Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creditare firma DP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Creditare firma DP

32 replies to this topic

#21 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 August 2005 - 06:34 PM

Trebuie sa faci cum iti cere contabila, fiindca ea raspunde.
Noi nu putem da sfaturi pe semnatura altuia.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2005 - 07:18 PM

bcar a spus:

Eu tot n-am inteles, sunt atatea pareri... Deci eu cand creditez firma fac dispozitie de incasare intr-un exemplar, si cand platesc fac dispozitie de plata intr-un exemplar. Mie asa mi-a spus o contabila care face si cursurile de expert contabil. E bine?  :?

In sfarsit !!! Nu-mi vine sa cred ca se preda creditarea firmei asa, CUM ZICE LEGEA !!! Uraaa :P
Am o rugaminte mare: spune-mi cand i s-a predat asta contabilei tale care face cursuri de expert; eu ma chinui de mult timp sa explic ca trebuie doar DIC si, respectiv, DPC , dar o colega a noastra a facut asa si a luat amenda de la garda, ne-a avertizat aici - pe forum!
Ziceam de 2 ex ale DIC/DPC pt. a da un ex. si celui care da/primeste banii - mi se pare normal asa.




#23 bcar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 17 August 2005 - 09:02 PM

Multumesc mult de raspuns.
Dar cel care a creditat firma este asociat si mi s-a spus ca nu are rost sa-i dau si lui un ex. Oricum nu vad de ce n-as face doua tot o data scriu.



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2005 - 10:53 PM

bcar, te rog sa nu ma uiti cu ce te-am intrebat !



#25 bcar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 18 August 2005 - 08:00 AM

Dar nu stiu cand i s-a predat sau daca i s-a predat asta la acest curs, cand am spus ca face cursurile m-am referit la faptul ca s-ar putea sa aiba experienta ca stiu ca nu se fac oricum aceste cursuri



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2005 - 09:48 PM

m-ai indus in eroare cu felul in care te-ai exprimat [-X , pai - se poate?? :P multumesc pt. clarificare !



#27 bcar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 19 August 2005 - 08:03 AM

Imi pare rau poate nu m-am exprimat corect. Scuze. :roll:



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2005 - 07:15 PM

O seara frumoasa. :D/



#29 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 19 August 2005 - 11:48 PM

Nu te scarpini invers, ci ...legal ,ca e mai de-adreptul...cf.Ordin nr. 1850 din 14/12/04 privind registrele si formularele financiar-contabile Publicatie: Monitorul Oficial nr. 23 din 07/01/05 ,postat de amabila Andreea.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#30 bcar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 21 August 2005 - 09:18 AM

Conform Ord.1850/2004 dispozitaia de plata / incasare se intocmeste intr-un singur exemplar, se ataseaza la registrul de casa si se arhiveaza la compartimentul financiar-contabilitate. :)



#31 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 22 August 2005 - 06:18 PM

Acum mai intervin si eu cu o parere.
Daca :" dispozitie pentru casierie, in vederea incasarii in numerar a unor sume care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare, potrivit dispozitiilor legale, atunci intreb- creditarea firmei de catre asociat intra in activitatea de exploatare? Eu zic ca nu. Pai atunci de ce sa tai chitanta? :oops:
Si apropo de experti contabili- eu nu sunt- am preluat conta de la o astfel de persoana si nu a taiat niciodata chitnta pentru creditare firma si mai lucra si la F.... 8)



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2005 - 08:16 PM

Adinutza, din pacate cred ca vom muri cu legea in brate... de vreme ce se mai gasesc comisari ai Garzii Financiare ce inca dau amenzi pt. blestemata de chit. atasata DIC. :smt067



#33 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 22 August 2005 - 08:25 PM

eu cred ca nici 1 % din cei care lucreaza in ministerul finantelor nu isi sparg creierii ca noi sa atinga perfectiunea.
noi cautam doar sa facem treaba corect in asa fel incit atunci cind vine un dobitoc sa poti sa-i pui in fata articolul din lege si uite asa ajungem sa fim mai buni ca ei :Djava script:emoticon(':D')
Very Happy






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL