Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Garda Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


Control Garda Financiara

352 replies to this topic

#181 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 November 2008 - 07:01 PM

Eu am sunat la Imi , si pentru a obtine o parola, sa inregistrezi aceste restante on line, trebuie sa trimiti la un fax, un certificat de inregistrare semnat si stampilat pe fata lui , si totodata scrii Parola: .......... iti alegi ce parola vrei, si le poti completa pe internet sa nu mai fie nici o problema. Problema e ca
trebuie sa raportam si restantele la buget. :biggrin:



#182 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 19 November 2008 - 06:00 PM

Vezi postareaNicoleta Corciova, la Sep 8 2008, 01:30 PM, a spus:

In rest nu au gasit nimic in neregula, mai ales ca acum o luna jumate am avut control de fond si atunci mi-au dat o amenda minima tocmai pt ca nu aveau de ce sa se lege (asta e, acum o luna zburdam ca am luat doar 500 de lei amenda si acum imi vine sa urlu mai ales pt faptul ca e firma proprie...

Cum adica ti-au dat amenda 500 de lei ca nu au avut de ce sa se lege?! Cum vine asta? Numai in Romania se poate intampla.




#183 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 27 November 2008 - 01:17 PM

http://www.conta.ro/...showtopic=33138
ocoleanui



#184 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 02:14 PM

da, Ionut, dupa 07.11.2008...dar pana la aceasta data trebuie sa existe acest registru/caiet.
Madalina



#185 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2008 - 04:11 PM

Vezi postareamadalinab, la Nov 27 2008, 02:14 PM, a spus:

da, Ionut, dupa 07.11.2008...dar pana la aceasta data trebuie sa existe acest registru/caiet.

Nu 07.11.2008, ci 17.11.2008. Dumneavoastra, doamna madalina, sigur ati tastat in viteza, dar nu putem lasa asa... Sper ca e fara suparare. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 27 November 2008 - 04:12 PM




#186 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2008 - 04:25 PM

Foarte corect a.d.n.

Lege nr. 264 din 07/11/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 767 din 14/11/2008
Intrare in vigoare: 17/11/2008

:thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 04:25 PM

Madalina



#187 al11

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 January 2009 - 12:46 PM

OUG 77/1999, cu modificarile la zi suna asa:

Art.2

Persoanele juridice vor intocmi situatia privind sumele restante mai vechi de 30 de zile catre orice creditor, respectiv debitor, persoana juridica, dupa caz, cu sediul in Romania, care va cuprinde:
-sediul, etc

Noile modificari nu fac referire la valoarea sumei asa ca orice suma restanta mai mare de 30 de zile si neraportata poate face obiectul unei amenzi pentru cei care vin in control.



#188 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 13 January 2009 - 04:57 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la May 23 2008, 08:50 AM, a spus:

Sa va spun una buna: am avut ieri control de la garda si nu mi-au dat amenda! Au incheiat o nota unilaterala, pe care au pastrat-o tot ei. Deci, se poate!


Felicitari !
vioreld



#189 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 17 January 2009 - 09:32 PM

Salut tuturor,

desi am avut 3 controale, daca-l pun si pe cel unde au plecat cei de la garda si fara sa noteze in registrul unic de control 4 si tot nu sunt lamurit.

simplu. confectionez rochiid e mireasa la comanda clientului. clientul lasa avans 50% sau cat are si poate, atltii mai putin altii mai multi.
suma nu e fixa. rochia poate sa fie gata si in 2-3 luni.

gf bucuresti in ianuarie 2007: 2500 RON amenda

- trebuie sa faceti factura avans si chitanta
- la ridicare stornati factura (nu produsul) pe linia 1 iar apoi adaugati pe factura produsul finit si chitanta pe diferenta.

pana anul trecut in octombrie am mers asa.

gf constanta, oct 2008 8000+2000 RON (14 octombrie conform cica OG 47/2007 care modifica 28/1999 dar in care scrie clar

Citeaza

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 75 din 21 ianuarie 2005, cu modificarile ulterioare, precum si cu cele aduse prin prezenta ordonanta, va fi republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, dupa aprobarea prin lege a prezentei ordonante, dandu-se textelor o noua numerotare.
legea a fost trimisa spre promulgare parca pe 20 octombrie, 6 zile mai tarziu decat amenda mea. :D - fara lege - fara pedeapsa (drepturile omului)

revin la idee si va spun ca ei au spus acum ca 47/2007 scoate din 28/1998 exceptiile (varianta mea cu factura si chitanta pe avans) si eu trebuie sa dau bon fiscal. la intrebarea cum prind eu avansurile si restul de plata (adica bat pe casa produs Avans si Rest Plata, ca produsul meu finit nu este) au dat din umar aratandu-mi legea cu casa de marcat si by by bubu.



gf resita ianuarie 2009: 500 alte motive, normal pe aici

-

Citeaza

Agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

a se citi livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servici

lucru care la mine nu are loc in momentul incasarii avansului. nu livrez nimic si nu prestez nimic.

47/ 2007 scoate unele lucruri dar daca te uiti atent nu se specifica nimic de avansuri in ceea ce a modificat, deci minciuna din partea gf-constanta.
totusi si cei de la GF-Bucuresti din luna noiembrie 2008 (care au plecat fara sa mai zica nimic si nici nu au intocmit PV) spuneau ca ar trebui bon fiscal
dar nefiind siguri au lasat controlul mort.


acum stau ca prostul sa scriu pe forumuri ca totusi nu sunt in clar. cum merg mai departe. inchid firma ca nu am cadru legal????



Intrebarile mele catre voi ar fi:
- ati intalnit astfel de situatii? daca da cum le-ati prins contabil. pe 419, normal sau in alte variante?

- cum ar trebui sa procedez mai departe. mentionez ca eu vreau sa imi urmaresc produsele si nu intra in discutie global valoric. nu este pe stoc nu se poate vinde la magazin si nu se poate modifica pretul la casa. folosim un sistem de gestiune/facturare/contabilitate interconectat pt a urmarii stocuri, vanzarii... unde notele contabile se si genereaza automat cand are loc vanzarea:

1) ca si pana acum cu factura si chitanta pe avans si pe rest de plata (problema ar fi la restul de plata ca atunci are loc livrarea efectiva, conform legii atunci ar zice cei de la gf resita ca trebuie bon fiscal. dar bonul fiscal nu se poate face doar pe diferenta pt ca ar insemna sa modifice pretul din nir la iesirea produsului respectiv sa le dau voie la vanzatoare sa-si faca de cap la iesirea marfurilor modificand preturile)

2) sa imi creez gestiuni separate de avansuri? (problema ar fi cand imi intra produsul pe gestiunea de vanzare/magazin. se poate sa lucrezi cu gestiuni
diferite pe aceesi factura de ex)

3) sa imi bag pe gestiunile de magazin produse fictive gen Avans si Rest plata? cum ar trebui sa imi fac receptiile in cazul respectiv?

4) dau foc legiuitorilor care dorm degeaba? (caz optim) nu am gasit nimic (lege, OG-uri) care sa precizeze cazul avansurilor. poate stiti voi ceva?

- cum ar trebui sa prind toata tevatura asta contabil? arunc avansurile pe 419 sau ma duc cu 473.


Poate aveti voi alte idei.



#190 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 January 2009 - 04:33 PM

salut

vad ca nu raspunde nimeni desi am vazut ca mai multi ati platit amenzi pt bonul de casa.

reformulez intrebarea mea.

sunt obligat pana la urma sa eliberez bon fiscal sau nu pentru avansuri pe produse inexistente pe stoc la data comenzii, respectiv pt diferentele ce apar de plata in momentul livrarii, moment ce nu este in aceeasi luna cu incasarea avansului?

incasarea o prind pe avansuri sau pe garantii?



#191 ana maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:
  • Location:piatra neamt

Postat 30 January 2009 - 12:08 PM

Au iesit la treaba pe o noua tema, asa ca tineti-va bine: sa ai trecut capitalul social pe contractele incheiate cu beneficiarii.
Desi era de mult prevederea asta in Legea 31/1990, s-au trezit acum.
Asa ca succes la refacut contractele



#192 ioanao

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2009 - 01:52 PM

Vezi postareaana maria, la Jan 30 2009, 01:08 PM, a spus:

Au iesit la treaba pe o noua tema, asa ca tineti-va bine: sa ai trecut capitalul social pe contractele incheiate cu beneficiarii.
Desi era de mult prevederea asta in Legea 31/1990, s-au trezit acum.
Asa ca succes la refacut contractele
Legea 31 precizeaza la art.74 alin 1 ca "in orice factura,oferta,comanda,tarif,prospect si alte documente intrebuintate in comert,emanand de la o societate trebuie sa se mentioneze denumirea,forma juridica,sediul social,nr.din Reg.Com,si codul unic de inregistrare.Sunt exceptate bonurile fiscale emise de aparatele de marcat." La alin 3 al aceluiasi art.74 se prevede ca "In documentele prevazute la alin 1 ,daca acestea provin de la o SRL se va mentiona si cap social..." Exprimarea este atat de generala incat dupa parerea mea te poti trezi cu amenda pt lipsa acestor informatii de pe oricare din documentele firmei



#193 paulica_67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 February 2009 - 05:24 PM

am o societate care are cod caen 5247[vanzare cu amanuntul a produselor de papetarie}.la un control recent s-au legat de faptul ca vand cu factura care se achita cu o.p. catre primarii.mi-i s-a spus ca daca vreau sa vand catre primarii ,ele trebuie sa-mi plateasca cu numerar.i-am explicat ca primariile nu au posibilitatea sa plateasca cu numerar,sau au dreptul la sume mici.daca nu mai vand catre ele imi pierd o mare parte din vanzari. ce ar trebui sa fac?



#194 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 February 2009 - 01:49 PM

Buna

Am o problema urgenta tocmai am avut control de la Garda Financiara si vor sa amendeze firma pentru depasirea plafonului la avansuri de trezorerie , pentru ca am depasit 5000 lei/zi

Dar avansurile nu se incadreaza la :

7. Sumele acordate de persoanele juridice angajaților proprii cu titlu de avansuri pentru aprovizionări diverse vor avea regimul plăților către persoane juridice și se vor încadra în limita plafonului de 100.000.000 lei, prevăzut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanță.
La data plății avansurilor spre decontare, sumele aferente intră în calculul plafonului zilnic maxim.
HOTĂRÂRE Nr. 2185 din 30 noiembrie 2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 și 6 din Ordonanța Guvernului nr. 15/1996 privind întărirea disciplinei financiar-valutare

Va rog sa ma scuzati dar in graba nu am vazut ca am postat laimpozitare -TVA.

Va rog frumos chiar nu stie nimeni , se intorc intr-o ora cu PV pentru semnatura administratorului.

Chiar nu ma ajuta nimeni? :frusty:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 March 2009 - 08:53 PM




#195 galboiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 11 February 2009 - 03:56 PM

Singura scapare este sa-i convingi ca avansul a fost luat pentru a face plati la un magazin cash&carry.



#196 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 11 February 2009 - 04:04 PM

asa...limita maxima e 10000 lei deoarece se pp ca aceste avansuri sunt folosite pentru plata furnizorilor...subscriu la postarea de mai sus.



#197 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 11 February 2009 - 04:07 PM

Si eu subscriu.
vioreld



#198 mihaelas_78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 February 2009 - 07:24 PM

Va mutumesc!



#199 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2009 - 04:06 PM

Vezi postareagalboiu, la Feb 11 2009, 03:56 PM, a spus:

Singura scapare este sa-i convingi ca avansul a fost luat pentru a face plati la un magazin cash&carry.
De ce "singura scapare"? Poate a luat avansul ala ca sa faca plati la n furnizori, asta nu conteaza.



#200 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2009 - 04:53 PM

Vezi postareamihaelas_78, la Feb 11 2009, 01:49 PM, a spus:

Am o problema urgenta tocmai am avut control de la Garda Financiara si vor sa amendeze firma pentru depasirea plafonului la avansuri de trezorerie , pentru ca am depasit 5000 lei/zi

Va rog frumos chiar nu stie nimeni , se intorc intr-o ora cu PV pentru semnatura administratorului.
Cum s-a rezolvat? Cum i-ai convins?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 March 2009 - 01:12 PM







Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL