Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bonificatia pentru contributii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bonificatia pentru contributii

bonificatii sistem real pfa
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 15 November 2018 - 04:34 PM

Azi am fost la fisc cu gândul măreț de a-mi plăti regularizarea la pensie pe 2017, ca să prind reducerea de 10% (traducător PFA sistem real). Ajunsă acolo, funcționara mi-a spus că trebuie plătită suma întreagă (în cazul meu 3.300 lei). Argumentul a fost că scrie și pe decizie Sumele de plata stabilite prin prezenta decizie se platesc pâna la data de 30 iunie 2019. Pentru plata cu anticipație a sumelor se acordă o bonificație de 10% din aceste sume, daca sunt plătite integral pâna la data de 15 decembrie 2018, inclusiv. Interpretarea lor e că suma se plătește integral așa cum e specificată în decizie, iar bonificația se acordă probabil altădată, nu se stie...

Mi-a spus că ea îmi poate face chitanță pentru cât vreau eu să plătesc, adică cu 330 lei mai puțin, dar că la ei în computer va apărea că am plătit mai puțin decât trebuia și că voi avea restanță.

În OUG 89/2018 scrie la Art. V. că (2)
Pentru plata cu anticipație a sumelor prevăzute la alin. (1) se acordă o bonificație de 10% din aceste sume, dacă sunt plătite integral până la data de 15 decembrie 2018, inclusiv. Valoarea bonificației diminuează sumele de plată prevăzute la alin. (1).

(5) Bonificația acordată la plata contribuției de asigurări sociale, potrivit alin. (2), se suportă de la bugetul de stat.


Până la urmă cum trebuie să plătesc? Că văd că ne omoară semantica.

Nu mi-am plătit nici impozitul anticipat pe 2018, că nu știu exact cât să dau - în declarația depusă electronic mi s-a calculat cu 5% mai puțin, iar ceilalți 5% pentru plata până pe 15 decembrie nu știu dacă trebuie să mi-i calculez eu. Dar am câștigat mai mult decât am declarat, așa că oi vedea la anul când depun declarația unică cu suma totală câștigată.


Vă mulțumesc.

Aceasta postare a fost editata de DanaPFA: 15 November 2018 - 04:39 PM



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL