Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen de aptitudini CECCAR - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Examen de aptitudini CECCAR - topic 2018

examen aptitudini ceccar
8 replies to this topic

#1 macilaci111

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 January 2018 - 03:06 PM

Buna.
Subiectele la examen de aptitudini ceccar 2017 stie cineva



#2 macilaci111

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2018 - 02:50 PM

Buna ziua
Are cineva variantele din 2017 date la examenul de aptitudini?




#3 mariaivan68

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 February 2018 - 12:44 PM

Buna ziua,nu am variantele de la examen,dar s-au dat la contabilitate: consolidari-integrare globala,fuziuni-metoda activului net,1802 contabilitate imbinata cu fiscalitate si am avut 14 subpuncte de la achizitie materii prime cu taxare inversa,consum,productie-cheltuieli directe,regie variabila,achizitie imobilizare corporala de la furnizor cu tva la incasare,amortizare,plata doar 80% pe loc(exigibilitate tva),chirie catre clienti a unui imobil in decembrie si in ianurie(chirie in avans pentru ianuarie)..societatea a optat pentru regimul de baza al inchirierilor(fara tva...sau cu tva daca opta),achizitie valori mobiliare pe termen scurt,avans pentru program informatic,vanzare produs finit,cheltuieli penalitati la un contract,lipsa inventar la produs finit, neimputabil,regularizarea tva,impozit pe profit,inchiderea conturilor de venituri si cheltuieli.
Evaluare- s-a dat o balanta si la cerinte au fost: intocmire de cont de profit si pierdere dupa natura,dupa functia lor,analiza solvabilitatii a 2 indicatori,recomandari catre management cu recunoasterea cheltuielilor cu studiile si cercetarile cum s-ar schimba profitabilitatea societatii si un Raport de evaluare prin care se prezinta valoarea companiei pe baza Activului net si a metodei Fluxurilor de numerar actualizate(DCF)
Expertiza-s-a dat o speta furnizor si client cu neplata in termen a marfurilor si s-a cerut raport de expertiza sau cat am reusit sa fac din acel raport
Audit-s-a dat tot o speta privind auditarea si verificarea valorii stocului de marfuri din bilant,riscuri generale si riscuri specifice ce trebuie sa aiba in vedere auditorul in procesul de planificare,obiective de audit,prag de semnificatie,propuneri corectii,precizari de tip de opinie pe care auditorul o va emite
Doctrina-sanctiuni disciplinare,competenta,independenta etc.
ca si punctaj la scris: conta 50% ,evaluare 20% ,expertiza 10% ,audit 10% ,doctrina 10% si un punct din oficiu

La oral a fost 5 intrebari din fiscalitate,drept,contabilitate



#4 elocsty

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 October 2018 - 10:45 AM

Buna,

Variantele de examen sau subiectele ce s-au dat in sesiunea II de examen, aprilie 2018, are cineva? :D



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2018 - 12:23 PM

legat de examen, CECCAR are un ghid !

https://www.ceccarbu.../aptitudini.php

O nouă publicație de interes: Ghid pentru pregătirea candidaților la examenul de aptitudini pentru obținerea calității de expert contabil și de contabil autorizat, ediția a VI-a, revizuită și adăugită


CECCAR pune la dispoziția candidaților la examenul de aptitudini pentru obținerea calității de expert contabil sau de contabil autorizat ediția a VI-a, revizuită și adăugită, a Ghidului pentru pregătirea candidaților la examenul de aptitudini pentru obținerea calității de expert contabil și de contabil autorizat. Pregătirea candidaților în domeniile de competență cerute se face pe baza acestei lucrări, dar și a altor publicații de specialitate şi a standardelor profesionale editate de CECCAR şi incluse în bibliografia aferentă tematicii examenului de aptitudini.

Imagine postata

Lucrarea, realizată sub coordonarea prof. univ. dr. Corina-Graziella Bâtcă-Dumitru și conf. univ. dr. Adriana Florina Popa, cuprinde exerciții rezolvate în domeniile de competență contabilitate, analiza economico-financiară a întreprinderii, evaluarea întreprinderii, audit, expertiză contabilă, doctrina și deontologia profesiei contabile, exemple care sunt esențiale pentru pregătirea în vederea susținerii examenului de aptitudini.

„Dacă examenul de acces la stagiu a avut ca rol principal verificarea cunoştinţelor de specialitate dobândite de candidaţi în etapa de formare iniţială (universitară), examenul de aptitudini este o probă a capacităţii candidaţilor de a selecta din matricea de cunoştinţe şi competenţe dobândite elementele necesare realizării unor sarcini care simulează situaţii reale. Lucrarea este concepută astfel încât să se poată identifica uşor cerinţele comune ambelor categorii profesionale şi, respectiv, cerinţele suplimentare specifice categoriei experţi contabili. Candidaţii se pot familiariza cu posibilele modele de subiecte de examen, cele mai multe dintre acestea având cerinţe multiple (o bază de date şi mai multe sarcini de rezolvat). Utilizarea şi justificarea raţionamentului profesional în realizarea sarcinilor pe care le presupune un subiect de examen sunt elemente esenţiale ale procesului de evaluare”, au specificat, în prefața lucrării, coordonatorii volumului.

Publicația este disponibilă la sediul filialei
, la prețul de 90 de lei.

Consultați cuprinsul cărții
aici.




#6 elocsty

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 October 2018 - 01:27 PM

Da, ghidul este ok, insa e orientativ. De aceea vreau subiectele de examen sa vedem forma in care acestea se dau. In ghid sunt biletele de examen de la aptitudini nov 2017 pt EC si CA. Ma gandeam ca ne ajuta cineva cu vreo informatie despre varianta din aprilie sau chiar variantele :D



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2018 - 01:40 PM

Da, stiu ce spui, ce vrei ... dar am cautat tot netul si nu e nimic postat cu acces pt oricine. :sad: Imi pare rau ...
Mai incerc sa fac rost de ele si, daca reusesc, revin !

Intre timp am zis sa postez despre Ghid.



#8 elocsty

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 November 2018 - 05:33 PM

Buna, cum v-ati descurcat la examen?



#9 Prudenta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 November 2018 - 12:41 PM

Eu am picat examenul,sunt curioasa la nivel de tara ,cati au reusit !?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL