Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa TVA pe servicii digitale in UE si non-UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Taxa TVA pe servicii digitale in UE si non-UE

comert electronic vanzare online paypal site
11 replies to this topic

#1 gabibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 February 2019 - 10:31 AM

Buna ziua,

Pentru o firma platitoare de TVA din Romania care presteaza servicii digitale de traducere text in sunet (diverse limbi) prin intermediul unui site ma intereseaza sa generez automat facturi cu sau fara TVA in functie de tara (la nivel global, UE sau non-UE) de unde provine clientul (persoana fizica sau juridica) si trebuie sa stiu daca aplic sau nu TVA pe factura si eventual alte specificatii (ex. monede diferite, specificatii). Plata se va face in contul de paypal.
Stiu ca exista o taxare speciala a serviciilor digitale si am auzit si de M1SS de la ANAF dar as vrea sa stiu mai exact si am nevoie de ajutor. Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2019 - 01:59 PM

Sintetizand elementele generale :

- pt serviciile digitale prestate catre o persoana neimpozabila din UE, Codul fiscal stabileste, prin exceptie, ca locul prestarii acestui tip de serviciu este in tara clientului.
- pt declararea acestor operatiuni exista doua optiuni:
1. inregistrarea in scopuri de TVA in fiecare tara in parte si depunerea declaratiilor fiscale acolo. Prin urmare, pt prestarea de servicii digitale catre o persoana neimpozabila din UE, ar trebui sa te inregistrezi dpv al TVA in fiecare dintre statele UE in care se afla beneficiarul tau (repet, persoana neimpozabila, de ex. pers. fizica sau institutie neplatitoare de tva) , sa declari si sa platesti TVA in cota acelei tari (nu in cota valabila in RO).
2. inregistrarea la ANAF (in Romania), in M1SS (Mini One Stop Shop) si depunerea declaratiilor de TVA, trimestrial, prin intermediul acestui site. Plata TVA se va face intr-un cont special de unde va fi virata in tarile respective.

Aceasta facilitate OPTIONALA oferita de catre ANAF - sistemul Mini One Stop Shop ( M1SS) - iti da posibilitatea sa declari si sa platesti TVA in tara ta ca furnizor (adica in RO), dar in cotele aferente statelor UE catre care prestezi serviciile si este, cu siguranta, o cale mai usoara de a declara si plati TVA-ul datorat fiecarui stat UE in care prestezi servicii catre persoane neimpozabile.
- M1SS este un serviciu online
- pentru inregistrarea in M1SS, companiile furnizoare de servicii digitale trebuie sa fie platitoare de TVA. Te vei identifica in sistemul M1SS cu acelasi cod de TVA cu care operezi in RO.
- se va depune si o declaratie speciala de TVA, formularul 399, pentru fiecare trimestru calendaristic, indiferent daca au fost sau nu prestate servicii in perioada de raportare, in termen de 20 de zile de la incheierea trimestrului, declaratie care se intocmeste in euro. Daca facturarea are loc in alte monede, suma se va transforma in euro la cursul din ultima zi a trimestrului de raportare, comunicat de BNR.
Depunerea se poate face electronic, utilizand functionalitatea de „Depunere Declaratii” oferita de M1SS sau urmand procedura standard de depunere declaratii electronice catre ANAF: www.e-guvernare.ro
- termenul de plata a TVA coincide cu cel de depunere a D399.
- autentificarea in sistemul M1SS se face numai cu un certificat digital. Acesta trebuie inregistrat pe portalul ANAF.

Facturarea catre persoane fizice UE si persoane juridice UE care NU au cod valid TVA se va face cu cota TVA din statul membru UE beneficiar, prin aplicatia M1SS.




#3 gabibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 February 2019 - 02:25 PM

Multumesc mult pentru raspunsul elaborat.
Nu am inteles insa cu persoanele fizice si juridice non-UE.
Cum emit factura pentru acestea, de ex SUA?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2019 - 03:38 PM

Dupa parerea mea,

- Pt persoanele impozabile din SUA vei factura fara TVA, operatiunea fiind neimpozabila in Romania, locul prestarii fiind la beneficiar, cf. art. 278 (2) din Codul fiscal.
- Pt persoanele NEimpozabile din SUA vei factura tot fara TVA, desi operatiunea ar fi impozabila in Romania fiindca locul prestarii ar fi la furnizor CA REGULA GENERALA, numai ca exista o exceptie la art. 278 (5), lit h) pt serviciile prestate pe cale electronica si de aceea factura se face fara tva. Daca n-ar fi fost aceasta exceptie, ai fi facturat cu tva.



#5 gabibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 February 2019 - 03:46 PM

Multumesc din nou, mi-ati fost de mare ajutor!



#6 gabibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 February 2019 - 04:03 PM

Daca nu abuzez, pentru UE folosesc euro pe factura si cursul de schimb. Dar pentru state non UE? Fiecare stat cu moneda lui pe factura sau pot factura in USD de exemplu?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2019 - 04:05 PM

Cu drag si alta data !

Sper sa te fi sfatuit bine la partea cu facturarea ... :smile: . Mai uita-te inca o data la art. 278, alin (2), (3) si (5) + NM la ele.

Da, facturezi in moneda statului respectiv.



#8 gabibr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 February 2019 - 04:16 PM

OK, complicate sunt caile birocratice....vai de noi!
Multumesc!



#9 Alidem2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 November 2019 - 05:51 PM

Buna ziua,

Cred ca am un topic similar de aceea scriu aici.

Sunt o firma platitoare de TVA din Romania care livrez cursuri online. Momentan livrez aceste cursuri doar clientilor romani dar practic in viitor as putea livra si clientilor din alte tari din UE sau Non UE. In intelegerea mea a Codului Fiscal am aplicat tot timpul TVA 19 % pentru vanzarea acestor cursuri catre clienti romani atat persoane fizice cat si firme.

De curand am inceput sa livrez aceste cursuri prin intermediul unei platforme de traininguri online internationale. Incarc acolo materialele de curs si clientii achizitioneaza si li se creaza un cont prin care pot accesa cursurile.
Aceasta platforma mentioneaza ca in functie de adresa clientului, locatia cardului bancar al clientului aplica cota de TVA aferenta si calculeaza TVA pe care il trece in factura si il incaseaza de pe card.

In momentul platii platforma cere numele si adresa clientului si optional acesta poate trece un " Cod de inregistrare TVA"
Pentru cursurile care au fost achizitionate de persoane fizice , care nu au trecut optional un " Cod de inregistrare TVA" platforma a calculat si perceput TVA 19%.

Dar cand un cursant a trecut pe langa nume si un cod de inregistrare TVA, platforma a schimbat cota TVA la 0 si practic a facturat si incasat valoarea cursului fara TVA.

1.As dori daca puteti sa ma ajutati cu o clarificare, este corect cum procedeaza aceasta platforma sa emita TVA 19% pentru persoane fizice romane si TVA 0 pentru persoane jurice romane? Aceste traininguri online trebuie sau nu sa le asimilez sau nu la categoria "vanzari la distanta" sau " servicii telecomunicatii/ servicii digitale"

Multumesc anticipat.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2019 - 11:50 AM

Da, este corect cum factureaza platforma. Diferenta la TVA se aplica doar la vanzari intracomunitare, nu si la cele in RO unde cota de TVA e 19% invariabil. La cele intracomunitare se factureaza fara TVA daca clientul comunica un cod valid de TVA. Daca nu (cazul persoanelor fizice - cel mai frecvent), atunci se factureaza cu TVA-ul din tara furnizorului (adica RO).
Dupa parerea mea, este o vanzare la distanta fiindca tu vinzi un produs compact - fie el un curs/ o lucrare scrisa. Consider ca este o livrare de bunuri si pt ca aceasta NU "este însoțită de prestări de servicii complementare care pot avea, ținând seama de importanța pe care o au pentru client, de timpul necesar pentru executarea lor, de tratamentul necesar pentru documentele originale și de partea din costul total pe care o reprezintă aceste prestări de servicii, un caracter predominant în raport cu operațiunea de livrare de bunuri, astfel încât acestea să constituie un scop în sine pentru client." - extras din CF.



#11 Alidem2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 November 2019 - 02:33 PM

Multumesc pentru raspuns Otilia.

Nu am inteles partea cu diferenta de TVA. Daca facturez cursurile unei firme din Romania (care imi da un cod valid TVA), nu trebuie sa aplic TVA (adica TVA -0 pe factura). In baza carui articol din Codul Fiscal? Art 294 Scutiri?
In intelegerea mea articolul scutire de TVA cf art 294 Alin 2, lit a -Scutiri exporturi intracomunitare se aplica doar in cazul vanzarii catre clienti din UE (alte tari decat Romania ) care furnizeaza cod TVA valid

Am sumarizat mai jos diferse cazuri si cum cred ca trebuie TVA perceput:
1. daca vand persoanelor fizice sau juridice din Romania-aplic 19% TVA (RO-RO)
2.daca vand catre clienti fizici din alte tari UE -trebuie sa aplic TVA din tara furnizorului : TVA 19 % (exceptie cand acestia furnizeaza furnizeaza cod de inregistrare TVA valid -atunci aplic TVA O (scutire de TVA cf art 294 Alin 2, lit a -Scutiri exporturi intracomunitare?).(RO-UE)
3.daca vand catre persoane fizice sau juridice din afara UE- nu se aplica TVA (TVA =0). (RO-Non UE)

Te rog daca poti sa-mi spui daca interpretarea mea a Codului Fiscal este corecta?

De teama de a nu avea probleme cu eventuale controale as fi dorit sa emit toate facturile cu TVA, credeti ca acest tratament prudent poate fi luat in calcul?

Multumesc,



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2019 - 01:55 PM

Reiau raspunsul :

Vezi postareaOtilia Alupei, la 18 November 2019 - 11:50 AM, a spus:

Diferenta la TVA se aplica doar la vanzari intracomunitare, nu si la cele in RO unde cota de TVA e 19% invariabil. La cele intracomunitare se factureaza fara TVA daca clientul comunica un cod valid de TVA. Daca nu (cazul persoanelor fizice - cel mai frecvent), atunci se factureaza cu TVA-ul din tara furnizorului (adica RO).

Da, interpretarea ta la cele 3 puncte este corecta. :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL