Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prestare servicii catre firma din UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Prestare servicii catre firma din UE

3 replies to this topic

#1 CristianSandu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 January 2019 - 04:55 PM

Buna ziua,

PFA norma venit, am cod special TVA pentru prestari servicii in UE.

Cand emit factura, o emit fara TVA. Beneficiarul este insa inregistrat ca platitor de TVA in tara lui.

Intrebarea este: emit factura cu taxare inversa?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13808 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2019 - 05:14 PM

In ceea ce priveste taxarea dpv al TVA, trebuie analizata situatia dupa prevederile art. 278 din Codul fiscal, articol care ne indica unde este locul prestarii serviciului, deci cine datoreaza TVA respectiva (clientul sau furnizorul de servicii). Daca locul prestarii este la client, atunci el datoreaza TVA, iar factura se emite cu taxare inversa.

ART. 278 - Locul prestării de servicii,
(1) .......
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.

Norme metodologice
.........
15. (1) Regulile prevăzute la art. 278 alin. (2) sau (3) din Codul fiscal se aplică numai în situația în care serviciile nu se pot încadra în niciuna dintre excepțiile prevăzute la art. 278 alin. (4) - (7) din Codul fiscal. Dacă serviciile pot fi încadrate în una dintre excepțiile prevăzute la art. 278 alin. (4) - (7) din Codul fiscal, întotdeauna excepția prevalează, nemaifiind aplicabile regulile generale stabilite la art. 278 alin. (2) și (3) din Codul fiscal.

Deci, trebuie sa citesti exceptiile pt a vedea daca serviciul pe care il prestezi nu cumva se incadreaza la vreo exceptie (care schimba locul prestarii si implicit cine datoreaza TVA in respectiva tranzactie) !! Vezi aici : https://static.anaf....012019.htm#A278

-------------------------------------------------------------------

Dpv al facturarii, vezi art. ART. 319 - Facturarea alin. (20), lit. m) :
(20) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii:
.......
m) în cazul în care clientul este persoana obligată la plata TVA, menţiunea "taxare inversă";
Se poate trece pe factura si mentiunea " Directiva UE, art. 44"

Deci, formularea va fi "Taxare inversa conform art. 278 alin. (2) din codul fiscal romanesc" sau "Taxare inversa conform art. 44 din Directiva 2006/112/CE", potrivit art. 319 alin. (20) lit. m) din Codul fiscal."




#3 CristianSandu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 January 2019 - 09:44 PM

Serviciul facturat este Consultanta software, pentru o persoana juridica impozabila din Germania. Eu prestez serviciile din Romania, beneficiarul avand sediul in Germania. Din ce am citit voi factura cu taxare inversa. Teoretic beneficiarul nu ar trebui sa aiba o problema cu asta, nu? Am inteles ca poate deduce.

Nu in ultimul rand, va multumesc pentru raspunsul foarte prompt si detaliat!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13808 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2019 - 12:22 PM

Serviciile de consultanta nu se incadreaza la exceptiile mentionate la art. 278 din CF, deci DA - facturati cu taxare inversa.
:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL