Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia unica PFA - topic 2018/2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratia unica PFA - topic 2018/2019


42 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2018 - 10:27 AM

Cf. art. 2 lit. g din OUG nr. 44/2008, întreprindere individuală este întreprinderea economică, fără personalitate juridică, organizată de un întreprinzător persoană fizică.
Dupa parerea mea, s-ar trece la individual.



#22 Perona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 July 2018 - 10:56 AM

Multumesc pentru raspuns. O zi frumoasa!




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2018 - 12:07 PM

Cu drag si alta data ! :smile:



#24 Anna D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 10 July 2018 - 02:04 PM


Buna ziua, dna Otilia,

Va rog, un raspuns la urmatoarea situatie:
In primele 3 luni ale anului 2018, am fost salariat.
In lunile apr – iunie, nu am inregistrat venituri de vreun fel.
Incepand cu luna iulie, voi functiona ca PFI.
Depun D unica, in care estimez un plafon net al PFI pentru 2018 sub 22800 lei respectiv aprox 10000 lei.
Cum ma declar si cum voi plati impozit, CAS si CASS?

Multumesc si felicitari pentru articole!




#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2018 - 03:09 PM

Buna ziua, dra Anna, :smile:

Daca pana la data de 16 iulie (lunea viitoare) aveti PFI deja infiintat, depuneti DU ca PFI (cu CIF) in fct de activitatea pt care v-ati autorizat. Estimand venituri sub plafon, nu aveti obligatia de a va asigura (si plati) contributii sociale, ci numai impozitul pe venitul impozabil calculat cf. optiunii fiscale pe care o aveti (in sistem real, la norma de venit sau cote forfetare).
Puteti opta pt a va asigura macar la sanatate (sa ramaneti cu medic de familie) platind echivalentul aferent cotei de 10% aplicata la 6 salarii minime daca depuneti DU in termen (16 iulie).

Daca nu va ies actele pana pe 16 iulie, atunci depuneti DU in nume personal (pe pers. fizica simpla, cu CNP), ca pers. fara venituri actualmente, putand opta, de asemenea, pt plata CASS ca mai sus. In locul dvs as depune DU pt a beneficia de reducerea CASS cu 50% pt anul 2018. Dupa ce deveniti PFI, depuneti rectificativa la DU, dar macar sunteti asigurata la sanatate pana atunci, asigurarea functionand de la data depunerii DU (nu de la data platii CASS).

In cazul contribuabililor care încep o activitate în cursul anului fiscal, DU se depune în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului. DU poate fi corectată de contribuabili din proprie inițiativă, ori de câte ori informațiile actuale nu corespund celor din declarația depusă anterior, prin depunerea unei declarații rectificative.

:wink:



#26 Anna D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 July 2018 - 06:38 PM

Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspuns.
Da, mi-a iesit certificatul de inregistrare fiscala a PFI, prin urmare in D unica la pct. A4, notez CIF si nu CNP, corect?

Sunt obligatorii dpdv legal cele doua registre, de Incasari si Plati si de Evidenta Fiscala. Ambele le pot tine electronic, fara a fi nevoie sa le achizitionez de la ANAF/TREZ?

Imi puteti spune va rog, unde in cuprinsul D unica, regasesc optiunea alocarii unui procent de 2-3 din impozitul pe venit, catre organizatiile nonprofit?

Multumesc!



#27 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2018 - 10:36 AM

- Da, dupa cum am zis, cu CIF.

- Da si da.
Ordinul nr. 3254/2017 reglementeaza utilizarea registrului de evid. fiscala pentru activitatile independente. Il poti tine in forma scrisa sau electronica, cu respectarea modelului si continutului prevazute de ordin.
Ordin 170/2015 pentru aprobarea Reglementarilor contabile privind contabilitatea in partida simpla reglementeaza RJIP.
Nu trebuie cumparat nimic de la administratiile ANAF.

- Nu poti redirectiona 2-3 % din impozitul pe venit aferent lui 2018 fiindca venitul impozabil nu este definitivat inca, la acest moment vb doar de o estimare a unor venituri. O vei putea face anul viitor cand vei depune DU (pana pe 15 martie 2019) cu realizatul pe 2018 si estimatul pe 2019, numai atunci tu si Fiscul veti sti exact ce impozit a rezultat din activitatea depusa pe PFI in 2018 si cat se poate redirectiona efectiv.



#28 Anna D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 July 2018 - 01:31 PM

Buna ziua,

Va multumesc in primul rand, pentru timpul acordat.

Ma gandeam sa va spun ca, din pacate, formularul completat cu CIF la pct. A4 nu permite trecerea la alt pct fara a nota CNP ("atentionare pt 13 caractere") in locul CIF.

La pct 2.1.1.A.6. "Documentul de autorizare/Contractul de asociere/Inchiriere", pt PFI-ul meu (agent de asigurari), ce ar trebui sa notez: nr si data certificatului de calificare profesionala eliberat de ISF, sau cele ale certificatului de inregistrare fiscala?

De asemenea, va rog sa imi spuneti daca platile lunare efectuate de mine pentru asigurare de sanatate privata si pentru pensie pilon 3 (care nu sunt cheltuieli profesionale ci sunt alegerea mea personala) sunt deductibile fiecare in limita a 400 euro/an in cadrul PFI, precum am inteles dintr-un articol insa am cautat in Codul Fiscal si Norme si nu am gasit o asemenea referinta. Poate ma puteti ajuta dvs.



#29 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 12 July 2018 - 02:42 PM

bifati subsectiunea 2,
la punctul 2.2.2.- cass 2018
- punctul 2.2.2.1 venit estimat pentru incadrarea ca platitor de cass : 38.000
- nr de luni 12


cass datorat 2280, bonificatie pentru plata pana la 15.12.2018 114
de plata pana la 15.12.2018 2166


validati.



#30 Adrian Pop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 23 July 2018 - 03:42 PM

Buna ziua,

Ce trebuie completat la campul 2.1.2.A.5.Documentul de autorizare in cazul unui PFA la norma de venit?

Am auzit doua variante:
1.) nr certificatului de inregistrare... problema este ca acest numar are in fata si o serie din litere iar pdf-ul declaratiei unice "asteapta" in campul mai sus mentionat doar caractere numerice
2.) nr rezolutiei de la registrul comertului.

Multumesc,
Adrian



#31 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 July 2018 - 03:46 PM

Sau codul fiscal



#32 Adrian Pop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 23 July 2018 - 04:23 PM

Corect, ar fi si cea de-a treia varianta: CUI-ul.

Intrebare ramane insa: ce trebuie completat la campul 2.1.2.A.5.Documentul de autorizare in cazul unui PFA la norma de venit?

Seria certificatului de inregistrare, CUI-ul sau seria rezolutiei? :-)

Multumesc,
Adrian



#33 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 July 2018 - 05:13 PM

E un câmp "orfan", tipic pentru armata de nătărăi care face declarații eronate la finanțe și care ne-au scos peri albi în ultimele luni. Până acum accepta caractere alfanumerice, dar de anul ăsta... Nu folosește nimănui, trece CUI-ul și gata.



#34 mcatalin94

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 March 2019 - 02:15 AM

Salutare!

Recent am infiintat un PFA (cod caen 6201). Dupa eliberarea dovezii de inregistrare mi s-a spus ca trebuie sa depun si la anaf o declaratie. Asa ca m-am documentat putin sa vad despre ce este vorba.

Problema mea este ca, dat fiind faptul ca ma aflu la inceput de drum, nu am inca o idee clara despre veniturile pe care acest PFA le va genera anul acesta, posibil ca acestea sa fie chiar nule. Si astfel imi pun intrebarea daca are sens sa depun declaratia unica de estimare a veniturilor pe 2019, estimand 0 venituri?

Multumesc.



#35 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2019 - 11:36 AM

Cod fiscal 2019,
Art. 120. - Declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice - Capitolul II. Date privind impozitul pe veniturile estimate/norma de venit a se realiza în România și contribuțiile sociale datorate

..............................................
(2)Contribuabilii care încep o activitate în cursul anului fiscal sunt obligați să depună declarația prevăzută la alin. (1) în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului. Fac excepție contribuabilii care realizează venituri pentru care impozitul se percepe prin reținere la sursă.
_______________________________________________

O sa spui ca nu ai inceput activitatea propriu-zisa si, in modul obisnuit al lucrurilor, ai dreptate, insa, dpv fiscal, daca PFA nu este suspendata (adica nu are activitatea suspendata) se considera ca este in activitate chiar daca nu obtine venituri !! Prin urmare, AI OBLIGATIA de a depune declaratia unica cu estimatul pe 2019. Depune-o pe zero daca la data depunerii nu ai contracte semnate, contractele ar insemna existenta unor venituri de estimat. Termenul este de 30 zile de la data infiintarii PFA.




#36 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 March 2019 - 02:41 PM

De parca s-ar putea depune pe zero! Finanțele trebuie să manâncă!



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2019 - 04:18 PM

Atunci sa estimeze o suma modica. Oricum va face regularizarea anul urmator si va putea trece zero la venituri.
De platit, termenul e tot anul viitor cand la regularizarea fara venituri va fi zero de plata.



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2019 - 01:36 PM

Intrebare : PFA SISTEM REAL1. 2019 - venituri nete estimate sub plafon, se doreste asigurarea la sanatate, se selecteaza sub plafon si se completează cu sumele aferente pt 6luni si contribuabilul este asigurat 12?( fara statut de salariat)?
2. 2018 plata integral
a impozit 31.12.18, depunere online du2018, reducerea pt depunerea online o bifam noi?
3. Daca nu ai statut de salariat si realizezi net sub plafon esti obligat sa platesti CASS?
4. CASS - ul mai este deductibil pt 2018, dar pt 2019?
5. Venituri din chirii exprimate in lei- in Formularul du2019 -se mai completeaza rectificare 2018 pt calcularea reducerii pt depunerea online a DU2018?
6. Bonificatiile pt platile anticipate, pt depunerile online le completam noi?
MULTUMESC


Raspuns de la alt utilizator :
1. Da
2. Plata integrala pentru bonificație trebuia făcută pana pe 15.12
3. Dacă nu depășești plafonul nu ești obligat sa plătești CASS

4. CASS nu este deductibil. Doar CAS s-a dedus din impozitul de venit, însă CASS nu este deductibil.
_______________________________________________________

Intrebare : Daca am inchis un PFA la norma de venit cu data de 15.03.2019 mai trebuie sa depun declaratia unica?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare FiscalăIn cazul in care in cursul anului fiscal ati încetat activitatea aveti obligația de a depune la organul fiscal competent declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului, completand in mod corespunzator cap II.
_______________________________________________________

Intrebare : Pentru veniturile realizate ca persoane fizice independente, din activitati independente, in sistem real, pensonarii cu pensie anticipata in afara de impozitul pe venit trebuie sa mai declara si sa plateasca si CAS sau CASS? Daca da, atunci in ce situatie?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare FiscalăReferitor la întrebarea dvs, dacă persoana fizică, pensionar, estimează că va obține veniturile din activități independente în anul 2019 care depășesc plafonul minim de 12 salarii de bază minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere a declarației, aceasta are obligația de plată a contribuției de asigurări sociale de sănătate si depunere a declaratiei unice, completând corespunzător CAPITOLUL II "Date privind impozitul pe veniturile estimate/norma de venit a se realiza în România și contribuțiile sociale datorate în anul 2019", SUBSECȚIUNEA a 2- a - ”Date privind contribuția de asigurări sociale de sănătate estimată”.
_______________________________________________________

Intrebare : Pfi cu venituri pana in martie 2018 inclusiv. Din aprilie 2018 intrat in concediu prenatal, apoi concediu postnatal si acum in concediu crestere copil (fara pauze intre ele). Din 1 aprilie 2018 am suspendat acrivitatea (notificat la ANAF). Pt 2019 trebuie declarate venituri 0 sau nu se completeaza capitolul deloc in declatatia unica?

Raspuns : nu se completeaza DU pentru 2019 pentru ca ati notificat fiscul cu privire la suspendarea activitatii in termen de 30 de zile de la producerea evenimentului, in 2018.

CONFIRMARE : Asa este, am sunat la numarul de telefon indicat si am primit confirmarea ca pt 2019 nu se completeaza nimic pentru ca pfa este suspendat la Anaf.




#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2019 - 03:40 PM

Intrebare : Un PFA care nu depaseste norma de venit stabilita, este obligata la plata CAS si CASS? Dar daca doreste plata CASS, stabilirea contributiei se calculeaza prin aplicarea cotei asupra bazei de calcul reprezentând echivalentul a 6 salarii de baza min brute pe tara, daca declaratia este depusa in termenul legal?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală În cazul în care norma de venit este mai mică decat nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară în vigoare la data depunerii declaraţiei, nu se datorează CAS şi CASS. Însă, în cazul în care se doreşte să se opteze pentru plata CASS, acest lucru se realizează prin depunerea Declaraţiei unice - capitolul II - Secţiunea 2, subsecţiunea 2.
În cazul în care declaraţia este depusă în termenul legal, suma de plată în contul CASS, pentru 12 luni, este stabilită prin aplicarea cotei de 10% la baza de calcul egală cu 6 salarii minime brute pe țară.
___________________________________________________________

Intrebare : PFA norma de venit IT, a depus anul trecut a depus decl unica si a platit pana pe 15 dec cu prima bonificatie, depune acum decl unica cu norma de venit pt 2019, mai depunem regularizare pe 2018? Daca nu , cum beneficiam de a doua bonificatie aferenta lui 2018? Apare in fisa automat?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Procedura de acordare a bonificației prevăzută la alin. (15) al art. 133 din Codul fiscal, pentru depunerea declarației unice privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice prin mijloace electronice de transmitere la distanță, se stabilește prin ordin al președintelui A.N.A.F. Astfel, urmeaza a se aproba si publica procedura de acordare a acestei bonificatii.




#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2019 - 02:55 PM

ANAF raspunde - sesiune online din 12.06.2019

Intrebare : Pentru PFA radiat din oficiu la data de 19 martie, din cauza ca avea mai multe coduri CAEN, s-a depus declaratia unica, se mai poate depune inca o declaratie rectificativa?
Intre timp am infiintat o noua PFA, in luna mai, veniturile si cheltuielile est
imate, se depun tot pe aceiasi declaratie unica, adica completam aceiasi declaratie cu datele rectificative pt PFA radiat si cu datele pt PFA nou? Mentionez ca este acelasi CNP. Multumesc.

Raspuns : Agenția Națională de Administrare FiscalăPentru situatia prezentata se poate depune declaratie rectificativa.

______________________________________________________

Intrebare : Am un PFA. Dacă depășesc plafonul de 24960 lei ( pe 2019) sunt obligat să plătesc CASS si CAS in cazul in care sunt angajat altundeva unde mi se retin sumele pt CASS? Nu stiu e daca sunt obligat să plătesc.

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală In situatia prezentata, daca veniturile estimate pentru anul 2019 depasesc plafonul de 24960 lei, aveti obligatia completării declaratiei unice, Cap.II SECȚIUNEA II.2 Date privind contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale de sănătate estimate pentru anul 2019.
In completarea raspunsului, se datoreaza contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale de sănătate.
________________________________________________________

Intrebare : Un PFA are 2 coduri CAEN autorizate, pentru ambele putând opta pentru impunerea la norma de venit și ambele având aceeași normă. Se completează câte o anexă pentru fiecare cod CAEN sau doar una?

Raspuns : Agenția Națională de Administrare Fiscală Potrivit prevederilor pct.8 alin.(3) din normele metodologice date în aplicarea art.69 din Codul fiscal, în cazul în care un contribuabil desfășoară mai multe activități pentru care venitul net se determină de către contribuabil pe baza normelor de venit, stabilirea venitului net anual se efectuează prin însumarea nivelului normelor de venit corectate potrivit criteriilor specific.
____________________________________________________________

Intrebare : Pentru PFA normă de venit înființat în 13.03.2018 CAEN 6202 ce subsecțiuni se bifează la secțiunile din Cap. I?

Raspuns : Pentru anul 2019, se completeaza corespunzator CAPITOLUL II - SECȚIUNEA II.1- SUBSECȚIUNEA II.1.2 Date privind impozitul pe veniturile estimate din România, impuse pe bază de norme de venit.
În cazul în care norma de venit este mai mare sau egala cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară în vigoare la data depunerii declarației, se datorează CAS și CASS. În acest sens se completeaza corespunzător și CAPITOLUL II - SECȚIUNEA II.2 Date privind contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale de sănătate estimate pentru anul 2019.






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL