Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cât este reducerea pentru plata anticipata a taxelor și la ce se aplică? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cât este reducerea pentru plata anticipata a taxelor și la ce se aplică?

10 replies to this topic

#1 Andrei32

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 28 October 2018 - 04:07 PM

Bună ziua,

Vreau să-mi achit anticipat taxele pentru PFA pentru anul 2018. Sunt PFA cu normă de venit şi am depus declaraţia unică online.
Am citit că dacă îmi plătesc taxele până pe 15 decembrie beneficiez de o reducere de 10%.

Întrebarea mea este: această reducere se aplică atât pentru impozitul pe normă cât şi pentru CAS şi CASS? Sau poate pentru CAS şi CASS este un alt procent?

Mulţumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2018 - 03:33 PM

Este acelasi procent cumulat (5% pt depunerea online si inca 5 % pt plata pana la 15 dec. 2018), pt TOATE darile, adica impozit venit, CAS si CASS. Valoarea bonificatiei diminueaza suma anuala de plata. Valoarea bonificatiei se stabileste de catre contribuabil si se inscrie in mod distinct in declaratia unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale.

EDIT :
ATENTIE, insa, ca NU se acorda bonificatii pentru impozitele si contributiile datorate pentru veniturile obtinute in 2017 si regularizate in 2018 prin decizii de impunere emise si comunicate de organul fiscal INAINTE de data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență (09.10.2018), ci numai pt cele estimate pt 2018.

Prin OUG 89/2018 se acorda bonificatii si pt sumele rezultate pt 2017, prin decizii de impunere emise si comunicate de organul fiscal după data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență (09.10.2018) !! Valoarea bonificatiei diminueaza sumele de plata !!




#3 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 23 November 2018 - 07:43 PM

Înțeleg că se acordă bonificație de 10% și pentru regularizările din 2017 pentru care s-a primit decizia după 30 octombrie. În OUG 89/2018 scrie la Art. V. că (2) Pentru plata cu anticipație a sumelor prevăzute la alin. (1) se acordă o bonificație de 10% din aceste sume, dacă sunt plătite integral până la data de 15 decembrie 2018, inclusiv. Valoarea bonificației diminuează sumele de plată prevăzute la alin. (1).
(5) Bonificația acordată la plata contribuției de asigurări sociale, potrivit alin. (2), se suportă de la bugetul de stat.
La fel și pe decizia mea: Sumele de plata stabilite prin prezenta decizie se platesc pâna la data de 30 iunie 2019. Pentru plata cu anticipație a sumelor se acordă o bonificație de 10% din aceste sume, daca sunt plătite integral pâna la data de 15 decembrie 2018, inclusiv.

Deși funcționara de la ANAF mi-a spus că trebuie plătită suma întreagă (în cazul meu 3.300 lei) și dacă eu vreau să plătesc direct cu 10% mai puțin (adică 2970 lei), ea îmi dă chitanța dar la ei în sistem va apărea că am restanță. Dar eu cred că procedura corectă e să plătesc eu direct cu 10% mai puțin.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2018 - 02:04 PM

Da, ai dreptate, legislatia s-a modificat din nou (!! :blink2: ), am corectat la mesaj.

Prin OUG 89/2018 se acorda bonificatii si pt sumele rezultate pt 2017, prin decizii de impunere emise si comunicate de organul fiscal după data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență (09.10.2018). Valoarea bonificatiei diminueaza sumele de plata, deci la fisc ar trebui sa ti se aplice aceasta bonificatie la plata !! De ce nu o fac ... probabil ca au dat legea inainte de a fi pregatiti si cu sistemul informatic sau inca nu au emis procedura de aplicare. Tipic romanesc ... :sad: Si uite asa e drum lung de la lege la practica ...

ART. V
(1) În cazul deciziilor de impunere anuală, emise și comunicate de organul fiscal competent după data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, pentru definitivarea impozitului anual pe veniturile realizate de persoanele fizice în anul 2017 și pentru definitivarea contribuției individuale de asigurări sociale datorată de persoanele fizice, pentru perioada 2016 - 2017, termenul de plată pentru sumele de plată stabilite prin aceste decizii, este data de 30 iunie 2019.
(2) Pentru plata cu anticipație a sumelor prevăzute la alin. (1) se acordă o bonificație de 10% din aceste sume, dacă sunt plătite integral până la data de 15 decembrie 2018, inclusiv. Valoarea bonificației diminuează sumele de plată prevăzute la alin. (1).
(3) În cazul deciziilor de impunere anuală, emise și comunicate de organul fiscal competent după data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, pentru definitivarea contribuției individuale de asigurări sociale de sănătate datorată de persoanele fizice, pentru perioada 2014 - 2017, termenul de plată pentru sumele de plată stabilite prin aceste decizii este data de 30 iunie 2019.
(4) Pentru plata cu anticipație a sumelor prevăzute la alin. (3), se acordă o bonificație de 10% din aceste sume, dacă sunt plătite integral până la data de 31 martie 2019, inclusiv. Valoarea bonificației diminuează sumele de plată prevăzute la alin. (3).
(5) Bonificația acordată la plata contribuției de asigurări sociale, potrivit alin. (2), se suportă de la bugetul de stat. (
6) Procedura de aplicare a prevederilor alin. (1) - (5) se aprobă prin ordin al președintelui A.N.A.F. în termen de 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a prezentei ordonanțe de urgență.



#5 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 27 November 2018 - 11:25 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 26 November 2018 - 02:04 PM, a spus:

Da, ai dreptate, legislatia s-a modificat din nou (!! :blink2: ), am corectat la mesaj.

(...)

Mulțumesc! Sper că acum că s-a modificat vor interpreta corect funcționarii. Câteodată mă umflă râsul când văd toate modificările dar apoi îmi amintesc că toate astea mă afectează direct. De exemplu, acum există un cont unic (55.03) în care trebuie plătite toate și chiar dacă eu plătesc mereu la casierie am impresia că tot în conturile vechi mi-au vărsat plățile.

Și cu impozitul pe venit mi se pare o abrambureală, că de exemplu eu am platit un impozit acum pe venitul estimat (minus 5%) dar am câștigat mai mult și voi mai câștiga până la sfârșitul anului, iar în 2019 presupun că trebuie să-mi mai acord încă 5% din venitul net total (pentru depunerea online a declarației).



#6 hlli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 02 December 2018 - 08:16 PM

Pentru plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anul 2013, decizie aparuta in spatiul virtual in 22.10.2018, se beneficiaza de bonificatia de 10% ?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2018 - 02:31 PM

http://www.conta.ro/...venit-cas-cass/

ORDIN Nr. 2906/2018 din 22 noiembrie 2018 pentru aprobarea Procedurii de acordare a bonificaţiei pentru plata cu anticipaţie a sumelor de plată, reprezentând impozit pe venit, contribuţie individuală de asigurări sociale şi contribuţie individuală de asigurări sociale de sănătate, stabilite prin decizii de impunere anuală

PROCEDURĂ de acordare a bonificaţiei pentru plata cu anticipaţie a sumelor de plată, reprezentând impozit pe venit, contribuţie individuală de asigurări sociale şi contribuţie individuală de asigurări sociale de sănătate, stabilite prin decizii de impunere anuală

ART. 1
Dispoziţii generale

(1) Prezenta procedură se aplică persoanelor fizice pentru care, ulterior intrării în vigoare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 89/2018 privind unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, denumită în continuare ordonanţă de urgenţă, organele fiscale centrale competente au emis şi au comunicat decizii de impunere anuală aferente perioadei 2014 - 2017. Deciziile de impunere anuală se pot emite de către organele fiscale centrale competente, fie în baza declaraţiilor iniţiale sau rectificative depuse de persoanele fizice, fie din oficiu sau ca urmare a unei acţiuni de inspecţie fiscală.

(2) Sumele de plată stabilite prin deciziile de impunere anuală pentru care se acordă bonificaţie sunt următoarele:
a) impozitul pe venit anual pentru veniturile realizate de persoanele fizice în anul 2017;
b) contribuţia individuală de asigurări sociale datorate de persoanele fizice, pentru perioada 2016 - 2017;
c) contribuţia individuală de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice, pentru perioada 2014 - 2017.

(3) Valoarea bonificaţiei reprezintă suma rezultată din aplicarea unui procent de 10% asupra sumelor de plată prevăzute la alin. (2). Cu această valoare se diminuează suma de plată a obligaţiilor fiscale stabilite prin deciziile de impunere anuale comunicate persoanelor fizice.

(4) Bonificaţia se acordă cu condiţia ca diferenţa dintre sumele de plată stabilite prin deciziile de impunere anuală şi valoarea bonificaţiei să fie achitată integral astfel:
a) până la data de 15 decembrie 2018 inclusiv, în cazul impozitului pe venit şi al contribuţiei individuale de asigurări sociale;
b) până la data de 31 martie 2019 inclusiv, în cazul contribuţiei individuale de asigurări sociale de sănătate.

(5) Bonificaţiile se acordă şi pentru deciziile de impunere anuală emise ca urmare a declaraţiilor rectificative depuse până la data de 30 iunie 2019, chiar dacă deciziile de impunere anuală sunt comunicate după această dată, dacă este respectată condiţia prevăzută la alin. (4).

(6) Pentru sumele de plată stabilite prin decizii de impunere anuală ca urmare a inspecţiei fiscale, aferente tipurilor de obligaţii fiscale şi perioadelor fiscale prevăzute la alin. (2), comunicate de organele fiscale centrale competente anterior sau ulterior datei de 30 iunie 2019, se acordă bonificaţia dacă este respectată condiţia prevăzută la alin. (4).

(7) În situaţia în care suma plătită nu acoperă sumele stabilite prin deciziile de impunere anuală prevăzute la alin. (1), bonificaţia se acordă numai pentru sumele plătite integral aferente acelor decizii de impunere anuală care îndeplinesc condiţia prevăzută la alin. (4).

(8) În situaţia în care persoanele fizice înregistrează şi alte obligaţii fiscale restante decât cele stabilite prin deciziile de impunere anuală prevăzute la alin. (1), sumele plătite vor stinge obligaţiile fiscale în ordinea prevăzută la art. 165 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, urmând ca sumele rămase nestinse să fie avute în vedere la acordarea bonificaţiei potrivit prezentei proceduri.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2018 - 12:31 PM

Sesiune obnline din 05.12.2018

INTREBARE : Pentru 2017: am platit in 20 noiembrie pentru a beneficia de bonificatie. La finante mi-au spus ca ei pot calcula doar manual bonificatia de 10%. Am platit suma cu 10% reducere cu chitanta la anaf. Ulterior atat pe ghiseul.ro cat si la sediul anaf imi apare o datorie egala cu suma bonificata. I-am intrebat ce e cu aceasta suma, si au ridicat din umeri. Daca acum se stie ca de fapt e acesta bonificatie, oare peste 3 ani cand ma voi trezi cu o regularizare isi vor aduce aminte ca eu am platit inainte de 15 decembrie cu 10% reducere si ca datoria de fapt e bonificatia acordata?

RASPUNS : Agenția Națională de Administrare Fiscală Organul fiscal va efectua o analiza a documentelor și întocmeşte un referat prin care aprobă această facilitate pentru persoanele fizice care îndeplinesc condiţiile prevăzute de lege.
După scăderea din evidenţa fiscală a valorii bonificaţiei, organul fiscal central competent înştiinţează persoana fizică cu privire la acordarea bonificaţiei până la data de 31 august 2019.
__________________________________________________________________

INTREBARE : Eu am platit in 08.11.2018 regularizarea impozitului pentru anul 2017 mai putin bonificatia, adica am platit mai putin cu 10% din suma inscrisa in decizia de impunere. Mentionez ca in decizia de impunere se arata ca daca platesc pana pe 15.12.2018 beneficiez de bonificatie de 10%. Am procedat corect sau trebuia sa platesc integral si in acest din urma caz, cum si cand se scade bonificatia?

RASPUNS : Agenția Națională de Administrare Fiscală Va rugam sa ne spuneti la ce data v-a fost comunicata decizia de impunere anuala pentru anul 2017 la care faceti referire.

MENTIUNE : Decizia este emisa in data de 26.10.2018, incarcata in spatiul virtual in 30.10.2018 si am fost anuntata pe e-mail despre aceasta in 31.10.2018. Decizia e emisa de ANAF Sector 4

MESAJ alta persoana : Eu am platit integral! Bonificatia se acorda ulterior! Asa este mentionat si in decizia de impunere de la ANAF!

MENTIUNE : la mine nu scrie ca se acorda ulterior. Citez din decizie "Pentru plata cu anticipatie a sumelor se acorda bonificatie de 10% din aceste sume, daca sunt platite integral pana la data de 15 decembrie 2018, inclusiv." Nimic altceva

MESAJ alta persoana : si daca bonificatia se acorda ulterior, cum se acorda? Adica cum beneficiem in concret de bonificatie. Ni se scade din impozitele viitoare, ne ducem si cerem restituirea la ANAF???

RASPUNS : Agenția Națională de Administrare Fiscală. Ati procedat corect. Organul fiscal va efectua o analiza a documentelor și va întocmi un referat prin care aprobă această facilitate.
După scăderea din evidenţa fiscală a valorii bonificaţiei, organul fiscal central competent va va înştiinţa cu privire la acordarea bonificaţiei până la data de 31 august 2019.
________________________________________________________________________________

MESAJ alta persoana : mai mult incurcati lumea, Agenția Națională de Administrare Fiscală. Aveti intrebari clare si evitati sa raspundeti clar. Ne bagati in ceata. Toata lumea vrea sa stie daca scadem noi cei 10 % si platim acum mai putin , sau platim suma integrala. De ce nu raspundeti clar. Vrem sa platim si nu stim cat. Iar in data de 15 decembrie va fi jale la ghiseele trezoreriilor

RASPUNS : Agenția Națională de Administrare Fiscală Stimate domn, suma pe care trebuie sa o platiti este egala cu diferenta dintre obligatiile de plata din deciziile de impunere anuale si procentul de 10% aplicat acestei sume.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> :blink: :huh: :wacko:



#9 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 07 December 2018 - 03:13 PM

Da, emoticoanele finanțelor dau exact valoarea răspunsului. Cine să mai creadă în ei.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2018 - 06:19 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 07 December 2018 - 12:31 PM, a spus:

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> :blink: :huh: :wacko:

... sunt ale mele, eu le-am pus in mesaj :biggrin2: , dar subscriu la restul .



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2018 - 02:53 PM

Comunicat MFP : http://www.conta.ro/...ersoane-fizice/






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL