Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


impozit profit

48 replies to this topic

#21 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2005 - 01:58 PM

Hai sa nu exageram! Exprimarea nu a fost prea fericita in textul legii - nevrand sa fie repetat cuvantul beneficiar, a iesit interpretarea avocateasca pe placul Finantelor

Cadou oferit fiecarei persoane, adica nu oferit fiecarui salariat ( pentru ca atunci ar fi scris fiecarui salariat)...
eu inteleg prin persoana, BENEFICIAR ( in beneficiul copiilor) si deci suma de Craciun va fi de 150 :D RON neimpozabil/beneficiar.

Angajatorul are raporturi de munca cu angajatul si nu cu copii ( citez...), dar suma nu este urmare a raporturilor de munca ( o plata a muncii) ci un ajutor social egal pentru fiecare beneficiar ( a propos de egalitatea in drepturi a persoanelor).



#22 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 15 September 2005 - 08:09 PM

Codul fiscal:
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 1.500.000 lei.
Nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si finantate din buget;


Norme metodologice:
80. Ajutoarele de inmormantare sunt venituri neimpozabile atat in cazul angajatului, cat si in cazul altor persoane, potrivit clauzelor din contractele de munca sau prevederilor din legi speciale.
81. Plafonul stabilit pentru cadourile oferite de angajatori copiilor minori ai angajatilor cu ocazia Pastelui, zilei de 1iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si pentru cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie se aplica atat darurilor constand in bunuri, cat si celor in bani, in cazul tuturor angajatorilor de forta de munca.


Mie mi se pare f.clar: 150 RON/okazie/persoana careia ii este oferit cadoul, adica 150 RON/okazie/copil minor sau /angajata.




#23 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2005 - 06:54 PM

multumesc Lorenzo si eu tot asa interpretez si....tare ma bucur sa ti citesc mesajele dinnou!
...ca ai vazut forumul in ultimul timp...vorba Otiliei...a devenit chat, mai putin conta....
da' eu sint increzatoare, numai bine si mult spor!



#24 mai_vali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 19 November 2005 - 02:22 PM

Care este termenul de plata si modul de calcul al impozitului pe profit trim. IV 2005 :?: :?



#25 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 19 November 2005 - 02:41 PM

mai_vali a spus:

Care este termenul de plata si modul de calcul al impozitului pe profit trim. IV 2005 :?: :?

Codul fiscal, art.34
...
(6)Contribuabilii care efectueaza plati trimestriale si, respectiv, lunare platesc pentru ultimul trimestru sau pentru luna decembrie, în cazul Bancii Nationale a României, societatilor comerciale bancare, persoane juridice române, si în cazul sucursalelor din România ale bancilor, persoane juridice straine, o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru trimestrul III al aceluiasi an fiscal, respectiv o suma egala cu impozitul calculat si evidentiat pentru luna noiembrie a aceluiasi an fiscal, urmând ca plata finala a impozitului pe profit pentru anul fiscal sa se faca pâna la data stabilita ca termen limita pentru depunerea situatiilor financiare ale contribuabilului.
(7)Contribuabilii care au definitivat pâna la data de 15 februarie închiderea exercitiului financiar anterior depun declaratia anuala de impozit pe profit si platesc impozitul pe profit aferent anului fiscal încheiat pâna la data de 15 februarie inclusiv a anului urmator.... :wink:



#26 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 20 November 2005 - 10:01 AM

Deoarece este pt.prima data cand sunt nevoita sa calculez impozit pe profit,vreau sa stiu daca am inteles bine art.prezentat de ctanela: adica,daca eu am calculat imp.la trim.III in suma de 3.250 Ron,suma care inca nu s-a achitat din pacate,,,deci pana la sf.anului eu voi inreg.o suma egala cu cea calculata af.trim.III ? sau un impzit calculat la luna noiembrie ? si platit pana la 31.12.2005? iar dif.de impozit calculat la 31.12.2005 se va plati la data cand se va depune decl.adica pana la 25.01.2006 ? Te rog ctanela ....daca binevoiesti raspunde-mi .



#27 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 November 2005 - 11:27 AM

SARINA a spus:

Deoarece este pt.prima data cand sunt nevoita sa calculez impozit pe profit,vreau sa stiu daca am inteles bine art.prezentat de ctanela: adica,daca eu am calculat imp.la trim.III in suma de 3.250 Ron,suma care inca nu s-a achitat din pacate,,,deci pana la sf.anului eu voi inreg.o suma egala cu cea calculata af.trim.III ? sau un impzit calculat la luna noiembrie ? si platit pana la 31.12.2005? iar dif.de impozit calculat la 31.12.2005 se va plati la data cand se va depune decl.adica pana la 25.01.2006 ? Te rog ctanela ....daca binevoiesti raspunde-mi .

Buna,
Te incadrezi in categoria contribuabililor care efectueza plati trimestriale, asa ca ai urmatoarele variante:
1. In cazul in care estimezi ca nu vei definitiva inchiderea de an pana la data de 15.02.2006, in decl.100 aferenta lunii decembrie 2005, la randul imp. pe profit treci aceeasi suma pe care ai declarat-o la trim III (sept. 2005), adica 3.250RON. Aceasta suma are termen de plata 25.01.2006. La definitivarea inchiderii anului, dar nu mai tarziu de termenul de depunere a bilantului, completezi decl.101, declaratie din care va rezulta diferenta de impozit (+ sau -).
2. In cazul in care definitivezi inchiderea pana la 15.02.2006, in decl100 la decembrie (care are termen de depunere 25.01.2006) nu declari nimic la impozitul pe profit, urmand sa depui decl.101 pana la data de 15.02.2005, din care sa rezulte impozitul pe profit de plata pentru trim IV. Termenul de plata in aceste caz este 15.02.2006. :wink:

Atentie: nu calculezi/platesti impozit pe profit lunar, aceasta obligatie apare:

Citeaza

în cazul Bancii Nationale a României, societatilor comerciale bancare, persoane juridice române, si în cazul sucursalelor din România ale bancilor, persoane juridice straine
Daca mai ai nelamuriri, revenim.
Succes. :wink:



#28 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 20 November 2005 - 11:48 AM

Pt.Ctanela: am inteles cele doua variante prezentate,stiam ca impozitul pe profit se calculeaza si se plateste trimestrial,ceeace nu stiam este: diferenta de-a delcara impozitul pe profit la sfarsitul unui an fiscal comparativ cu impozitul pe venit in cazul unei micro.Te intreb: de ce nu exista si o a treia varianta spre ex: sa zicem ca administratorul este pontos in privinta actelor astfel ca la 25.01.2006 eu pot inchide decembrie 2005.Nu pot declara impozitul corect in delc.100 la 25.01.2006?



#29 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 20 November 2005 - 12:05 PM

1. Aceste prevederi nu se aplica entitatilor platitoare de imp. pe venit.
2. Nu te opreste nimeni sa declari impozitul pe profit final la 25.01. Pana anul trecut chiar asta era termenul. Totusi, avand in vedere ca trebuie incheiata o procedura de inventariere si inregistrate in contabilitate rezultatele, Min de Fin. a considerat mai suportabil termenul de 15.02. :wink:
Dar este un termen limita, tu poti sa faci declaratia si pe 01.01. :lol:



#30 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 20 November 2005 - 12:10 PM

aha...merci ca m-ai " luminat".Deci chiar daca as putea sa declar imp. corect la 25.01.2006 ..totusi ar fi rezonabil sa il declar pe 0 pt.ca in acest caz plata acestuia se poate face in februarie fara nici o problema.Multam inca odata.Pupici :smt008



#31 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 13 December 2005 - 03:38 PM

AM SI EU O INTREBARE:
am urmatoarele date in luna iunie
venituri totale=16
cheltuieli totale 8
dividende la alte societtati 2
amenzi 1
impozit datorat la sfarsitul lunii mai 1
DIN calcule rezulta impozit la sfarsitul lunii iunie 1 280 000
Intrebare este cat este impozitul aferent lunii iunie
merci mult



#32 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 December 2005 - 04:45 PM

mihails2005 a spus:

AM SI EU O INTREBARE:
am urmatoarele date in luna iunie
venituri totale=16
cheltuieli totale 8
dividende la alte societtati 2
amenzi 1
impozit datorat la sfarsitul lunii mai 1
DIN calcule rezulta impozit la sfarsitul lunii iunie 1 280 000
Intrebare este cat este impozitul aferent lunii iunie
merci mult
-calculul imp. pe profit : 16-8+1=9; 9*16%=1.44; imp.profit=1 declarat in decl.100 si 1 de plata daca nu mai ai imp.deductibil la sf. lui martie(in cazul in care te incadrezi in categoria contribuabililor care caluleaza, inregistreaza si declara trimestrial);
-imp. la sf. lunii iunie nu poate fi val. de 1280000 (lei vechi probabil) daca datele prezentate de tine sunt cele reale, din balanta;



#33 Shrekis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 13 December 2005 - 05:03 PM

Nu este 1280000, ci 1,28. Daca sumele initiale erau in milioane.

Leti, mai fa inca odata calculul, pentru ca cheltuielile totale includ si cheltuielile cu impozitul pe profit, care sunt nedeductibile. O sa-ti dea 1,28.

Considerand ca este vorba de o banca ( pentru ca societatile celelalte calculeaza impozitul trimestrial) care are impozitul cumulat pe primele 5 luni este de 1, atunci impozitul aferent lunii iunie este:

1.28-1= :?:



#34 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 December 2005 - 06:39 PM

[quote]



#35 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 December 2005 - 07:10 PM

de ce ati pus citatul in word ? :lol: :lol: :lol:



#36 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 13 December 2005 - 07:14 PM

de ce 1,28-1 ?
si care soc platesc trimestrial?
toate declara trimestrial?
si inca ceva?ce inseamna de fapt acel "impozit cumulat?



#37 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 December 2005 - 07:26 PM

mihails2005 a spus:

si care soc platesc trimestrial?
toate declara trimestrial?
si inca ceva?ce inseamna de fapt acel "impozit cumulat?

:shock:
pai cam toate platesc trimestrial si cam toate declara trimestrial... lunar declara si platesc bancile
imp cumulat este impozitul de la inceputul perioadei la care se face referire



#38 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 13 December 2005 - 07:33 PM

eu fac 691=441 lunar,nu?



#39 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 13 December 2005 - 08:00 PM

nu! trimestrial.



#40 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 13 December 2005 - 08:05 PM

Unii calculeaza lunar(nu este obligatoriu) deoarece vrea sa stie cum sta cu profitul,eu calculez lunar,dar declar trimestial.-dupa caz.
LAURA JUNC






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL