Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Control Garda Financiara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 18

Salt la continut


Control Garda Financiara

352 replies to this topic

#341 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 07 September 2010 - 02:52 PM

Vezi postareapamfilia, la Sep 2 2010, 09:00 AM, a spus:

am avut control de la garda ,administratorul s-a plins ca plateste mult impozit pe profit din cauza ch neded iar acestia lau intrebat de ce nu tinem extracontabil aceste ch . Ce au vrut sa spuna prin asta , daca le tin extracontabil nu mai platesc IP ?Am citit intro carte de conta despre pierderea contabila si fiscala , are vreo legatura cu aceasta ?

Au fost pe langa legea contabilitatii, art.41: toate documentele contabile care privesc functionarea societatii trebuie inregistrate in contabilitate, respectiv, facturile si chitantele emise pentru orice entitate care trebuie sa aplice Legea 82 este obligatoriu sa fie cuprinse in contabilitate, in caz contrar se sanctioneaza cu contraventie aplicata chiar de GF, de fapt este motivul principal de aplicare de amenzi de catre GF.

In fine, eu recomand inregistrarea in contul 471- Cheltuieli in avans a acestor costuri, cu perspectiva decontarii intr-un viitor oarecare fara afectarea substantiala a unui profit contabil inregistrat.



#342 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 07 September 2010 - 02:59 PM

Vezi postareapamfilia, la Sep 2 2010, 09:15 AM, a spus:

la societatea la care lucrez nu am inreg de 3 ani amortizare pt a nu scoate firma in pierdere , ce probleme genereaza acest lucru la un eventual control /

Daca faci si o hot a administratorului ca mijloacele fixe respective sunt in conservare, nu ai nici o problema, in caz contrar ai...




#343 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 09 September 2010 - 01:07 PM

Problema este in felul urmator, va dau un exemplu: pe acte avem rochie mireasa ana, pret 320, rochie mireasa elena, pret 500, in casa de marcat este rochie mireasa cu pretul de 320 si rochie mireasa cu pretul de 500. Ce este pe acte adica fiecare rochie mireasa cu denumirea ei nu este pe casa de marcat. Noi nu putem sa scriem pe casa de marcat atatea modele care se tot schimba. Am luat amenda de la garda financiara exact pe tema asta conf. OUG 28/99, art. 10 lit c si amenda de 3000 lei conf art 11 alin 1 lit a, dar la acest articol 11 amenda este intre 500 si 1000 lei nu 3000 cum ne-au dat ei. Poate este vreo ordonanta care o modifica pe aceasta, nu stiu sigur. Ce este de facut in situatia asta? In art 4 alin 1 nu se specifica ca fiecare bun livrat cu codul sau, eu cred ca pot sa am pe acte decat rochie mireasa (scris) si in casa de marcat tot rochie mireasa. Mai jos va prezint respectivele articole. Am nevoie cat mai repede de un sfat, un raspuns. Va multumesc anticipat!
c) emiterea bonului fiscal fără ca acesta să conțină toate datele prevăzute la art. 4 alin. (1);
Art. 4. - (1) Bonul fiscal este documentul emis de aparatul de marcat electronic fiscal, care trebuie să cuprindă cel puțin:
denumirea și codul fiscal ale agentului economic emitent; adresa de la locul de instalare a aparatului de marcat electronic fiscal;
logotipul și seria fiscală ale aparatului; numărul de ordine; data și ora emiterii; denumirea fiecărui bun livrat sau serviciu prestat;
prețul sau tariful unitar; cantitatea; valoarea pe fiecare operațiune, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, cu indicarea cotei de taxă;
valoarea totală a bonului, inclusiv taxa pe valoarea adăugată; valoarea totală a taxei pe valoarea adăugată pe cote de taxă, cu
indicarea nivelului de cotă; valoarea totală a operațiunilor scutite de taxa pe valoarea adăugată, precum și valoarea altor taxe care
Ordonanta de urgenta nr. 28 (r2) din 25/03/1999 Page 1 of 3
nu se cuprind în baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, dacă este cazul.
Art. 11. - (1) Amenzile pentru contravențiile prevăzute la art. 10 se aplică agenților economici, cu excepția celor prevăzute la lit.
d), astfel:
a) faptele prevăzute la art. 10 lit. c), e), f), g) și o) se sancționează cu amendă de la 5 milioane lei la 10 milioane lei;



#344 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 September 2010 - 01:52 PM

Art. 11.
[{*}] (1) Amenzile pentru contravențiile prevăzute la art. 10 se aplică operatorilor economici, cu excepția celor prevăzute la art. 10 lit. d), astfel:
[{*}] a) faptele prevăzute la art. 10 lit. c), e), g) și o) se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 4.000 lei;
b) faptele prevăzute la art. 10 lit. a), b), h1), i), j), l) și m) se sancționează cu amendă de la 8.000 lei la 10.000 lei;
c) faptele prevăzute la art. 10 lit. h), k) și n) se sancționează cu amendă de la 40.000 lei la 60.000 lei.
(literele a) - c) modificate prin art. V pct. 9 din O.G. nr. 47/2007, astfel cum au fost modificate prin art. unic pct. 4 din Legea nr. 52/2009, în vigoare de la 10 aprilie 2009)

(alineat modificat prin art. V pct. 9 din O.G. nr. 47/2007, în vigoare de la 3 septembrie 2007)

Art. 12. - (1) Constatarea contravențiilor, precum și aplicarea sancțiunilor se fac de către organele de specialitate din Ministerul Finanțelor Publice și din unitățile sale teritoriale, precum și de către comisarii Gărzii Financiare.
[{*}] (2) Împotriva proceselor-verbale de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în condițiile prevăzute de Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare. (alineat modificat prin art. V pct. 10 din O.G. nr. 47/2007, în vigoare de la 3 septembrie 2007)
(3) Prevederile prezentei ordonanțe de urgență se completează cu dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor*).
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#345 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2010 - 04:51 PM

val_17,

exista un topic activ priv. controale garda financiara, de ce deschizi topic nou si nu postezi acolo asa cum prevede regulamentul ?? :laugh: e a 4-a greseala de postare pe care ti-o descopar !!

deja ti-am suspendat dreptul de a posta 7 zile, dar ti-l voi suspenda mult mai mult la prima abatere, zau ca da !! :lnr (1):



#346 decebal97

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 December 2010 - 07:47 PM

Buna ziua! Comisarii garzii financiare, la un control au gasit un plus de 17 lei intre banii din sertar si raportul X solicitat de acestia. Concret pe raportul X era suma de 870 lei in casa 887 lei. Nota de constatare, amenda 10000 lei, confiscarea sumei.
Este corect? Care este procentul intre raportul X si banii din sertar? Avand in vedere 100 de clienti sume 12.22; 8.6 logic ca va exista un plus.
Ce pot face? Am sanse in justitie?
Va multumesc! Astept raspunsul D-voastra!



#347 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2011 - 07:26 PM

Daca puteti demostra diferenta in plus din sertar, contestati procesul verbakl de control.
Pare un pic de abuz dar daca nu v-am prin dand produse fara bon fiscal atunci aveti sanse sa castigati la contestarea amenzii.



#348 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 11 January 2011 - 08:37 PM

10.000 lei este enorm la 17 lei diferenta, prin asemenea amenzi isi vor reintregi salariile ?
Faceti cum v-a spus Florin, contestati.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 11 January 2011 - 08:38 PM

Dana




#349 EVA the one

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 12 January 2011 - 02:16 PM

Vezi postareadecebal97, la Dec 22 2010, 09:47 PM, a spus:

Buna ziua! Comisarii garzii financiare, la un control au gasit un plus de 17 lei intre banii din sertar si raportul X solicitat de acestia. Concret pe raportul X era suma de 870 lei in casa 887 lei. Nota de constatare, amenda 10000 lei, confiscarea sumei.
Este corect?
Este halucinant !! :thumbup:

Duceti-va in justitie si contestati macar valoarea amenzii !!!! Inainte de asta, duceti-va cat mai repede si reclamati-l pe comisarul respectiv la seful Garzii Financiare ! Nu se poate sa iei asa o amenda pt. 17 lei in plus in caserie, sfideaza orice logica si orice bun simt, ba chiar legea care da si o marja minima de aplicare a amenzilor.



#350 cricri27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 17 February 2011 - 11:01 AM

Buna ziua.

Aveti ideea cat este amenda pentru necompletarea raportului de gestiune zilnic?

Multumesc



#351 niki_miki1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 February 2011 - 09:53 AM

Vezi postareaDana42, la Jan 11 2011, 08:37 PM, a spus:

10.000 lei este enorm la 17 lei diferenta, prin asemenea amenzi isi vor reintregi salariile ?
Faceti cum v-a spus Florin, contestati.
Buna ziua
Am avut control G.F si mi s-a facut proces verbal pentru un plus de 36 lei ,cu confiscarea sumei ,bla... bla.... cu contraventie 8.000 lei ,dar gravitatea este ca mi-au scris si suspendare activitate 3 luni .Adica nu mai pot functiona ???



#352 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 20 February 2011 - 10:50 AM

da
parerea mea e sa contestati procesul verbal, cel putin pentru motivul necorelarii cuantumului amenzii cu gravitatea faptei



#353 Col

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 February 2011 - 02:08 PM

Citind cele scrise mai sus ma intreb ce s-ar intampla daca situatia de mai sus ar fi gasita la unul dintre cele 2 puncte de lucru ale firmei?Ar fi suspendata activitatea firmei la ambele puncte de lucru sau doar la cel la care s-a gasit neregula?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL