Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


D112 - topic 2018


87 replies to this topic

#41 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 18 February 2018 - 10:37 PM

Ceea ce e o exprimare pe care un om normal nu are cum sa o inteleaga. Dar noi contabilii...



#42 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2018 - 03:07 AM

Daca las la angajat 475 lei CAS si 190 lei CASS iese impozitul mai mic si D112 nu se intalneste cu statul/nota de salarii,
dar daca corectez/adaug "de mana pe pagina 1 la poz. 02.(412) cei 237 lei si la poz.07.(432) cei 95 lei se valideaza cu avertizare numai pentru CASS:
<ANGAJATOR: * ATENTIE - Creanta 07 … Contributia de sanatate datorata de asigurati (25178) diferita de suma calculata (25083) !>
Sper ca in cateva zile vor gasi programatorii o solutie.
Ce monografie avem pentru "suportarea" de catre angajator a diferentei de CAS si CASS?




#43 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 February 2018 - 09:39 AM

Programatorii nu au cum sa gaseasca o solutie corecta cat timp ordinul cu D112 este o aberatie care trebuie respectata (unde-i lege, nu-i tocmeala decat la ei!)

Impozitul nu se calculeaza automat, la sectiunea E poti trece ce vrei tu, de mana.

Te cred ca nu pare deloc normal sa treci 475 contributie angajat si scazi de fapt 236 la impozitare sau la net :)) Chiar nu este normal!
In ultima vreme normalitatea este atat de rara prin "palatele" din Buc. incat incep sa ma intreb daca nu cumva anormalul nu va deveni normal in curand... iar noi vom devenii anormalii societatii :angry2:



#44 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2018 - 08:23 PM

ar fi foarte simplu pentru programatori:
in versiunile vechi se puteau adauga "de mana" pe prima pagina creante cum ar fi:
5.(411)-Contributia de asigurari sociale datorata de angajator
13.(431)-Contributia de asigurari sociale de sanatate datorata de angajator

vad ca au cam pastrat numarul de contributie, dar au sters prea multe si nu vad de ce nu se pot pune la loc pentru a respecta OUG3/2018!
atunci intr-adevar s-ar reflecta corect nota de salarii fara artificii si atentionari.



#45 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2018 - 08:39 AM

Mai oameni buni, OUG3 NU introduce contributia datorata de angajator, tocmai asta este problema (n-au vrut sa para ca se intorc la sistemul vechi :laugh: )
Contributia este datorata tot de angajat, chipurile, dar o da din buzunarul firmei :blink: ! Gandire tipic romaneasca!

"Revolutia" minune doar ce a eliminat contributiile angajatorului, iar ei nu pot acum sa le aduca iar in discutie. Poate o vor face peste ceva timp, dupa ce uita lumea toata nebunia asta!



#46 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 February 2018 - 11:11 AM

Dupa cum spuneam: un om normal nu are cum sa inteleaga prosteala asta "diferenta se plateste de catre angajator in numele angajatului"
Stati ca vedeti cand le-or trata dpv fiscal ca avantaje materiale si ne pun sa le mai impozitam inca o data. :blush:



#47 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2018 - 03:25 AM

UF!!!!!!!!!!
am capitulat !
m-ati convins si am depus declaratia asa cum ati spus, adica "deducere de la salariat" la salariat si pe prima pagina si REALITATEA la respectivul salariat la punctul "E"

aveti dreptate - nu pot recunoaste ca nu este o reflectare reala a legislatiei.

imi cer scuze pentru raspunsul intarziat, dar mi-a pierit tot cheful si ma gandesc cu groaza la declaratia pentru februarie pentru ca am un salariat in CM.



#48 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 February 2018 - 10:24 AM

Aaaa ... CM-urile :))

Asteptam cu interes publicarea in MO a ordonantei ca sa stim si noi cum va arata un stat final pe IANUARIE !!!
Usurel cu februarie, ca nici ianuarie nu este gata la toti! Vin rectificativele.

PS: Azi fiind ultima zi de plata, banuiesc ca maine-poimaine vor publica si ordonata, dupa ce incaseaza taxele marite :laugh: ... ca nu poti plati mai putin decat ai declarat, desi esti sigur ca cifra se va micsora!



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2018 - 01:05 PM

Vezi postarealedzepp, la 13 March 2018 - 10:16 AM, a spus:

A aparut varianta noua D112 !




#50 Conban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 21 March 2018 - 10:52 PM

Buna seara.
Are cineva aici ultima varianta a programului DUKIntegrator?
Site-ul ANAF e praf de câteva zile...
Mulțumesc anticipat.



#51 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2018 - 10:12 AM

Nu s-a modificat de 2 ani DUK-ul.
Dar daca nu-l mai ai si trebuie sa-l descarci, atunci cauta "descarcare declaratii anaf" si te duce pe pagina de descarcari, unde gasesti DUKIntegrator



#52 IoanaTR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 March 2018 - 10:16 PM

Buna,
Am 3 medicale pe februarie si imi da eroare la depunere dar nu si la validare - eroare la pensie - suma declarata mai mica ca suma calculata. Ce este de facut? De 2 zile ma lupt cu ea :( Multumesc!



#53 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 24 March 2018 - 11:14 AM

Programul de preluare declaratii face mai multe verificari atat fata de forma pdf a lui D112 cat si fata de Dukintegrator. Pentru a vedea unde e problema (daca este) trebuie mai multe date (cel putin pt un CM).



#54 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 March 2018 - 11:18 AM

Pai n-ai decat o solutie: sa calculezi corect suma de la CAS :laugh: !
PDF-ul inteligent nu face toate validarile, doar DUK-ul este (99%) sigur.

PS: Vezi sa nu fie si brutul gresit trecut.



#55 IoanaTR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 March 2018 - 12:09 PM

Mi-am dat seama de unde imi da erorile. Am un angajat student, cu 4 ore cu salariu sub minim. Conform noilor reglementari, este asigurat fara a plati contributie la sanatate. Am introdus manual, 0 la sanatate si 408 la pensie. Ambele declaratii imi sunt validate fara erori iar dupa depunere am erori in recipisa.
IANUARIE: baza calcul 1631 lei
Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: asigurat (45) [idAsig = 45] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
eroare regula: S25.1: A_12 (0) nu poate fi mai mic de round(A_11 * CIsan) (163)
ATENÞIONARI:
A: asigurat (45) [idAsig = 45] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
atentionare regula: S25: A_12 (0) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (190)
A: asigurat (45) [idAsig = 45] sectiune asiguratA (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
atentionare regula: S27: A_14 (408) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(475)

FEBRUARIE: (aici are CM 4 zile). La februarie am doar atentionari. Baza normala 1305 lei, baza CM 279 lei. Contributie pensie 349 lei introdus manual, contributie sanatate 0 lei introdus manual.
ATENÞIONARI:
A: asigurat (45) [idAsig = 45] sectiune asiguratB4 (1)
Contributie individuala sanatate - mod de calcul eronat
atentionare regula: S72.1: B4_6 (0) = B4_6 calculat cf. regulii (131)
A: asigurat (45) [idAsig = 45] sectiune asiguratB4 (1)
Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE - mod de calcul eronat
atentionare regula: S74: B4_8 (349) diferit de (B4_8 - 5) calculat cf. regulii (398)

Ce pot face sa nu mai primesc erori la ianuarie? Si ideal nici atentionari...Multumesc!



#56 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2018 - 04:41 PM

Iti da eroare pentru ca nu-i asa cum ai calculat.
Studentii (si toate celelalte persoane asigurate fara plata) nu platesc CASS ca sa fie asigurati daca n-au venituri, dar platesc CASS daca realizeaza venituri care sunt taxate cu CASS:

CF art.154:
(1) Următoarele categorii de persoane fizice sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate:
a) copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenții de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni de la terminarea studiilor, ucenici sau studenți, precum și persoanele care urmează modulul instruirii individuale, pe baza cererii lor, pentru a deveni soldați sau gradați profesioniști. Dacă realizează venituri din salarii sau asimilate salariilor sau venituri lunare cumulate din activități independente, activități agricole, silvicultură și piscicultură peste valoarea salariului de bază minim brut pe țară, pentru aceste venituri datorează contribuție;


Aici asta se interpretea asa:
-realizeaza venituri din salarii
sau
- realizeaza venituri lunare cumulate din div.activitati peste valoarea sal.minim

Pentru ca plafonul se refera la venituri cumulate din alte activitati, nu se cumuleaza salariile cu alte venituri la stabilirea plafonului!

PS: Nu sunt reglementari noi, erau si inainte asigurati fara plata contributiei daca n-aveau venituri purtatoare de CASS!



#57 camihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Cercetare de marketing si cercetare sociala, Resurse Umane

Postat 27 March 2018 - 10:06 AM

Buna ziua! M-ar interesa opinia unui contabil calificat, in ceea ce priveste urmatoarea situatie:

SRL infiintat in ianuarie 2018 (asociat unic in persoana administratorului), un singur angajat cu CIM (incepand cu data de 5 februarie 2018) in persoana administratorului si implicit asociatului unic. Cand am completat D010, ANAF-ul mi-a impus raportari trimestriale, INSA stiu ca pt D112 trebuie sa fac raportarea pana pe 25 ale lunii urmatoare platii salariului, deci 25 martie in cazul meu.
Problema e ca firma mea e una de consultanta, iar prima plata mi s-a efectuat azi, 27 martie, deci nu am avut de unde sa-mi platesc salariul pe luna februarie, pt ca abia acum mi-au intrat banii in contul firmei.

Intrebare: pot depune online, incepand de azi, D112 aferenta salariului din februarie (am semnatura electronica), sau trebuie sa notific ANAF-ul si sa-i informez in prealabil de intarzierea D112? Care-i procedura in cazurile astea?
Repet, SRL-ul e al meu si sunt singurul angajat, deci am de depus o singura declaratie privind contributiile pe salariu. Doar ca am depasit data limita pt salariul din februarie si nu stiu cum sa procedez.

Multumesc anticipat celui care ma va lamuri!



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2018 - 03:46 PM

Daca ai D112 la trimestru, termenul de depunere este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului, adica 25 aprilie 2018, deci esti in termen ! :smile:

CF art. 147 alin. (4) din Codul fiscal, platitorii de venituri din salarii si asimilate salariilor, in calitate de angajatori sau de persoane asimilate angajatorului, depun trimestrial "Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate" aferenta fiecarei luni a trimestrului.
Asa ca vei avea 2 D112 de pus pana pe 25 aprilie, cea pe febr. si cea pe martie.

ART. 147 - Depunerea Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate
..........
(4) Prin excepție de la prevederile alin. (1), plătitorii de venituri din salarii și asimilate salariilor prevăzuți la art. 80 alin. (2), in calitate de angajatori sau de persoane asimilate angajatorului, depun trimestrial Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate aferentă fiecărei luni a trimestrului, pană la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului.
(5) Depunerea trimestrială a declarației prevăzute la alin. (1) constă in completarea și depunerea a cate unei declarații pentru fiecare lună din trimestru.

ART. 80 - Termenul de plată a impozitului

(1) Plătitorii de salarii și de venituri asimilate salariilor au obligația de a calcula și de a reține impozitul aferent veniturilor fiecărei luni la data efectuării plății acestor venituri, precum și de a-l plăti la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc aceste venituri.

(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), impozitul aferent veniturilor fiecărei luni, calculat și reținut la data efectuării plății acestor venituri, se plătește, pană la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se datorează, de către următorii plătitori de venituri din salarii și venituri asimilate salariilor:

..........
b) persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit care, in anul anterior, au inregistrat venituri totale de pană la 100.000 euro și au avut un număr mediu de pană la 3 salariați exclusiv;
c) persoanele juridice plătitoare de impozit pe veniturile microintreprinderilor care, in anul anterior, au avut un număr mediu de pană la 3 salariați exclusiv;


ART. 81 - Obligații declarative ale plătitorilor de venituri din salarii

(1) Plătitorii de salarii și de venituri asimilate salariilor au obligația să completeze și să depună Declarația privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate pentru fiecare beneficiar de venit, până la termenul de plată a impozitului, inclusiv.




#59 camihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Cercetare de marketing si cercetare sociala, Resurse Umane

Postat 27 March 2018 - 05:29 PM

Otilia Alupei: Multumesc pt raspunsul prompt si apreciez efortul de a-l si argumenta!
Intentionez sa ma inscriu la niste cursuri de contabilitate, pt ca eu sint sociolog si firma e una de cercetare de piata si sondaje. Dar e imposibil sa administrezi fie si un SRL-D, cand esti analfabet in materie de contabilitate, asa cum sunt eu. Inca o data, va multumesc pt solicitudine!



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2018 - 05:36 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Din pacate, cursurile de contabilitate furnizeaza numai informatii elementare si nicidecum pe toate cele necesare intocmirii unei evidente contabile complete a unui SRL, fie el si -D. Fiscalitatea este f complicata in legislatia romaneasca si asta ne toaca nervii si ne supune amenzilor din partea Fiscului. Daca un contabil nu stapaneste f bine legislatia fiscala aplicabila activitatii desfasurate in firma respectiva, se expune si expune firma unor amenzi / penalizari/ majorari notabile.

Cursurile de conta o sa-ti ofere cunostinte de contabilitate primara si ... cam atat ! Bune si astea, nu-i asa ? :biggrin: Decat deloc ... F bine faci ca te instruiesti, vei intelege mai bine ce-ti spune contabilul si de ce iti cere una, alta.

Aaaa, inca ceva : pe acest forum ne putem tutui fara ca asta sa insemne lipsa de respect reciproc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi


  • Google
Cometa SQL