Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabil autorizat cu studii superioare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Contabil autorizat cu studii superioare

3 replies to this topic

#1 AstridB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 May 2019 - 09:43 AM

Buna ziua,

Daca devin contabil autorizat, membru CECCAR, dar am si studii superioare (licenta), pot ramane angajata la o societate iar in paralel sa imi deschid un PFA pentru a tine contabilitatea la alte societati (si implicit, sa pot semna bilantul)?

Va multumesc pentru raspuns



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13940 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2019 - 12:57 PM

DA, poti ramane angajata la o societate (sau mai multe, cu CIM pe timp partial) si semna (doar) bilantul firmei (firmelor) respective din postura de "directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie.", cf. art. 10 (2) din Legea contabilitatii 82/1991, actualizata ! :smile: Deci CIM trebuie incheiat, cel mai bine, pt aceste functii de conducere !

Art. 10 (2) din Legea contabilitatii nr. 82/1991 :
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
______________________________________________________________

NU poti semna bilantul din calitatea exclusiva de contabil autorizat, nici ca angajata, nici ca PFA ! :sad:

Anul 2006 a fost ultimul an in care contabilii autorizati cu studii superioare au mai putut semna bilanturi in afara unei angajari prin CIM, odata cu intrarea in UE s-a eliminat aceasta posibilitate fiindca in UE nu exista aceasta calificare. Toti cei care au fost in aceasta postura, fie au dat diferente pt expert contabil, fie au ramas "simpli" contabili autorizati si astfel au pierdut dreptul de semnatura pt bilant. Vezi aici : http://www.conta.ro/...dii-superioare/

Art. 10 (3) din Legea contabilitatii nr. 82/1991 : (3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

DAR , cf art.10 din O.G. nr.65/1994, republicata, privind organizarea activitatii de expertiza contabila si a contabililor autorizati :
Contabilul autorizat poate executa pentru persoanele fizice si juridice urmatoarele lucrari:
a) tine contabilitatea operatiunilor economico-financiare prevazute in contract;
b) pregateste lucrarile in vederea elaborarii situatiilor financiare.


Prin urmare, nici prin PFA pe care intentionezi sa o infiintezi din postura de contabil autorizat nu vei putea sa semnezi bilantul fiindca ONRC nu te va lasa sa incluzi intre obiectele de activitate acel cod CAEN care sa iti permita semnarea bilantului pt ca nu ai calificarea obligatorie ceruta (de expert contabil). Nici daca angajezi un expert contabil in cadrul PFA nu vei putea semna bilanturi prin PFA fiindca PFA nu va putea avea codul CAEN necesar acestei activitati, asa cum ti-am spus mai sus. Deci, toata limitarea vine din acest cod CAEN care se poate include in activitatea de contabilitate a unui PFA cu atestare de contabil autorizat.
Dupa parerea mea, poti colabora cu alt PFA (expert contabil) sau cu o firma de contabilitate care sa iti verifice / intocmeasca si sa-ti semneze bilanturile sau poti infiinta o firma de conta in care TREBUIE sa te asociezi (este obligatoriu) cu un expert contabil care sa detina minim 51% (cf. cerintelor legii).

In concluzie:
- daca devii doar contabil autorizat CECCAR poti tine contabilitatea, prin PFA, pana la nivel de bilant.
- ca economist angajat, poti tine contabilitatea completa, dar poti semna bilantul numai daca esti pe functiile de conducere mentionate mai sus (cf. art. 10(2)).
- incearca sa obtii direct atestatul de expert contabil fiindca din postura asta nu te mai limiteaza nimeni la evidenta contabila si la dreptul de semnatura aferent. Ai studii economice superioare care iti permit accesul la atestatul CECCAR de expert contabil, macar fa-o ca lumea de la inceput, ca sa nu mai vorbesc de statutul profesional net superior (vei fi altfel privita, alt salariu, alte oportunitati). Ai baza de plecare, n-o irosi in faze intermediare (doar contabil autorizat) care nu te ajuta cu tot ce-ti doresti si ai putea avea !

Bafta ! :smile:




#3 AstridB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 May 2019 - 02:39 PM

Foarte prompt raspunsul. Iti multumesc :)

Si mai revin cu o intrebare .. pentru acceesul la stagiu (ca expert contabil), trebuie intai sa am o anumita vechime in munca ? Nu am gasit niciunde sa scrie asa ceva, dar am auzit niste zvonuri ..



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 13940 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2019 - 02:49 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Pt a 2-a intrebare, cu multi ani in urma se cerea vechime de vreo 5 ani, parca ... acum nu mai e cazul.
Date complete privind Examenul de acces la stagiu gasesti pe site-ul CECCAR ... http://ceccar.ro/ro/?page_id=67
Pe scurt, la Regulamentul de acces, Art. 6.
Se pot prezenta la examenul de admitere la stagiu în vederea obtinerii calitãtii de expert contabil sau de contabil autorizat persoanele care îndeplinesc conditiile prevãzute la art. 4 si 5 din Ordonanþa Guvernului nr. 65/1994, republicatã.
Unde nu zice nimic de vechime.
Nici la documentele din dosarul de inscriere nu se mentioneaza vreo adeverinta de vechime. http://ceccar.ro/ro/?page_id=963






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL