Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Leasing operational - lamuriri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Leasing operational - lamuriri

leasing operational
6 replies to this topic

#1 merci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 May 2018 - 12:38 PM

Buna ziua.

Revin si eu dupa mai mult timp cu o mare rugaminte. Sunt in fata unei situatii mai complicate si complexe.
E vorba de un leasing operational, dar cu oarece valente de leasing financiar.
Evident ratele sunt de 57 de luni (maxim posibil la leasingul operational), avansul este "camuflat" in prina rata, in sensul ca la prima rata se adauga si avansul.
Contractul mai prevede si "valoarea reziduala" inclusa in rate, plus plata unui asa zis "buget de remediere", care ar insemna un soi de fond din care se va asigura reparatia masinii in cazul in care clietul nu ia masina la finalul contractului sau renunta la masina inainte de finalizarea contractului.

Acum intervin o serie de complicatii.

Toate facturile au fost eliberate pe servicii de tip "chirie". Atat suma pentru bugetul de remediere cat si cea pentru valoarea reziduala au fost incluse in aceasta "rata de chirie". Din acest motiv s-a inregistrat in contabilitate inca de la inceputul contractului cu 612 la 401.

Problema este ca la finale contractului, s-a facut 1) o factura de stornare pentru suma inclusa in acel buget de remediere, care prin contract, se restituia la finele contractului, apoi s-a facut si 2) o alta factura pentru valoarea reziduala, insa banii nu au circulat intre firme conform facturilor, ci doar s-a spus sa se plateasca diferenta intre o factura si alta, care era cam cat este o asa zisa ultima rata. Prin aceasta firma de leasing si-a tinut cuvantul (contractual) si a impartit valoarea reziduala in rate, a stornat bugetul de remediere, a vandut in mod preferential masina acelui client care a avut masina in folosinta, dar la partea contabila se complica lucrurile, cel putin pentru mine, nemafiind intr-o situatie ca asta.

Ce e corect de facut in aceasta situatie?

Daca la factura de stornare se pune pe minus valoarea catre contul 612, imi iese pe credit 121, deci ca si cum as avea un castig, o vanzare, deci ceva de impozitat, ceea ce este ireal, caci nu s-a vandut nimic si nici nu s-a scazut nimic din impozite la timpul acela, firma fiind cu statutul de microintreprindere cu 3% impozit.

Acum, va intreb detaliat:

1. cum fac sa nu imi apara 121 pe credit (cu minus)? Inregistrez stornarea ca si plata in avans (409), PE MINUS... iar cu aceasta valoare acopar si pe 121 si diferenta de valoare intre factura reziduala si cea de stornare? Mai concret, daca am de ex, 10000 valoarea reziduala, iar stornarea este de 900, inregistrez stornarea cu contul 409 (401 la 409), dupa care fac o nota contabila cu 409 la 612 ?

2. cum inchid (prin ce conturi) sumele de plata intre cele doua facturi (cea de stornare buget de remediere si cea de valoare reziduala, practic factura de vanzare a masinii) ? Softul are implicit o functie de introducere la factura in curs o mentiune de "F. stornata", dar nu stiu daca e ok sa pun acolo factura cu valoarea reziduala, ca si cum la aceea se face stornare si nu la cele anterioare, cumulate in timp. Daca fac asa, in balanta imi arata ca la acea factura imi ramane un "rest de plata". Scriptic pare ok, dar in contabilitate (mersul banilor prin conturi) e ok?

3. Este corect sa inregistrez masina in contabilitate la mijloace fixe cu amortizare cu codul 2.3.2.1.1 si amortizare lunara in 48 de luni? Factura o introduc cu conturile 2133 la 401 si 4426 la 401. E ok asa?

4. Cum fac amortizarea lunara la masina (mijlocul fix)? Prin nota contabila lunara cu suma lunara respectiva intre conturile 281 la 2133 ?
Revin la punctul 4, fara sa-l sterg totusi, dupa ce m-am uitat mai multa atentie in balanta si softul de contrabilitate, care face automat amortizarea, dar intr-un mod ciudat: imi debiteaza la 6811, dar imi crediteaza de la 281.2133 ??? De ce mi-a pus 281.2133 ?
In luna urmatoare am la 2133 valoarea masinii pe debit si la 281 am amortizarea lunara pe debit. Inseamna ca aceste valori vor fi la finalul celor 48 de luni mereu una pe credit si una de debit. Este ok asa? Nu ar trebui sa ss inchida cumva intre ele, fie lunar, fie la finele celor 48 de luni de amortizare?
Totusi, de ce imi apare acel 281.2133 ? Este un cont analitic al lui 281, caruia ii este asociat "contul" 2133 pentru a se (sub)intelege la ce anume s-a facut amortizarea?

Multumesc (mult) anticipat.
O zi buna
Merci

Aceasta postare a fost editata de merci: 22 May 2018 - 12:42 PM




#2 merci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 May 2018 - 01:23 PM

Off, am nimerit si eu taman in perioada cea mai ocupata, inainte de 25 si de depunere bilanturi si toata lumea este extrem de ocupata.
Revin din nou cu intrebarile (nelamuririle) dar ceva mai simplificate, caci unele aspecte deja mi s-au lamurit si le-am rezolvat.
Ramane mai important punctul 1.

1. cum fac sa nu imi apara 121 pe credit (cu minus)? E posibil? E corect dpdv contabil? La modul in care am conceput mai jos circulatia intre conturi 121 ramane pe Credit. E posibil sa-l scot de acolo? La generarea declaratiei 100 pentru microintreprinderi nu calculeaza nici un impozit de plata pentru suma stornata.

Eu am mers pe ideea logica ca in facturile de chirie erau cuprinse (conform contract) si o parte din bugetul de remediere si din factiura reziduala, deci ele sunt ca o plata in avans (409).
Asadar am facut urmatoarele inregistrari:
La factura de stornare, suma facturata pe minus am inregistrat:
612 cu 401 pe minus - generata automat de soft
4426 la 401 - generata automat de soft
612 la 409 pe plus - introdusa manual
409 la 121 pe minus - introdusa manual

Apoi stornare de la factura de remediere buget la factura reziduala, ca sa inchid platile la suma restanta platita partial cu diferenta intre cele doua facturi.

Vi se pare corecta circulatia intre conturi?
Multumesc mult
ps. Scuze pentru insistenta... Mai am o zi pana la depunerea bilantului cu aceste date.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2018 - 02:06 PM

Seteaza in planul de conturi din prgr. de contabilitate "bifunctional" (B) la contul 121 si suma negativa din soldul creditor se va duce pe sold debitor cu plus, daca softul functioneaza corect.

Contul 121 "Profit sau pierdere" este un cont bifuncțional. (OMFP 1802/2014)

În creditul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:
- la sfârșitul perioadei, soldul creditor al conturilor din clasa 7 (701 la 786);
- pierderile contabile realizate în exercițiul financiar încheiat, transferate la începutul exercițiului financiar următor asupra rezultatului reportat (117).

În debitul contului 121 "Profit sau pierdere" se înregistrează:
- la sfârșitul perioadei, soldul debitor al conturilor de cheltuieli (601 la 698);
- profitul net realizat în exercițiul financiar încheiat, care a fost repartizat la rezerve conform prevederilor legale (129);
- profitul net realizat în exercițiul financiar încheiat, evidențiat la începutul exercițiului financiar următor în rezultatul reportat (117).

Soldul creditor reprezintă profitul realizat, iar soldul debitor, pierderea realizată.



#4 merci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 May 2018 - 02:17 PM

Da, stornarea lui 612 (pe minus) a fost inregistrata de soft la Credit. Asta inseamna ca e profit, chiar daca nu am nici o inregistrare prin conturile 7xx (vanzari), pe care le reglez la finalul anului?

Atunci, mai este corecta circulatia intre conturi, expusa mai jos?

La factura de stornare, suma facturata pe minus am inregistrat:
612 cu 401 pe minus - nota contabila generata automat de soft
4426 la 401 - nota contabila generata automat de soft
612 la 409 pe plus - nota contabila introdusa manual
409 la 121 pe minus - nota contabila introdusa manual

Multumesc mult.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2018 - 12:58 PM

409 = 121 este defecta ! nu ai cum sa inchizi 121 printr-un cont de avans furnizori.
409 se compenseaza cu ct 401 pt a regla platile totale la furnizorul respectiv.



#6 merci

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 30 May 2018 - 11:22 PM

Multumesc mult Otilia. :wub:
L-am "inebunit" cateva ore si nu am reusit sa-i dau de cap. Imi dadea eroare la bilant exact cu suma de amortizare. Pana la urma l-am lasat pe 612 pe minus si l-am dus pana la finele anului asa, fara sa mai fac alte note contabile introduse manual.Ceva mi-a scapat... dar am reusit sa-l inchid, ca la carte si sa-l depun la 23:55. :biggrin2:
Multumesc mult.
O zi si o seara buna si de ce nu, o viata extrem de buna! :blush:
Iti raman cu inca o datorie... de care sper ca Dumnezeu sa ma ajute sa o onorez intr-o buna zi.
ps. Cred ca ti-am dat seama ca sunt cam novice... asa ca iarta-ma daca te-am sacait prea tare.

Aceasta postare a fost editata de merci: 30 May 2018 - 11:24 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2018 - 01:03 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL