Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare en-gros pe bon - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

vanzare en-gros pe bon

8 replies to this topic

#1 BogdanPr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2019 - 03:49 PM

Buna ziua,

Nelamurirea mea este daca pot vinde doar cu bon, fara factura, en-gros.

Sa zicem ca achizitionez 5000 de unitati pe care doresc sa le vand cate 500 pe bon catre persoane fizice.

E posibil?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13651 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2019 - 04:22 PM

Eu zic ca nu, pt ca :

- Cf. art. 1 alin. (1) din OUG 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, actualizata :
(1) Operatorii economici care incaseaza, integral sau partial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amanuntul, precum si a prestarilor de servicii efectuate direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

- Cf. OUG 99/2000,
art 4 :
..................
c) comerţ cu ridicata/de gros – activitatea desfăşurată de comercianţii care cumpără produse în cantităţi mari în scopul revânzării acestora în cantităţi mai mici altor comercianţi sau utilizatori profesionali şi colectivi;
d) comerţ cu amănuntul/de détail – activitatea desfăşurată de comercianţii care vând produse, de regulă, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;


Cele doua activitati nu se pot desfasura in aceeasi structura de vanzare !!

art. 73 Constituie contraventie :
22. exercitarea de activităţi de comerţ cu ridicata şi comerţ cu amănuntul în aceeaşi structură de vânzare, respectiv suprafaţă de vânzare» si se sanctioneaza cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei şi cu interzicerea uneia dintre cele două activităţi;
art. 74 – Sancţiunile prevăzute la art. 73 se pot aplica şi persoanelor juridice, caz în care limitele minime şi maxime ale amenzilor se dublează.

Structura de vanzare este spaţiul de desfăşurare a unuia sau mai multor exerciţii comerciale.
Suprafaţa de vânzare este o suprafaţă destinată accesului consumatorilor pentru achiziţionarea produsului/serviciului, expunerii produselor oferite, plăţii acestora şi circulaţiei personalului angajat pentru derularea activităţii. Nu constituie suprafeţe de vânzare cele destinate depozitării şi păstrării mărfurilor, producţiei, birourilor şi anexelor;




#3 BogdanPr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2019 - 04:37 PM

Am inteles conflictul dintre vanzarea cu amanuntul si cea cu ridicata, nu le poti face in aceeasi structura de vanzare.

In cazul meu intreaga activitate a firmei va fi chiar atat de simpla pe cat am expus-o in exemplu, se cumpara cu factura 5000 de bucati dintr-un produs si se vand... 500/bon, sa zicem, plata pe loc. Nu vor exista alte activitati pe firma.

Nu stiu, e cu amanunt sau cu ridicata?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13651 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2019 - 06:04 PM

La 500 buc vandute intr-o singura transa, e cu ridicata.
Nu se poate vorbi de o vanzare cu amanuntul la atatea bucati, de aceea ti-am dat si definitiile celor 2 forme de comert.



#5 BogdanPr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2019 - 06:29 PM

Multumesc, nu stiti si cum sau cine stabileste cand se face trecerea de la en detail la en gros?

Inteleg ca 500 de bucati sunt multe... dar 10 sau 5? Doua? Dupa ce criteriu se stabileste ca eu vand en gros?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1726 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2019 - 01:18 PM

Pai raspunsul este cuprins tot aici:

- Cf. OUG 99/2000,
art 4 :
..................
c) comerț cu ridicata/de gros – activitatea desfășurată de comercianții care cumpără produse în cantități mari în scopul revânzării acestora în cantități mai mici altor comercianți sau utilizatori profesionali și colectivi;
d) comerț cu amănuntul/de détail – activitatea desfășurată de comercianții care vând produse, de regulă, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;

Astfel, in comertul cu ridicata, de regula se incheie contracte/intelegeri comerciale intre parti unde se stabilesc inclusiv conditii de preturi in functie de volum, plata la termen etc...Documentul fiscal obligatoriu pe care-l emite furnizorul este Factura fiscala, iar documentele pentru incasare sunt chitanta (cu plafoanele impuse de reglementarile in vigoare privind incasarile/platile in numerar) si instrumentele bancare - OP, CEC, BO etc

Pana la urma se pune problema cam asa: cui te adresezi tu: consumatorului final sau revanzatorului?...Un revanzator iti poate cumpara azi o bucata, peste o saptamana 100 bucati etc. Un client consumator final (care poate fi persoana fizica si/sau juridica) poate cumpara una sau mai multe bucati dar, in orice caz, un numar redus de bucati pt ca urmeaza sa le foloseasca pt consumul propriu.
Totodata, un client revanzator revine la tine pt aprovizionare mai des decat un client consumator final care se poate adresa pt acelasi produs altui furnizor care ofera acelasi produs. Revanzatorul revine si pt faptul ca aveti acea intelegere (contractuala sau tacita) prin care obtine niste beneficii pt achizitiile respective.
Madalina



#7 BogdanPr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 February 2019 - 04:23 PM

Va multumesc pentru rabdare, eu sunt mai greu de cap.

Am inteles bine ca furnizorul nu are voie sa emita bon pe activitatile en-gros? Daca intra o persoana fizica in brutarie si vrea sa cumpere 100 de paini, o poate face doar daca i se emite factura?



#8 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1726 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2019 - 04:31 PM

Acum ca ai facut o referire concreta la tipul de produs vandut :biggrin: ...ai o brutarie cu desfacere, da?...in spate cuptoarele, in fata tejgheaua :smile: = casa de marcat (emiti factura doar la cerere); bonul fiscal este obligatoriu; incasarea se face pe loc, la vanzare.

Daca livrezi produse de panificatie altor firme care vand in magazinele proprii, atunci vorbim de comert cu ridicata.
Madalina



#9 BogdanPr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 February 2019 - 05:11 PM

Imi cer scuze daca v-am indus in eroare, era chiar numai un exemplu, firma nu exista inca.

Exista doar clientul care vrea sa cumpere cantitati mai mari fara factura. Eu ii pot oferi marfa respectiva si ar urma sa deschid un SRL pe care sa o achizionez in acest sens de la producator, dar trebuie sa am cumva iesire la ea si nu stiu cum as putea sa o fac legal.

Deci firma ar avea strict aceasta activitate in care cumpara 5000 de bucati dintr-un singur produs si le da mai departe.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL