Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


D112 - topic 2018


87 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2018 - 04:53 PM

... si ca mine, acum cateva saptamani (m-a corectat colegul nostru Dinu George) ... :sad:
Ce sa mai zic ... am comis-o si eu, desi am vreo 25 de ani de experienta in conta si fiscalitate ... am citit baza de calcul si m-am oprit crezand ca acolo e cuprins totul referitor la baza de calcul ... pfuu ! :blush:



#22 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 05 February 2018 - 05:03 PM

Ca sa fiu "carcotas" topicul este D112 - topic 2017 iar ce ati scris in cateva postari anterioare este pentru 2018 :rolleyes: !




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2018 - 05:16 PM

He-heee ... :biggrin2: sunt chiar vreo 22 de postari pe 2018, le separ acum, ms frumos.



#24 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 February 2018 - 03:50 PM

A aparut D112 pentru ianuarie 2018. Din pacate este din 25.01.2018 si nu contine OUG3/2018.
M-am uitat doar fugitiv si am vazut ca au scos impozitul pentru Drepturi de autor (poate este in alta zona).



#25 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 14 February 2018 - 05:54 PM

O prima nedumerire referitor la actuala versiune D112 pdf. Impozitul pe veniturile din salarii apar la cod bugetar ca pana acum adica 20470101XX iar cele doua contributii sociale (CAS si CASS) tot ca pana acum la cod bugetar 5502XXXXXX. Spre surprinderea mea insa Contributia asiguratorie pentru munca (contributia noua datorata de angajator) apare cu cod bugetar 20470300XX (si nu 5502XXXXX cum m-as fi asteptat). Sa inteleg ca aceasta contributie se va plati impreuna cu impozitul pe salarii (nu cred deloc asta) sau chiar separat (adica 3 OP-uri in loc de 2 ca pana acum)? Ma indoiesc si de asta, pana acum toate contributiile mult mai numeroase decat in prezent, cu exceptia impozitului pe veniturile din salarii erau cu cod 5502xxxx si se plateau impreuna pe acelasi OP. Probabil din graba ceva nu am inteles eu, oricum macar nu au mai aparut la validare avertizari ca pana acum (am un singur salariat pensionar cu norma partiala 2 ore la aceasta firma).



#26 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 14 February 2018 - 06:40 PM

Daca la momentul validarii D112 nu mi-au mai aparut atentionari sau avertizari in schimb pe recipisa, desi sunt informat ca nu exista erori de validare, apar atentionari pe langa cele "consacrate" legate de calcul diferit ceva ce inca nu am avut timp sa descifrez, atentionari noi chiar si la salariatul cu norma intreaga.
Exemple la ambele firme:

A: angajator (1) atentionare regula: codOblig: Nu sunteti inregistrat ca platitor pentru cod de obligatie: 412

A: angajator (1) atentionare regula: codOblig: Nu sunteti inregistrat ca platitor pentru cod de obligatie: 432 A: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)

In fine macar am reusit sa depun Declaratiile dar din pacate tot trebuie sa mai astept cu platile pana ma lamuresc cum se plateste Contributia asiguratorie de munca (cod bugetar 20470300XX) asa cum am mentionat in postul precedent



#27 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 February 2018 - 10:48 PM

1. CAM se plateste separat, asa spunea din start in OUG-ul revolutionar. In OPFV2018 gasiti si contul distinct (este ultimul din lista)

412 si 432 sunt codurile de obligatie pt. CAS si CASS salariat.
... si sunt bune

O fi ceva zapacit pe la ei pe acolo, sau au stricat vectorul cand au adaugat CAM-ul din oficiu :laugh:



#28 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 14 February 2018 - 11:59 PM

La ultima pozitie dupa instalarea OPFV 2018 din 02.02.2018 si completare date societare, la apasare :Completare sectiune beneficiar" imi apare 20A470300XXXX "Sume din contributia asiguratorie de munca, in curs de distribuire", dupa care apoi la preluare in OP, la Rubrica Beneficiar apare Bugetul de stat. Nu stiu daca e bine, nu inteleg de ce este adaugata la denumirea contributiei "in curs de distribuire" si daca e ok sa apara A in cont.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2018 - 02:12 PM

Vezi postareakmkz, la 15 February 2018 - 01:36 PM, a spus:

Între timp a mai apărut o caricatură
D112_A6.0.1 din 15.02.2018
Încercați să introduceți programatori scutiți




#30 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 February 2018 - 05:25 PM

Am incercat sa pun o suma mai mica la sanatate si a mers.
Nu exista inca o rubrica separata pt. CASS dedusa (scazuta)



#31 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 February 2018 - 05:34 PM

Da, manual o sumă mai mică la CASS. Se poate depune, tot cu atenționări.
Nu există rubrică de CASS reținuta, D112 nu a apucat să se întâlnească cu OUG 3.



#32 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 February 2018 - 07:18 PM

Am incerat sa introduc in DU112 un handicapat. Nu valideaza pdf. Tot imi cere sa introduc baza si valoarea impozitului ! :mad:



#33 Mirceaxx

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 16 February 2018 - 08:44 AM

Nu mai gasesc in ultimele variante ale Codului fiscal (dupa ordonanta 3) obligativitatea bazei de calcul a CASS de a fi mai mare decat salariul minim pe economie (lucru dificil de obtinut in cazul persoanelor cu handicap scutite de impozit si angajate la salariul minim pe economie). Va rog, puteti sa-mi spuneti articolul din Codul fiscal (daca mai exista), care prevede aceasta obligatie? Am impresia ca D112 nu este inca conforma cu ultimele modificari din Ordonanta 3!
Va rog sa ma scuzati ca intervin in acest topic, dar nu stiu de unde pot deschide unul nou!
Cred ca ne grabim cu totii sa depunem D112 stiind ca nucorespunde din punct de vedere legal



#34 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 February 2018 - 08:47 AM

Daca cumva gasiti unde se introduce diferenta de la CASS la cei fara impozit cf. OUG3 :

(8) Valoarea reprezentând diferența pozitivă dintre contribuția de asigurări sociale de sănătate datorată și calculată potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, și contribuția de asigurări sociale de sănătate reținută potrivit alin. (5) se stabilește de către angajator/plătitor și se evidențiază distinct ca sumă dedusă în Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate, reglementată
potrivit Legii nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.

va rog sa-mi spuneti si mie ! :wacko:



#35 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 February 2018 - 10:00 AM

Nu am vazut inca rubrica pentru suma dedusa.

Exista doar la obligatii posibilitatea sa se introduca suma dedusa la sanatate angajati, dar n-am incercat sa modific acolo de mana :))



#36 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 February 2018 - 11:32 AM

Suma dedusa se inscrie doar in pag. 1 la total pe firma.
La fiecare persoana, la sectiunea A R11 se trece suma pe care ar fi trebuit sa o plateasca. Totalul acestor sume apare "(432) 1.Datorata"
La E3 R9 se trece suma CAS si CASS retinuta efectiv din salariu. Diferenta intre suma de la A R11 si CASS retinut apare la "(432) 2.Deductibila"



#37 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 February 2018 - 01:01 PM

Adica sa declar la ANGAJAT o suma la CASS pe care NU o plateste si sa scad (fortat) la contributii TOTALE angajati CASS aceasta suma (ma rog diferenta) prin suma deductibila ?



#38 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2018 - 12:10 PM

cred ca ar trebui sa asteptam macar o zi poate ca afla pana atunci si programatorii de la ANAF de OUG3 pentru ca au scos toata lista de obligatii care puteau fi adaugate manual pe prima pagina si nu avem cum sa introducem diferentele suportate de angajator la contractele part time.



#39 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2018 - 12:28 PM

declaratia s-a validat cu corectarea manuala la salariat part time cf. OUG3, dar totalul este mai mic cu diferentele CAS si CASS suportate de angajator pe care nu stiu unde pot sa le evidentiez



#40 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 February 2018 - 06:59 PM

1.Nu se corecteaza de mana decat la part-time cu exceptii (adica la cei care nu datoreaza la minim!). Deci ai completat eronat declaratia, trebuia sa lasi la CAS angajat 475, pentru ca atata datatoreaza.

2. Daca te-ai fi uitat pe discutiile de pana acum, ai fi vazut ca acei 475 (CAS la minim, de ex.) sunt DATORATI de angajat, nu de angajator. Angajatorul in schimb "suporta" bucata care depaseste contrib.la brut pana la contributia la minim ... adica "subventioneaza" angajatul ca sa-si plateasca contributia datorata.

Contributia este DATORATA de angajat dar SUPORTATA (platita efectiv) de angajator.
Diferenta de contributie pana la minim nu este datorata de angajator (el este doar obligat sa plateasca in locul angajatului!)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL