Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediu medical - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Concediu medical


21 replies to this topic

#1 Ludovica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 February 2018 - 11:51 AM

Un angajat a avut 3 luni de concediu medical in lunile septembrie- noiembrie. Urmează 5 zile de concediu fără plată și un alt concediu medical. Toate concediile au cod 01(boala obișnuită) . Salariul brut pt fiecare luna este 3616. Cum se calculează indemnizația de concediu pt decembrie ?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2018 - 12:24 PM

Veniturile din ultimele 6 luni (06-11) / total zile "lucrate" 6 luni.

In venituri si zile intra si perioadele de concediu medical.




#3 Ludovica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 February 2018 - 01:06 PM

Îmi faceți un calcul,va rog ?



#4 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2018 - 01:19 PM

Pentru a avea dreptul la CM trebuie sa aibe in ultimele 12 luni un numar de zile lucrate sau in CM egal cu nr de zile lucratoare din ultimele 6 luni (adica din aug-dec 2017 parca 123 de zile daca nu gresesc). Daca indeplineste aceasta conditie pt o simulare de calcul trebuie stiut pentru fiecare luna din ultimele 6, brutul (inclusiv CM) si zilele lucrate (inclusiv CM)



#5 Ludovica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 February 2018 - 04:13 PM

Îmi faceți un calcul,va rog ?



#6 Ludovica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 February 2018 - 04:18 PM

Salariul brut pt.iunie,iulie, august este de 3616/luna. Salariul brut pt septembrie este 2560,pt octombrie de 2815 și noiembrie de 2687. Nr total zile lucrătoare = 127. Cât este indemnizația pt decembrie - concediu inițial,pt că între 1-3 Decembrie a fost întrerupere ?



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2018 - 04:39 PM

Ia fa-ti tu un calcul si posteaza-l aici.



#8 Ludovica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 09 February 2018 - 04:52 PM

3616*3+2560+2815+2687=18910. Împărțim 18910:127=148,89

Media zilnica=148,89*0,75=111.66.Nr zile lucrătoare din decembrie =18. Atunci 111,66*18=2010. E corect ?



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2018 - 08:06 PM

Ar fi corect ... dar unde sunt cele 5 zile fara plata? Nu par sa fie scazute de nicaieri.

Din 5 ar trebui macar 2-3 sa fie lucratoare daca nu sunt toate 5. Deci ori 127 nu este corect ori 18.
Banuiesc ca acel 127 ar trebui sa fie mai mic, daca a avut CFP in noiembrie (se iau in calcul perioadele lucrate si cele cu CM)

media = (venit brut realizat 6 luni inclusiv CM) / (zile LUCRATE 6 luni inclusiv CM)



#10 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 February 2018 - 09:05 AM

Scuze pentru postarea mea anterioara care teoretic este corecta doar ca ultimele 6 luni nu sunt "( aug-dec 2017)" deorece CM este pt decembrie si nu pt.ianuarie si trebuie 6 luni nu 5 (aug-dec= 5 luni) .Graba strica uneori.
Observatiile lui mgabi sunt corecte.



#11 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 25 July 2018 - 10:01 AM

Buna ziua
Va rog sa am ajutati cu o problema.
Am un salariat care din luna iulie intra in concediu medical.
Pentru a i se putea plati , are nevoie de stagiu minim de cotizare de 6 luni,respectiv 122 de zile.
Numai ca el a avut 1 zi de concediu fara plata in luna aprilie, deci stagiul este de doar 121 de zile.
In acest caz , pentru a completa stagiul, iau o zi din luna decembrie ca sa fie 122 de zile ?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2018 - 11:01 AM

Stagiul minim de cotizare este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediu medical, cf OUG 158/2005 modificata prin OUG 99/2017.
Deci ... raspunsul este da.
Derogarea din OUG 8/2018 (prin care stagiul se redusese la o luna din ultimele 12 luni) a expirat la 1 iulie 2018.



#13 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 13 November 2018 - 01:30 PM

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema privind concediu medical: pe un singur certificat am 2 pozitii la concediu medical : 1 in Spital pentru internare (10.10.2018-12.10.2018) , a 2-a la externare (13.10.2018-19.10.2018). Se suporta de catre unitate primele 5 zile calendaristice ( din care 2 fiind week- end , raman doar 3 suportate de unitate)?
Pentru perioada 15-19 .10.2018 (5 zile ) se recupereaza banii de la Casa de Sanatate ?

Pentru cele 5 zile, trec zilele si banii de recuperat pe certificatul medical la rubrica - indemnizatie suportata din bugetul FNUASS pentru concedii si indemnizatii?

Va multumesc!



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2018 - 03:29 PM

Raspunsul la intrebarea ta se gaseste in OMS 15/2018, art. 33, alin. 2)
http://www.conta.ro/...-oms-nr-152018/ CITESTE la acest link, am dat extras cu cele 3 exemple de calcul.

ART. 33
......................
(2) În situația în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeași afecțiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare. În această situație, la calculul indemnizațiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menține baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical inițial.

O.U.G. nr. 158/2005
Art. 12
Indemnizația pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, și până la data încetării incapacității temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. B și C și alin. (2).




#15 Gia1988

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 January 2019 - 02:53 PM

Bună ziua, in luna decembrie 2018 am fost in medical cu 75% si la salariul brut de 3047 am primit 1630 de lei. Mi se pare mie sau e o suma destul de mica? La administrație mi s a explicat in felul urmator: ca au fost doar 22 de zile lucratoare si ca dupa ce mi s au oprit toate taxele cas, cass, etc am ajuns la un net de aprox 2200 din care mi au fost plătiți 75% din suma. Precizez ca in ultimele 12 luni am avut 55 de zile de Cm incluse cele decembrie.
Intrebarea mea este cum se calculeaza pana la urma acest CM? La venitul din luna respectiva sau se face media ultimelor 6 luni....?
Veniturile mele lunare din iunie pana in noiembrie au fost aprox de 2000 de lei.
Intrebarea e daca pe timpul Cm ului se mai taxeaza toate impozitele?
Multumesc anticipat!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2019 - 03:52 PM

Baza de calcul a concediului medical se determina ca medie a veniturilor brute lunare obtinute in ultimele 6 luni din cele 12 luni anterioare acordarii concediului medical.
Calculul pentru o boala obisnuita este : (Suma venituri brute pe ultimele 6 luni / suma zilelor stagiu ultimele 6 luni) x 75% x numar zile de concediu medical.
Cele 6 luni stagiu minim de cotizare pot fi consecutive sau se pot constitui din intervale adunate in per. celor 12 luni anterioare acordarii concediului medical respectiv. Veniturile brute pot fi cele din salarii si/sau asimilate salariilor - adica si cele din concedii medicale anterioare avute in per. celor 6 luni stagiu de cotizare.

La suma calculata ca mai sus se retine contributia pt pensii 25% si apoi impozitul pe venit 10%.



#17 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 February 2019 - 05:05 PM

AM intalnit o situatie f.ciudata. Un angajat are in decembrie 16 zile lucrate si 3 concediu medical.
In ultimele 12 luni are doar 115 zile lucrate dar fiind urgenta (cod 06) programul ii calculeaza CM folosind sumele din ultimele 6 luni si zilele aferente.
In ianuarie primeste CM normal (cod 01) continuarea celui din decembrie.
Acum apare problema daca se considera ca baza de calcul zilnica suma CM initial (cu sumele si zilele acelui CM) nu are dreptul la CM platit (nu are zile suficiente).
Dar angajatul are dreptul la CM platit, deorece cu zilele pina in decembrie plus cele din decebrie are suficiente zile iucrate in ultimele 12 dar daca folosesti sumele si zilele noi nu este corect deorece baza trebuie preluata de la CM initial.
O solutie simpla ar fi sa mearga la medic si sa-i modifice CM continuare in CM initial dar din punctul de vedere legal medicul nu a gresit cu nimic (a dat un CM in continuarea altui CM cu acelasi cod de boala)

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 12 February 2019 - 05:05 PM




#18 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2019 - 08:37 PM

Stagiu necesar nu are legatura cu baza de calcul al indemnizatiei.
Baza de calcul ramane aceeasi, iar stagiul se recalculeaza permanent, pentru ca nu se refera la inceputul bolii ci la inceputul lunii :))

"Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical."



#19 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 February 2019 - 11:06 AM

Eu am inteles aceasta dar la CASS cel care preia CM pt decontare poate vedea (din D112 si din CM) numai datele pentru acea luna si datele despre media zilnica a CM. Ca urmare omul a fost intors ca nu a calculat bine CM (adica nu trebuia sa plateasca un CM normal deoarece nu are suficiente zile lucrate)
Evident ca angajatul CASS putea (zic eu) sa se uite la ei in sistemul lor informatic si sa vada daca angajatul cu CM are zile necesare pe ultimele 12 (nu numai pe CM unde s-au completat rubricile cu sume,zile si media zilnica evident din CM initial unde ii lipseau cateva zile si care se referea la 6 luni ale acelui CM) Nici pe CM nici i n D112 nu apar zile de stagiu pe ultimele 12 luni de unde provine si problema.
O sa revina la CASS cu acte doveditoare referitor la stagiu si sa vada ce o sa i se spuna.
:angry2:

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 13 February 2019 - 11:10 AM




#20 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 February 2019 - 01:01 PM

Este o magarie a celor de la CNAS, situatii de acest gen apar des, mai ales cand angajatii au avut intrerupere (n-au lucrat 2-3 luni).
Cauta motive sa nu dea banii, sau macar sa amane :))






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL