Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum lucrez cu firmele din UE? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum lucrez cu firmele din UE?

firme ue colaborare
4 replies to this topic

#1 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 02 May 2019 - 03:54 PM

Bună ziua.

Am primit o propunere de colaborare cu o firmă de traduceri din Letonia, eu fiind PFA în sistem real aici. Nu știu dacă să o accept, pentru că am câteva nelămuriri:

Există diferențe din punct de vedere fiscal/contabil față de colaborarea cu entități din Romania?
Stiam că nu mai există registrul operatorilor intracomunitari. Trebuie cumva să mă înregistrez ca plătitor de TVA chiar dacă eu acum nu sunt și nici nu voi depăși anual pragul de TVA?

Trebuie să depun declarații în plus față de declarația unică? Cred că există o declarație specială pentru livrarea de servicii în afara țării...

Vă mulțumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2019 - 04:57 PM

Dana, cu tot respectul cuvenit, avem sectiune speciala pt PFA, de ce postezi aici chiar nu inteleg. Ai trecut peste sectiunea cu PFA-uri si ai derulat pagina de start pana jos ca sa postezi neaparat la "Despre forum" !?! :blink2:
Nu e prima oara cand se intampla asta ...

EXTRAS Regulament forum : "Postarea in sectiuni/capitole/topice gresite poate duce atat la stergerea topicului/mesajului respectiv, cat si a mesajelor de raspuns primite."

Topic marcat pt mutare !
____________________________________________________

In legatura cu temele ridicate in postarea ta, sfatul meu cat se poate de sincer este sa iti iei totusi un contabil. Intrebarile tale din ultimul an (cel putin) denota faptul ca nu ai un contabil pe care sa te poti baza, care sa te indrume corect. Pe acest forum nu putem si nici nu ne propunem sa substituim contabilul nimanui. La fel se intampla pe oricare alt forum de acest tip.

iti pot indica si o varianta de consultanta contabila personalizata online, dar cu plata, la acest link : https://www.portalcontabilitate.ro/
Or mai si altele, dar nu le stiu.

De asemenea, poti astepta sa ti se raspunda si aici, daca vrea cineva sa o faca.

Succes !




#3 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 02 May 2019 - 08:00 PM

Îmi cer scuze, înseamnă că am învățat greșit din prima cum să postez aici :)

Cât despre contabili, mă tem că cei locali abordați de mine nu mi-au putut răspunde corect la întrebări mult mai simple. De aceea am o anumită siguranță după ce fac și eu cercetări dar și întreb mai mulți specialiști.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2019 - 03:06 PM

Imi pare sincer rau sa aud ca nu ai primit sprijin corect din partea contabililor solicitati, chiar imi pare rau. Noi avem pe site (nu pe forum) o sectiune "Director contabil" unde poti gasi oferte de prestari servicii contabile din toata tara. Poate ai noroc ...http://www.conta.ro/...or_contabil.php
Iti pot recomanda si eu pe cineva daca esti din Bucuresti si chiar vrei un contabil bun, desigur ca nu-i pe gratis.

Aici furnizam informatii fara nicio raspundere in afara de etica si pregatirea profesionala a fiecaruia dintre noi, asa ca daca gresim si te iei dupa noi ... raspunzi singurica. La fel sta treaba pe toate forumurile profesionale gratuite. In schimb, un contabil angajat va raspunde pt tot ce face in PFA-ul tau si asta-i marea diferenta. Cum tu nu ai deloc pregatire in domeniul contabil si fiscal nu iti poti da seama daca raspunsul pe care il primesti de la noi, gratis, e corect sau nu, deci tot riscul e la tine.
De asemenea, asa cum ti-am spus cu toata sinceritatea si fara pic de malitiozitate, pe acest forum nu ne dorim sa inlocuim contabilul pe care ar trebui sa il aiba (permanent sau ocazional) orice contribuabil cu ceva obligatii fiscale in afara darilor salariale (care oricum intra in sarcina angajatorului). E ca la pbl. medicale : cand e o raceala banala te duci singura la farmacie si iti iei o aspirina, un paracemol ... dar daca boala nu e asa de simpla te duci la medic. Intelegem perfect dorinta fireasca de optimizare a cheltuielilor, insa ea poate avea efect bumerag daca contribuabilul nu stie cand "optimizarea" trece in paguba.

Nu e absolut nimic personal, pana acum ti s-a raspuns la tot ce ai intrebat, fara nicio restrictie, probabil ca si de acum inainte vei mai primi raspunsuri cat de competente suntem noi in stare sa le dam, insa te rog sa primesti si sfaturile pe care ti le-am dat cu toata onestitatea.
Nu esti nici singura careia i s-au spus toate astea, am avut colegi care ar fi trebuit sa ne dea cota-parte din salariul lor pt cata asistenta le-am oferit, si-au tinut contabilitatile cu noi, umar la umar, o buna bucata de vreme. Si pe acesti colegi i-am trimis pe site-uri cu plata la un moment dat, totusi ...

Gasesti materiale de studiu legate de problematica PFA, aici : https://www.rs.ro/, de ex asta : https://www.rs.ro/fi...iscal-2303.html sau asta : https://www.rs.ro/fi...-2019-2867.html
Si aici : https://pfa-taxesiimpozite.fisc.ro/

Numai bine. :smile:

PS : Te rog frumos sa citesti regulamentul acestui forum. Il gasesti in partea de jos a paginii de start.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2019 - 03:33 PM

Raspunsul :

Pt PFA din Romania, neplatitoare de tva si neinregistrata in scop de operatiuni IC (intracomunitare), cu client din UE neplatitor de TVA si neinregistrat in scop de operatiuni IC, NU exista obligatia de a se inregistra in scop de TVA pentru operatiuni IC , prin declaratia 091, daca face dovada ca nici partenerul nu este inregistrat si nu are de gand sa se inregistreze.
Baza legala : Norme la art.278, pct.15 alin.(9), care spun ca „Dacă nu dispune de informații contrare, prestatorul poate considera că un client stabilit în Uniunea Europeană are statutul de persoană neimpozabilă atunci când demonstrează că acel client nu i-a comunicat codul său individual de înregistrare în scopuri de TVA.”

Cum se face dovada : Scrii prin e-mail sau posta, etc. firmei din Estonia solicitand numarul lor de inregistrare in scopuri deTVA (pt. IC). Ei vor spune ca nu au si ca nu vor sa se inregistreze. Atunci ceri numarul lor de identificare fiscala din Estonia (codul lor de inregistrare fiscala) si faci verificarea prin VIES - o sa-ti apara ca firma respectiva nu exista in VIES, listezi acea pagina, impreuna cu corespondenta de mai sus (pt.dovada) si nu te mai inregistrez nici tu (PFA din RO) in scopuri de TVA pt. operatiuni IC.

Locul prestarii serviciului este considerat a fi in Romania, factura se emite fara TVA si fara acel cod special pentru operatiuni IC, adica facturezi cum o faci pt orice client din RO.

Facturarea către clienți din UE :

1) Tu NU ești plătitoare de TVA
- daca nici firma ta și nici firma clientului nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, factura se va emite fără TVA
- daca clientul este plătitor de TVA, ești nevoita să te înregistrezi în scopuri TVA pentru operațiuni IC, inainte de prestarea serviciului !! O factură emisă către clienți din UE trebuie să conțină ambele numere de TVA (al tău și al clientului) și moneda / valuta. De asemenea, factura se va emite fără TVA (cel care o primește o va înregistra cu taxare inversă).
La inregistrarea speciala in scopuri de tva vei primi un certificat de înregistrare în scopuri de TVA cu un cod de înregistrare fiscală diferit de cel primit la înregistrarea inițială la Registrul Comerțului sau la organul fiscal. Acest cod il vei putea folosi exclusiv pt operatiuni IC fiindca el nu este un cod obisnuit de TVA.

2) Tu ești plătitoare de TVA
- daca clientul este plătitor de TVA și are un număr valid de TVA în VIES, factura se va emite fărăTVA
- daca clientul nu este plătitor de TVA, factura se va emite cu TVA
Doar facturile emise catre clienti intracomunitari care comunica un cod valid de TVA, se vor declara in Declaratia recapitulativa 390, punctual, cu cod P, numai in lunile in care facturezi catre parteneri din UE, care detin un cod valid de TVA (verificabil VIES), pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturilor respective.
Facturile emise catre persoane impozabile din UE care prezinta cod valid de TVA se vor emite fara TVA, pe baza codului special de TVA, cu mentiunea “neimpozabil in Romania”.
___________________________________________________

Cam cat crezi ca te-ar fi costat acest raspuns (mai) complex la o consultatie prestata de catre o firma de conta sau un contabil expert ? :smile:
De aia zic ce zic ... fara suparare !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL