putin dezvoltate, catre unele mai bogate. La asta se adauga, distrugator, politicile guvernamentale gresite si nivelul exagerat de mare al coruptiei romanesti - elemente care au dus la un regres accentuat in dezvoltarea economica sanatoasa (reala, calitativa) a tarii si au rasturnat toata scara de valori morale.

Trist, dar adevarat ! :sad:



#31 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 24 February 2018 - 11:47 AM

Vreau numai sa va cer o parere:
Nu credeti că indexarea valorilor veniturilor brute din anul 2017 care participa la calculul indemnizatiilor cu un procent egal de ex. cu raportul dintre salariul minim garantat in 2018 si cel din 2017 ar fi rezolvat in mare parte problema?



#32 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 February 2018 - 05:35 PM

Exact. Cu 20%, de exemplu



#33 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 February 2018 - 09:22 PM

Asta era cea mai simpla solutie, sa intre in baza de calcul baza din 2017 majorata cu 20-30%.

Asta nu-i incanta insa pe cei cu salarii mari care plateau 115 lei CAS indiferent de venit/indemnizatie! Adica aveau niste avanteje nu tocmai cinstite la care nu vor renunta usor :)) Era si un dezavantaj la punctajul de pensie ... dar nu-i interesa.

In varianta propusa nedreptatea este si mai mare: toti platesc maxim 115 lei si beneficiaza de punctaj la pensie pentru toata indemnizatia, indiferent ca-i 1000 sau 10.000 de lei (asta-i si mai si!)
Pai sa imi dea si mie posibilitatea sa platesc 115 lei si sa imi calculeze 3 puncte la pensie (asa, cu modestie, ca nu cer 5-10 puncte ca specialii)



#34 Vasile Mihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 February 2018 - 02:52 PM

M-am inscris doar ca sa-mi manifest indignarea fata de ceea ce se intampla. Dupa cum vad ca spus mai sus si un membru cu 12000+ raspunsuri pe acest forum, asa ceva n-am mai vazut. Lucrez de 25+ ani in domeniul de calcul salarii si n-am mai intalnit asa ceva. Au trecut 2 luni din anul acesta si inca nu stie cum se calculeaza drepturile salariale. In sedinta de guvern din 22 feb au anuntat ca au aprobat Ordonanta prin care limiteaza CAS pentru CM, dar nici pana azi 27 feb, ACEASTA ORDONANTA NU A FOST PUBLICATA IN MONITORUL OFICIAL. Asta e o mizerie incredibila!



#35 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 March 2018 - 10:03 AM

Buna ziua

Voi cum inregistrati diferentele suportate de angajator ?
ART. 146 - Stabilirea și plata contribuțiilor de asigurări sociale (51) Contribuția de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obțin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parțial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuției de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotei prevăzute la art. 138 lit. a) asupra salariului de bază minim brut pe țară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ. (54) In cazul în care contribuția de asigurări sociale calculată potrivit alin. (5) este mai mică decât contribuția de asigurări sociale stabilită potrivit alin. (5^1), diferența se plătește de către angajator/plătitorul de venit în numele angajatului/beneficiarului de venit.

ART. 168 - Stabilirea și plata contribuției de asigurări sociale de sănătate (5) Calculul contribuției de asigurări sociale de sănătate se realizează prin aplicarea cotei prevăzute la art. 156 asupra bazei lunare de calcul menționate la art. 157. (51) Prevederile art. 146 alin. (51) - (54) se aplică în mod corespunzător.


641= 4315(4316) sau
6458= 4315(4316) sau
646 = 4315(4316) sau? 6451=4315; 6453=4316 ?


Pe de alta parte, concediile medicale suportate de angajator cum s-ar inregistra corect ? 6458=423 ?

Ordinul 1802 prevede la functiunea contului 423 urmatoarele:

Contul 423 "Personal - ajutoare materiale datorate"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența ajutoarelor de boală pentru incapacitate temporară de muncă, a celor pentru îngrijirea copilului, a ajutoarelor de deces și a altor ajutoare acordate.
Contul 423 "Personal - ajutoare materiale datorate" este un cont de pasiv.
În creditul contului 423 "Personal - ajutoare materiale datorate" se înregistrează:
- ajutoarele materiale suportate potrivit legii, precum și alte ajutoare acordate (431, 645).

Dar CF nu prevede CM la deductibilitate limitata de 5% din fondul de salarii; altfel spus doar o parte din ct 6458 ar intra la deductibilitate limitata

ART. 25 - Cheltuieli
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
b) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 5%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii. Intră sub incidența acestei limite următoarele:
1. ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, ajutoarele pentru proteze, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii, ajutorarea copiilor din școli și centre de plasament;
2. cheltuielile pentru funcționarea corespunzătoare a unor unități aflate în administrarea contribuabililor, precum: creșe, grădinițe, școli, muzee, biblioteci, cantine, baze sportive, cluburi, cămine de nefamiliști și altele asemenea;
3. cheltuielile reprezentând: cadouri în bani sau în natură, inclusiv tichete cadou oferite salariaților și copiilor minori ai acestora, servicii de sănătate acordate în cazul bolilor profesionale și al accidentelor de muncă până la internarea într-o unitate sanitară, tichete de creșă acordate de angajator în conformitate cu legislația în vigoare, contravaloarea serviciilor turistice și/sau de tratament, inclusiv transportul, acordate de angajator pentru salariații proprii și membrii lor de familie, precum și contribuția la fondurile de intervenție ale asociațiilor profesionale ale minerilor;
4. alte cheltuieli cu caracter social efectuate în baza contractului colectiv de muncă sau a unui regulament intern;



#36 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 March 2018 - 06:27 PM

A aparut (in sfarsit, daca deja trebuia) OUG 8 / 2018 care modifica (la ultimele doua pagini) baza de CAS la unele CM (limiteza la baza lunii dec.2017) precum si conditia de a avea dreptul la CM de la 6 luni lucrate in ultimele 12 la 1 luna in ultimele 12. Toate se aplica pina la 01.07.2018 precum si la cele in continuare date initial pina iulie. Pentru ianuarie se fac rectificative.
.

Termenul e diferit la diverse tipuri de CM:

-pina in iulie exclusiv pentru
a)concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli obișnuite sau de accidente în afara muncii;
b)concedii medicale și indemnizații pentru prevenirea îmbolnăvirilor și recuperarea capacității de muncă, exclusiv pentru situațiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;

-pina in octombrie 2018 exclusiv pentru:
c)concedii medicale și indemnizații pentru maternitate;
d)concedii medicale și indemnizații pentru îngrijirea copilului bolnav;
e)concedii medicale și indemnizații de risc maternal.



#37 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 02 March 2018 - 08:53 AM

Vezi postareaDinu George, la 01 March 2018 - 06:27 PM, a spus:

Termenul e diferit la diverse tipuri de CM: ...........

O corectie: termenul cu perioada necesara de cotizare este la toate pina la 30 iunie doar calculul CAS difera ca perioada in functie de tipul CM.



#38 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 03 March 2018 - 09:01 AM

Buna ziua

Are cineva o parare fata de cele postate mai sus?
Multumesc



#39 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 05 March 2018 - 11:27 AM

Da, cine-i prost merge la munca, cine-i smecher isi ia concediu medical. Oricum va lua mai multi bani.



#40 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 05 March 2018 - 05:45 PM

Deci recalculam CAS conform OUG 8 pentru toate medicalele OUG158 cu formula si constantele de anul trecut cel putin pentru contractele pe timp complet de munca! Pentru ca nu cred ca este posibil ca CAS-ul calculat la 25% din suma indemnizatiilor sa fie mai mic decat varianta calculata la numarul de zile de medical si 35% din venitul mediu brut din 2017 (3131) la cota de 10.5%!
Ar trebui ca media zilnica a bazei de calcul al certificatului sa fie mai mic de 31 de lei!?

Oare mai este posibil sa folosim varianta noua de calcul a CAS conform OUG 8 pentru medicale in afara contractelor cu timp partal de munca?

mircea






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL