Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONTRACT DE M.CU TIMP PARTIAL-FARA CAS???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONTRACT DE M.CU TIMP PARTIAL-FARA CAS????

9 replies to this topic

#1 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 12 July 2005 - 08:50 PM

ART.103(3) din CODUL MUNCII:,,In cazul sal.care desf.activitatea in temeiul unui contr.de m.cu timp partial,stagiul de cotizare la sistemul public de pensii se stab. proportional cu timpul lucrat cf.legii."
ART. 46 din Ord.65/29.06.2005 :,,Art.103(3) -se abroga"
Ce parere aveti ?



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 July 2005 - 11:03 PM

ca o sa apara foarte multe intrebari pe site;
1. pt articolul din lege
2. pt cum se comenteaza
3. pt cand va aparea programul de cas
4. pt faptul ca omul nu stie ca s-a modificat si vede ca programul informatic nu-i mai calculeaza cum trebui statul, implicit nu iese declaratia pt cas 8)




#3 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 13 July 2005 - 01:27 PM

Deci sa incepem cu intrebarile. :D Eu am una. De cand intra in vigoare legea ?



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 July 2005 - 01:29 PM

eu cred ca este o falsa problema!
adica e firesc sa nu se faca vorbire despre stagiul de cotizare la pensii in alta parte decat in legea despre pensii, adica l19, unde e destul de clar, proportional!

nu au facut decat sa scoata o referire redundanta nu schimbat modul de calcul al cas-ului, ATENTIE!

singura chestie interesanta si tot "proportionala" e cu concediul de odihna, au scos proportionalul si s-a terminat cu problemele la contractele partiale



#5 Keke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2005 - 05:54 PM

Subscriu la parerea lui Danae. Legea pensiilor este cea care stabileste modalitatea de calcul a CAS.



#6 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 July 2005 - 11:20 AM

ei bine am descoperit ca greseam! :oops:

dar e de bine!

ideea e ca dupa abrogarea articolului contractele de munca partiale vor fi tratate identic cu cele cu 8 h dpdv al stagiului pt pensii. e bine pt oameni dar destul de straniu!

adica sper ca am inteles bine! :oops:



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2005 - 01:20 PM

probabil ca danae spune ca e bine pt ca el are numai un contract cu norma intreaga, dar nu legea este o tampenie pt ca nu face diferenta dpdv al stagiului de cotizare intre unul care are un ctr de 8 ore+unul de 2 ore fata de unul care are numai un ctr de 2 ore. Pana acum codul muncii lua in considerare proportional timpul de munca, adica daca ai 8 ore+4 ctr de 2 ore, practic puteai sa iesi mai repede la pensie pt ca indeplineai cond stagiului de cotizare. Acum nu se mai pune accentul decat pe sume si nu pe durata. Si nu e corect danae. Nu stimuleaza munca suplimentara, adica un ctr de 8 ore+unul de 2.



#8 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 July 2005 - 07:18 PM

pentru pensie se pun maxim 8 ore/zi; doar sumele se cumuleaza. declaratia CAS tocmai asta face stabileste stagiul si sumele cotizate si le comunica anual. cu intarziere deocamdata!



#9 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 24 July 2005 - 05:44 PM

Conform modificarii Codului Munci stagiul de cotizare pentru CIC este de 10 lunii indiferent de tipul CIM ????



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 July 2005 - 01:12 PM

corect asa cum zice cornell! maxim 8h/zi :x


dede, codul muncii s-a modificat doar de putin timp si nu se poate aplica retroactiv






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL