Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cred ca e momentul sa ajutam! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Cred ca e momentul sa ajutam!

91 replies to this topic

#81 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2005 - 10:38 PM

Buna seara,

Ne-am intors de la Nanesti. Deocamdata va spun pe scurt ca am vazut lucruri de neimaginat pentru multi dintre noi, oameni ca si noi traind in conditii de cosmar, imagini care iti sfasie sufletul. Oameni de care din cand in cand isi mai aduc aminte cativa dintre semenii nostri, batrani bolnavi care dorm in paturi umede si acoperiti de cartoane.
Cu ajutorul preotului din Nanesti am mers la 6 case si am imaprtit banii. Am vrut sa dam banii la o singura familie, preotul ne-a sfatuit sa impartim la mai multi ca se bucura de cat de putin. Nu va puteti imagina ce bucurie le-ati produs, chiar si cu 500.000 lei.

Maine va vom da toate detaliile, imagini si filmulete, precum si numele persoanelor. Fiecare are povestea lui.
conta_ro



#82 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2005 - 12:32 PM

Buna ziua
Sa va povestesc ce am facut ieri.
Am plecat ieri in jurul orei 11.00 pe drumul Buc - Buzau- Rm Sarat- Nanesti.
Drumul a fost obositor si de la Rm Sarat la Nanesti f prost.
Cand am ajuns in Nanesti , pe la ora 14.00 , nu era nimeni in sat.
Am facut turul satului de 5 ori si ne-am uitat la case. Nu iti dadeai seama ca acolo au fost inundatii . Doar 2,3 case daramate si materiale de constructii in curtile oamenilor.
Restul caselor erau frumusele, avand doar cateva urme de umezeala.
Am fost la primarie si la politie. Totul era inchis.
Am mers la preotul satului. Am avut noroc ca era acasa, si a fost tare bucuros cand ne-a vazut.
Noi am vrut sa dam banii unei singure famili( vazand ca sunt case frumoase in sat) dar preotul a zis sa ne gandim ca este mai bine sa impartim la mai multe persoane si ca ne duce el sa vedem .
Toate casele erau frumoase pe afara, dar inauntru erau mancate de ape si mai aveau unpic si cadeau.

Prima familie la care am fost BALICA IULIAN
Preotul din Suceava impreuna cu preotul din Nanesti le construiesc o casa de lemn. Oameni tineri 35 de ani cu 3 copii . Au avut casa ingropata de apa. Statul le-a dat ajutoare , cativa saci de ciment si le-a bagat casa la renovare. Adica iti astupi gaurile, dar casa se prabuseste peste tine.
Traiau intr-o camera, si abia asteptau sa vina muncitorii sa aca casa de lemn.
Duminica la 15.00 ei turnau fundatia casei ca sa fie pregatiti pt luni cand veneau lemnele.Le-am lasat 2.000.000 si erau asa bucurosi pt ca trebuiau platiti muncitorii(250.000 / zi + mancare si bautura)

A doua famile Balin Marin
Un om la 82 de ani . Au avut casa f frumoasa dar au ramas intr-o baraca de 2/2 .Aici manaca , aici dorm.
Peste tote astea batrana a fost lovita de masina si trebuie sa stea 4 luni in pat. Intr-un par mic unde dorm amandoi.
Cu cei 25 de milioane pe care le-au avut de la sta au reusit sa darame o parte din casa si sa isi toarne fundatia. Este o chestiune generala .Toti cei care au primit acesti bani , doar fundatia au terminat-o.
Stau cu materialele in curte si nu au cu ce sa plateasca muncitorii.
Aici am lasat 2.000.000 lei si 1.000.000 la Vasilescu Stan , sora batranei care avea grija de ea.

Aprope de aici am fost la Pascu Niculae. O curte ingrijita. Ne-au aratat unde a u dormit o perioada lunga de timp . Intr-o baraca descoperita (era cald) gainile jos si eu sus.
Batranul era bolnav rai su nu s-a putat da jos din pat. Ei au construit impreuna cu copii o casa pt al batran si ei stau in casa veche , plina de gauri. (2.000.000)

Am plecat peste drum la CIOBANU VASILE. (Aveau tractor in curte , oameni gospodari , dar nu aveau ce sa faca cu ek . Tot pamantul este terminat.)
Ei au primit de la Crucea Rosie o cabina de metal cu 4 paturi si calorifer electric, sa o foloseasca pana in aprilie.
Acum dorm si ei intr-o cutie de 2/2
Le-am lasat 500.000 lei

Oamenii din sat , vazandu-l pe Preot cu noi au iesit la porti , si se rugau de el sa trecem si pe la ei.
Insa era si o persoana care mirosea a bautura de la distanta,
Cu banii primiti de la stat a petrcut in carciuma o perioada lunga...


Langa am mers la ION STEFAN
Aici imi venea sa plang.
Doi batrani ( stateau intr-o baraca acoperita de cartoane.
Cu cei 25.000.000 primiti de la stat au daramat vechea casa si au facut fundatia. Au 2 copii , unul bolnav la cap si altul are alta boala.
Cel mai intreg a facut cofrajul la fundatie.
Au si ei materiale in curte dar nu au ce face cu ele.
Cimentul l-au bagat in saci sa nu se intareasca. Ne-a aratat casa lor veche.
Totul statea sa cada. Aveau hainele in saci.
Dimineata cand trebuie sa se duca la biserica , a vrut a se imbrace cu haina de duminica, dar era roasa de soareci.
Tot ce aveau strans fusese nimicit de ape.

Ne-au rugat sa venim la primavara , cand se face mai cald , sa-i ajutam sa ridice si ei o camera sa poata dormi acolo.
"Avem de toate , bca, ciment , fier , dar nu are cine sa munceasca. Noi suntem batrani si nu putem face nimic.Bani sa platim muncitorii nu avem. Nimeni nu munceste gratis"

Viata grea!
Am lasat 2.000.000 lei si le-am spus ca o sa venim la primavara. Erau asa incantati ca o sa-i ajute cineva.

Abia ne-au lasat sa plecam .

Ultima familie la care am fost ANGHEL IOANA.
Aici am dar restul de bani 2.500.000
O familie gospodara, 2 nepoate f destepte si cuminti.
Cu cei 25.000.000 de la stat , au renovat camera batranei si apoi camera lor, unde stau 4 persoane.
Batrana este bolnava de inima , 7 operatii a ajut.
Abia mai vorbea.
Ne-a spus ca au avut grija de ea si ca au venit toate neamurile sa ii faca camaruta ei .Sotul o cam supara ca mai bea , dar ce sa-i faca.
Aceasta familie a inceput fundatia dar nu mai are bani sa o continue. Spera ca o mai ajuta neamurile sa termine.

Speram ca atat cat am putut am ajutat si noi.
Va multumesc celor care au contribuit la acest ajutor si sa stiti ca sunt oameni terminati.
Mutimim si Preotului Ciobotaru care a fost cu noi si ne-a aratat si fata nevazuta a satului.

conta_ro



#83 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2005 - 12:45 PM

poze

Fisiere atasate


conta_ro



#84 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 12 December 2005 - 12:59 PM

Imi pare rau de acesti oameni,si nu pot sa fac mai mult,propun sa strangem in continuare fonduri ,pana la primavara si sa le mai da-m o mana de ajutor,macar atat :oops:
LAURA JUNC



#85 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 12 December 2005 - 02:32 PM

O idee foarte buna Laura. Si eu zic la fel sa mai strangem in continuare, macar atat putem sa facem si noi.



#86 floris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1376 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2005 - 02:35 PM

m-au lasat nervii cand am vazut casele.

Laura are o idee buna, contul sa ramana deschis.



#87 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2005 - 05:01 PM

imi pare nespus de rau ca nu am avut posibilitatea de a ajuta,fiecare cu problemele lui, dar initiativa lui Alex merita toata admiratia.Nu fac promisiuni pentru primavara, dar sper din tot sufletul sa pot ajuta si eu.



#88

  • Guests

Postat 13 December 2005 - 07:47 PM

Da, contul trebuie sa ramana deschis, sper ca pana la primavara sa depasim greutatile financiare cu care poate unii dintre noi ne-am confruntat si sa-i putem ajuta cat de putin pe acei oameni sarmani.



#89

  • Guests

Postat 15 March 2006 - 11:55 AM

Toata stima si respectul pentri initiativa voastra, numai asa demonstram ca mai suntem inca oameni. Intrucat as dori sa "fur" patentul vostru pentru a ajuta niste mamici ale caror copii sunt bolnavi si care sunt membre ale unui alt forum, m-ar ajuta foarte mult daca mi-ati spune cum anume sa procedam. Cine trebuie sa deschida contul, daca trebuie constituita vreun fel de asociatie, cum se poate face dovada sumei existente in cont, si alte probleme cu care v-ati confruntat (daca au fost, bineinteles). Va multumesc.



#90 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 02 April 2006 - 07:16 PM

laura2005 a spus:

Imi pare rau de acesti oameni,si nu pot sa fac mai mult,propun sa strangem in continuare fonduri ,pana la primavara si sa le mai da-m o mana de ajutor,macar atat :oops:

Sunt de acord cu voi. Alex, ar trebui sa pui pe site un cont unde se pot vira bani. Marea s-a format din picaturi, asa ca daca fiecare dintre noi da putin, reusim sa mai facem ceva.



#91 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 April 2006 - 10:06 AM

kimba a spus:

laura2005 a spus:

Imi pare rau de acesti oameni,si nu pot sa fac mai mult,propun sa strangem in continuare fonduri ,pana la primavara si sa le mai da-m o mana de ajutor,macar atat :oops:

Sunt de acord cu voi. Alex, ar trebui sa pui pe site un cont unde se pot vira bani. Marea s-a format din picaturi, asa ca daca fiecare dintre noi da putin, reusim sa mai facem ceva.

Contul nu mai este valabil.
conta_ro



#92 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Postat 03 April 2006 - 06:18 PM

ok, atunci te rugam sa deschizi un alt cont in care sa putem strange bani.
o alta varianta ar fi sa colectam alte bunuri care nu ne mai folosesc, dar aici e mai complicata treaba.
asteptam propuneri, solutii, idei. impreuna putem face mai mult.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL