Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant iunie 2005 ???? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


bilant iunie 2005 ????

30 replies to this topic

#1 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 19 July 2005 - 10:40 AM

am o mica problema, de fapt mare
poate s-a mai lovit cineva de ea
vreau sa fac bilantul la 30 iunie 2005 pt o firma infiintata in octombrie 2004, prin urmare nu am bilant de preluat cu 30 iunie 2004
1. programelul de bilant nu vrea sa-mi preia doar bilantul la decembrie 2004
2. daca bag pur si simplu balanta la iunie 2005 si vreau sa introduc de mana soldurile la 1 ianuarie 2005, imi tipa la mai multe linii...gen capital social, cifra de afaceri
s-a mai lovit cineva de problema asta?



#2 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2005 - 01:03 PM

Nu are legatura cu pogr de bilant ,am patit si eu la fel daca folosesti un program de conta care face transfer automat atunci el nu este bine setat.
Programul de bilant nu are nici o legatura.




#3 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 19 July 2005 - 01:08 PM

dah...dupa lupte si lupte am descoperit si eu asta.....programelul de conta era de vina....
oricum mai am o ultima problema la care tipa programul de la minister.....nr mediu de salariati 30.06.2004 eu am 0, firma infiintata in octombrie....si totusi am cheltuieli salariale la 01.01.2005....prin urmare imi da eroare
dar, corelatiile la bilant dau de data aceasta asa ca....eu il consider corect



#4 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2005 - 01:19 PM

Pai daca a avut firma drepturi salariale atunci trebuie sa aiba si numar de salariati ,eu trec cifra 1 si nu da eroare.



#5 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 20 July 2005 - 07:50 AM

nu am de ce sa trec 1 la 30 iunie 2004 cand firma nu era nici macar infiintata



#6 Ariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 183 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 20 July 2005 - 07:59 AM

nu treci nimic. treci numai in coloana 2 si este corect



#7 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2005 - 06:01 PM

Cred ca nu mai inteles ,dar ma rog nu conteaza.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2005 - 09:59 PM

Mai, dragilor, de ce sunteti asa comozi si va bazati pe programe de conta ce ar trebui sa va genereze bilantul "mura-n gura"? Munciti mai mult, cum a patit tony...
Folositi programul de la finante!!! Puteti introduce sumele cerute din balanta si vi-l face el, singurel. Tot ce am mai avut de "corectat" au fost rotunjirile de 1-2 unitati. In total mi-a luat 1h. si a iesit perfect.
Zic ca e mai economic si ca timp si ca nervi... + ca sigur vi-l accepta Adm.Fin. daca nu aveti erori(pe care vi le semnaleaza programul, fiti fara grija) http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#9 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 22 July 2005 - 08:31 AM

ideea era ca bilantul l-am facut in programelul de la mfinante insa ala din programul de conta iesea automat si nu am vrut decat sa verific, din curiozitate sa vad daca is la fel....de acolo am semnalat si greseala din saga, pe care am anuntat-o pt alti utilizatori ai programului
oricum, am depus deja bilantul si a fost ok



#10 andrei_dlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 25 July 2005 - 11:19 AM

as avea si eu 3 nelamuriri legate de bilantul la 30.06:
1. Termenul limita pentru depunere este 10 august?
2. Pentru IMM-uri trebuiesc completate si depuse si Note explicative? (daca da, difera de cele de la 31.12?)
3. Trebuie depus si la Registrul Comertului, la fel ca cel de la 31.12?

Va multumesc anticipat.



#11 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 25 July 2005 - 11:34 AM

1.DA
2.NU
3 NU
LAURA JUNC



#12 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 July 2005 - 08:20 AM

:? Am o mica problema...
Bilantul la 30 iunie 2005 il intocmiti in RON sau ROL?
(Parerea mea ar fi ca in ROL, deoarece L.348/2004 - cu modificari mentioneaza la art.6 al (1) ca "Din data de 1 iulie 2005" ... "vor intocmi situatiile financiare numai in moneda noua")



#13 Jeni Pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Interests:jenipop

Postat 28 July 2005 - 08:37 AM

Bilantul la 30.06.2005 se intocmeste in ROL(lei vechi)



#14 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 July 2005 - 09:39 AM

Multumesc Jeni



#15 anka_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:contabilite, fiscalitate

Postat 28 July 2005 - 11:39 AM

Sunt nelamurita in legatura cu reflectarea contului 711 in bilant.
In instructiuni spune ca
"<?> Rd.05 - se completeaza cu soldurile creditoare ale contului 711 „Variatia stocurilor”, cumulate de la inceputul anului;
<?> Rd.06 - se completeaza cu soldurile debitoare ale contului 711 „Variatia stocurilor”, cumulate de la inceputul anului,...."
Nu stiu daca inteleg corect. Soldul contului meu e zero. Am avut rulaj intr-o luna dar s-a soldat.
Intrebarea mea este: in bilant nu completez nimic sau trec rulajele creditoare si debitoare :?: Corect mi se pare sa nu trec nimic pentru nu am avut in nici o luna sold. Ce spuneti? :roll:



#16 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 July 2005 - 11:50 AM

anka_m a spus:

Sunt nelamurita in legatura cu reflectarea contului 711 in bilant.  
In instructiuni spune ca  
"<?>  Rd.05 - se completeaza cu soldurile creditoare ale contului 711 „Variatia stocurilor”, cumulate de la inceputul anului;
<?>  Rd.06 - se completeaza cu soldurile debitoare ale contului 711 „Variatia stocurilor”, cumulate de la inceputul anului,...."
Nu stiu daca inteleg corect. Soldul contului meu e zero. Am avut rulaj intr-o luna dar s-a soldat.  
Intrebarea mea este: in bilant nu completez nimic sau trec rulajele creditoare si debitoare  :?:  Corect mi se pare sa nu trec nimic pentru nu am avut in nici o luna sold. Ce spuneti? :roll:

Asa cum este si denumit postul din bilant, soldul lui 711 reprezinta "variatia stocurilor". Trebuie sa vezi daca ai sold la contul de productie stocata utilizat de tine. Si daca ai, cum este fata de soldul pe care-l aveai la sfarsitul perioadei precedente de raportare.



#17 anka_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:contabilite, fiscalitate

Postat 28 July 2005 - 11:58 AM

Nu am sold la productie stocata si deasemenea nu aveam sold la sfarsitul perioadei precedente de raportare.



#18 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 28 July 2005 - 12:34 PM

In 711 C treci rulajul total al ct.711(creditor) In randul 711 D se trece rulajul total D 711 minus sumele cu care ai descarcat gest de prod.finite prin 345 ,fiindca vanzarile de prod .finite se inreg. 4111=701.si cu aceeasi suma se descarca gest-711=345.Practic,diferenta intre rand 711 C si 711 D reprezinta prod. vandute prin mag proprii sau in stoc.Daca treci aceleasi sume si la 711D si la 711C si ai avut vanzari de prod finite prin magazinele proprii,nu se va reflecta acest venit in total venituri din expl.si nu-ti vor da corelatiile in bilant.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#19 anka_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Galati
  • Interests:contabilite, fiscalitate

Postat 28 July 2005 - 12:38 PM

Multumesc pentru lamuriri.



#20 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 28 July 2005 - 12:39 PM

Am uitat sa fac o mentiune: daca toata productia s-a vandut prin magazinele proprii,in randul 711D din bilant se va trece ,,zero"
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL