Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Chitanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Chitanta

3 replies to this topic

#1 Petre Mariusss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 January 2019 - 07:29 PM

Salut! Am comandat ceva de pe un site si am comandat ca persoana juridica si vreau sa returnez acel produs, iar banii ii doresc numerar, nu in contul bancar. Doamna de la casa mi-a spus ca am nevoie de o chitanta din chitantierul firmei. Intrebarea mea este: De unde fac rost de chitanta din chitantierul firmei?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2019 - 02:34 PM

Dna ar putea sa emita dispozitie de plata prin caserie (DPC), chiar daca esti persoana juridica, nu fizica. Pt pers. fizice nu poate intocmi decat DPC fiindca pers. fizice nu pot emite chitante/facturi.
Daca totusi insista cu chitanta (fiindca are baza legala sa o faca), o poti scoate din calculator (exista pe net modele) sau cuumperi un chitantier (carnet) de la librarie si te sfatuiesc sa iei unul autocopiativ fiindca chit. trebuie facuta in 2 ex cel putin (uneori chiar 3 ex, dar nu e cazul tau).

Problema e ca daca esti la primul chitantier cumparat (si prima chit. emisa) ca persoana juridica, atunci mai ai de facut niste documente legate de infiintarea lui si anume :
- NIR pt intrarea in gestiune a chitantierului (daca iti da factura la cumpararea lui nu mai faci NIR, dar daca primesti doar bon fiscal - fiind o val prea mica pt a emite si factura - iti trebuie NIR). Oricum, daca le ceri factura sunt obligati sa ti-o dea si pt 1 leu, astfel scapi tu de NIR.
- BC = bon de consum, cand incepi sa utilizezi chitantierul (il dai in folosinta)
- decizie interna de alocare a seriei unice si a numerelor acelui chitantier, de ex. seria A, nr 1-50, indiferent ca ai cumparat carnetul sau scoti chit. pe calculator.
Toate aceste documente le tii la firma ta. Dnei ii dai doar chitanta completata.

Deci pt o chitanta o sa ai ceva tevatura ... dar poate ca e bine sa ai un chitantier cu toate procedurile facute fiindca cine stie cand iti mai trebuie ...

:smile:




#3 Petre Mariusss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2019 - 06:38 PM

Eu nu am cont bancar la firma. Mi-ai putea recomanda o banca unde sa imi deschid un cont bancar pentru firma? Si ce acte mi-ar trebui in momentul cand imi fac contul bancar?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2019 - 04:34 PM

Eu lucrez bine cu Banca Transilvania. Au multe sucursale, nu esti legat de un sediu anume si poti face operatiuni la oricare dintre sucursale, nu doar la cea la care ti-ai deschis contul.
La banca iti vor spune exact ce acte iti trebuie pt deschiderea unui cont.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL