Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

declaratie unica venit anaf
20 replies to this topic

#1 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 June 2019 - 02:49 PM

Eu lucrez ca persoana fizica (freelancer), realizand diferite pagini web si sunt platit numai prin paypal si transferwise din care transfer in contul din banca. Clientii sunt doar din exteriorul Romaniei.
Deoarece sumele obtinute sunt mult sub minimul pe economie (undeva la 600ron/luna: o luna da, alte 2 luni nimic) nu am declarat la fisc nimic. Nu am depus declaratii fiscale pe persoana fizica niciodata. Ultima a fost facuta de firma la care am fost angajat in 2016.
Acum mi se cere sa declar sumele din 2018 si in avans pe cele din 2019.
1. La ce categorie de venituri sa ma incadrez? in formularul declaratiei unice?
2. La ce amenda sa ma astept?
Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2019 - 05:19 PM

Te incadrezi la venituri din strainatate.
Nu cred sa iei amenda, probabil vei primi avertisment pt nedepunerea declaratiuei unice in 2018.
Pt cea din 2019 mai e timp pana pe 15 iulie anul asta, dar n-o lasa pe ultima zi fiindca e riscant cu sistemul ANAF (mari sanse sa se blocheze). Vezi ca se trimite doar online, prin SPV (trebuie sa-ti faci cont). SPV = Spatiul Privat Virtual (pe site-ul ANAF) - urmeaza pasii necesari, nu e mare lucru, dar grabeste-te cu astea ca sa nu intri in criza de timp in caz ca mai apar situatii nepravazute, poate nu te descurci bine din prima cu SPV, eventuale erori de corectat la declaratie, etc ... , sa ai timp pt toate pana la inceputul lui iulie.

:smile:




#3 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 18 June 2019 - 05:00 PM

Mai trebuie să aveți o formă de organizare legală ca freelancer - PFA, SRL, II etc. pe care înțeleg din formularea enunțului că nu o aveți. Ca persoană fizică simplă nu se poate "lucra" decât în anumite cazuri, iar dvs nu vă încadrați, dacă spuneți că realizați pagini web, ceea ce e o activitate de profesionist. Eu am făcut propuneri de modificare a legii și n-am fost în stare să provoc modificarea prevederilor nici măcar pentru cei care pun clipuri cu pisici pe Youtube - să poată câștiga bani din publicitate pe persoană fizică simplă.

Cât despre veniturile sub salariul minim, astea nu scuză faptul că nu le-ați declarat. Mulți freelanceri din România etc. le au sub nivelul minim și tot sunt obligați sa le declare de ani de zile și să plătească impozit și contribuții.

Iar despre amenda, s-ar putea să fie cea mai mică grijă - să nu cumva să se trezească cineva de acolo să vă deschidă dosar penal pt evaziune, pentru că în ultimii ani, din lipsa banilor la buget, s-au pus fiscul pe capul tuturor oamenilor: acum ceva timp citeam știri despre niște pensionari de prin Bacău care aveau și ei niște amărâte de garsoniere pe care le închiriau pe sume mici fără contract și deci fără plata impozitele și respectivii au fost condamnați - cu suspendare ce-i drept, dar unul dintre ei mai avea o condamnare așa că nu cred că i-a picat bine. Sumele cu care au "prejudiciat" statul erau infime - într-unul dintre cazuri era sub o mie de lei. Dar nu mai știu ce spune legea în prezent, că s-a tot modificat...

Dacă ați primit scrisoare înseamnă că ANAF-ul are cunoștință despre veniturile dvs și asta nici nu e greu având în vedere că în ultimii ani au tot intrat în vigoare legi privind colaborarea băncilor și a diferitelor instituții cu autoritățile statului. Deci tot ce puteți face este să vă conformați.

Aceasta postare a fost editata de DanaPFA: 18 June 2019 - 05:06 PM




#4 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 June 2019 - 07:42 PM

Ma voi conforma si voi depune declaratia unica.
Stiti cumva dupa cate zile imi va sosi decizia de impunere cu cat am de plata?
Cat timp voi avea la dispozitie sa platesc aceasta suma?

Multumesc de ajutor



#5 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 24 June 2019 - 09:05 PM

Nu știu cum e sistemul în prezent pentru veniturile din trecut (nedeclarate), nu sunt contabil, vorbesc doar din experiență. PFA-urile sau profesiile înregistrate și care au depus declarația unică au voie să plătească până în iunie anul viitor, parcă, pentru veniturile de anul ăsta. Pe 2019 puteți declara 0 lei dacă știți că nu aveți/nu veți avea venituri. Nu știu dacă aveți altă sursă de venit sau sunteți angajat și astfel sunteti asigurat la sănătate, dacă nu, poate e bine să vă asigurați și plătiți jumătate 1248 lei pe tot anul. Dacă ați avut venituri sub minim nu plătiți contribuția la pensie.

Mie mi-au venit regularizări din 2014 încoace și din momentul primirii deciziei cred că am avut 60 de zile pentru plată, nu mai știu.
Dumneavoastră probabil primiți decizia pe loc dacă nu aveți cont în spațiul privat virtual că nu știu dacă puteți să vă faceți cont ca persoană fizică simplă, chiar nu îmi amintesc cum funcționează. Dar am impresia că s-a dat lege ca oamenii să-și depună declarațiile și pe hârtie, la sediul ANAF, vedeti aici: http://www.ziare.com...-online-1563713. Poate va dau si decizia pe loc și vedeti ce scrie pe ea.

Am impresia că trebuie să alegeți și un cod CAEN, vedeți ce vi se potrivește pentru activitate. Sper să nu vă ceară prea multe detalii. Mai întâi descărcați declarația și completați-o, eventual consultându-vă și cu cineva mai de specialitate.



#6 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 June 2019 - 08:36 AM

Pe anul in curs am facut deja 5000 ron (a mers mai bine) dar trebuie sa minimalizez cat am de dat pentru ca nu stiu ce amenda sau penalitati vor venii pentru anul trecut. Banuiesc ca pot declara pentru 2019 1000 ron si la anul in martie sa pun suma corecta.
De unde sa mai pun si pentru sanatate cand mai sunt si parinti de intretinut? In spital tot trebuie sa dau pentru consult, la medicul de familie tot trebuie sa dau altfel e cu programare. Dar acesta este o alta discutie.

Aceasta postare a fost editata de mvali: 25 June 2019 - 08:41 AM




#7 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 June 2019 - 10:26 AM

Din cate citesc activitatea de prestari servicii (IT) nu poate fi prestata ca persoana fizica. Trebuie o forma de organizare juridica. Numai ca eu nu am clienti din Ro care cer/au nevoie de factura. Exista vreo posibilitate de declarare a acestor venituri pe persoana fizica ?
Din cat am citi poate fi DPI Drepturi de Proprietate Intelectuala, sau din alte surse.

Aceasta postare a fost editata de mvali: 25 June 2019 - 10:28 AM




#8 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 25 June 2019 - 12:37 PM

Despre asta chiar nu știu nimic. Da, trebuie o formă de organizare, cum spuneam. Chiar dacă clienții din străinătate nu cer factură, din câte știu dvs tot trebuie să o emiteți cumva ca să justificați sumele intrate în cont, pentru că în legislația româneasca nu îți pot intra bani așa, pur și simplu. Și eu mi-am deschis canal pe Youtube unde pun clipuri cu pisici dar deocamdată nu pot câștiga bani din el și am aflat că și pentru atâta lucru trebuie să-mi fac PFA/SRL, nici aici nu merge pe persoană fizică sau dreptri de autor (când oi avea suficienți abonați). Iar cu drepturile de autor știu că e tot complicat, vedeți că sunt discutate și pe forumul acesta, de exemplu aici: http://www.conta.ro/..._20#entry287563

Dacă nu aveți asigurare la sănătate s-ar putea să vă pună s-o plătiți și pe anii anteriori (deși cred că și aici au schimbat legea), deci și acolo trebuie rezolvat cumva. Dacă unul dintre părinți are salariu, puteți fi co-asigurat.

Dacă ați câștigat deja 5000 trebuie să îi declarați pe aceștia dar puteți pune 4000 lei la cheltuieli deductibile estimate și vă rămâne suma netă de 1000 lei, așa cum doriți, și veți plăti 100 lei ca impozit anticipat.

Pentru că aveți clienți din afară s-ar putea să trebuiască să depuneți și declarația 390 - despre asta chiar nu știu nimic și oricum e prioritar să rezolvați întâi cu declararea veniturilor.

Într-adevăr cred că e mai simplu ca drepturi de autor obținute pe persoană fizică, dar nu știu să vă zic mai multe.



#9 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 25 June 2019 - 12:51 PM

Dacă vă pricepeți la IT și dacă știți și engleză vă puteți posta CV-ul pe ejobs, bestjobs și Linkedin, sunt posturi pentru care puteți lucra de acasă, dacă nu sunteți din București. Merită să încercați.



#10 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 June 2019 - 01:56 PM

Da asa este per proiect, dar disponibile numai pentru seniori care stiu all in one la un nivel super high. Cele din orasele mai mici ofera 500E/luna.. bataie de joc.. minim pe economie brut. Mai bine lucrez de acasa si dupa cum se preconizeaza anul acesta iese mai bine.
Un sfat pentru toti care vor viziona acest thread: sunati la ANAF la asistenta contribuabili si va ghideaza ei cu tot. Eu asa am rezolvat.
Dana o intrebare daca se poate: pe pfa platesti numai norma de pfa? daca depasesti norma cat platesti?.
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de mvali: 26 June 2019 - 01:57 PM




#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2019 - 02:28 PM

Vezi postareamvali, la 26 June 2019 - 01:56 PM, a spus:

Un sfat pentru toti care vor viziona acest thread: sunati la ANAF la asistenta contribuabili si va ghideaza ei cu tot. Eu asa am rezolvat.

Nu vrei sa ne spui si noua cum ai rezolvat ? Asa, din curtoazie ... :smile:



#12 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 26 June 2019 - 06:05 PM

Eu nu sunt la normă, sunt în sistem real și în alt domeniul decât IT. Se plătește impozit 10% din venitul net, la sănătate plătesc inițial 1248 lei și dacă depășesc salariul minim plătesc restul încă pe atât - sănătatea nu este deductibilă. Și poți alege să plătești contribuția la pensie dacă ai venit sub minim, iar peste minim o plătești obligatoriu - anul ăsta e vreo 6300 lei, deci destul de mult, dar e deductibilă.

În legătură cu posturile de pe ejobs etc, cel mai bine e să nu presupuneți ce își doresc angajatorii (e lipsă de forță de muncă și mulți acceptă oameni mai puțin pregătiți) ci să vă faceți un CV cinstit cu ce știți să faceți efectiv și să trimiteți la o mie de firme că sigur vă vor contacta cel puțin câteva, pentru că oricum vă vor da teste și dacă nu vă potriviți, asta e, nu e nici un deranj. Eu așa am făcut când eram la început și nu aveam deloc experiență și tot mi-am găsit colaborări. Ar fi chiar păcat pentru cineva care știe IT. Vedeți că există platforme online de cursuri gratuite unde puteți învăța chiar mai multe din domeniul dvs și alte domenii (chiar dacă la unele scrie că trebuie să plătești pentru certificat, dvs alegeti varianta doar cu vizualizarea cursurilor). La fel, dacă vreți să învățați mai bine engleza se găsesc cursuri gratuite pe net. Și așa vă mai adăugați în CV competențe care vă vor fi necesare și utile. Seniorii ăia de care ziceți au de obicei propriile firme și lucrează cu străinătate pe bani mulți așa că nu se obosesc să trimită CV-urile la firme românești.

Cu asistența de la ANAF, nu știu ce să zic - eu întrebat-o pe o doamna de acolo dacă la Ghișeul unic e cineva care se pricepe la legislație pentru că vreau să-mi deschid o afacere și din exprimarea ei am înțeles că nu prea se pricepe nimeni. M-au contactat niște firme din America sau UE care vor să găsească colaboratori în România pe perioade de câteva luni pentru un domeniu apoi pentru altul (de exemplu, acum caută editori în word, luna viitoare traducători, peste alte câteva luni asistenți marketing etc - ei încheie contract cu omul și îi virează banii lunar în cont dar nu au cum să-l angajeze efectiv) și voiam să știu cum pot face lucrul ăsta fără să-mi închid și deschid alt PFA la câteva luni. Se plătește bine dar legislația din România ne omoară.
Apropo, cred că trebuie să depuneți și declarația 390 pentru că furnizați servicii în străinătate -dar la asta nu mă pricep că eu lucrez doar cu firme românești.

Vă mai recomand să citiți cu atenție și codul fiscal - prevederile la care vă încadrați și normele metodologice. Nu aveți cum să desfășurați o activitate dacă nu le cunoașteți iar funcționarii și chiar contabilii s-ar putea să nu le știe nici ei (eu așa am pățit des) pentru că se și schimbă des. În principiu trebuie să țineți și anumite registre (de încasări și plăți, de evidență fiscală, registrul unic de control etc- vedeți care vi se potrivește) și să emiteți cumva facturi pentru serviciile prestate, altfel nu se justifică banii intrați în cont. Deci trebuie să citiți și legislația contabilă și tot felul de ordine de ministru ca să fiți în regulă.

Dar mai întâi rezolvați cu forma de organizare și cu declarația unică.

Aceasta postare a fost editata de DanaPFA: 26 June 2019 - 06:11 PM




#13 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 26 June 2019 - 09:57 PM

Declaratia Unica am depus-o exact cum mi s-a spus: sa bifez "Alte Venituri"
Acum ca va trebui sa depun si alte acte.. vad atunci. Deocamdata au raportat ca documentul a fost depus cu succes si am si recipisa.
Ideea generala este ca trebuie depusa.. chit ca zic ca mi-a trims varul Sandel din Spania. Venitul trebuie declarat, altfel amenzile ne omoara.
Sa nu credeti ca nu vorbesc in cunstinta de cauza. Am fost la Interviuri si se cere marea cu sarea, nu te accepta cu toate ca ai ani in spate, pentru ca nu stii ce vor ei. Prefera sa tipe ca nu au oameni, sa plece lumea de la ei decat sa plateasca mai mult pentru oameni calificati, sau sa califice personal. Asa este aici in Romanica

Var ca declaratia 390 este pentru PFA (nu sunt) pentru contracte din UE. Eu lucrez in afara ei. Probabil imi vor cere alte acte. Vom trai si vom vedea

Aceasta postare a fost editata de mvali: 26 June 2019 - 10:02 PM




#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2019 - 02:40 PM

Multumesc, Vali ! :smile:

Reiau datele problemei :

Vezi postareamvali, la 16 June 2019 - 02:49 PM, a spus:


Eu lucrez ca persoana fizica (freelancer), realizand diferite pagini web si sunt platit numai prin paypal si transferwise din care transfer in contul din banca. Clientii sunt doar din exteriorul Romaniei.
Deoarece sumele obtinute sunt mult sub minimul pe economie (undeva la 600ron/luna: o luna da, alte 2 luni nimic) ... Pe anul in curs am facut deja 5000 ron (a mers mai bine) ...

Vezi postareamvali, la 26 June 2019 - 09:57 PM, a spus:

Declaratia Unica am depus-o exact cum mi s-a spus: sa bifez "Alte Venituri"

Persoana de la ANAF, cand te-a incadrat la "venituri din alte surse" probabil a avut in vedere ce i-ai spus tu si s-a gandit la normele metodologice ale art. 114, alin. (2), lit. g) din Codul fiscal, numai ca in cazul tau poate fi discutabil caracterul ocazional al veniturilor.
(2) În veniturile din activitățile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal sunt cuprinse veniturile realizate de contribuabilii care nu sunt înregistrați fiscal potrivit legislației în materie și care desfășoară activități de producție, comerț, prestări de servicii, profesii liberale, din drepturi de proprietate intelectuală, precum și venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, fără a avea caracter de continuitate și pentru care nu sunt aplicabile prevederile cap. II Venituri din activități independente și cap. VII Venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură din titlul IV al Codului fiscal.
Din pacate, tocmai "caracterul de continuitate" este destul de discutabil dpv al ANAF fiindca in legislatia fiscala actuala nu este definit clar caracterul ocazional al venitului, ceea ce lasa mult loc de interpretare, ori tocmai asta vreau sa evit in sfaturile mele : larghetea interpretarii, mai ales atunci cand ea nu e scrisa intr-un document emis de catre ANAF !

Definirea caracterului ocazional al veniturilor (atat cat mai este acum) a ramas valabil de la O.U.G. 82/2010, chiar daca ea s-a abrogat intre timp. Astfel, prin venituri realizate in mod ocazional se intelege acele venituri realizate ca urmare a desfasurarii unei activitati, in mod sporadic, fara a avea un caracter de regularitate. Sporadic inseamna rar, lipsit de continuitate, distantat, razlet, izolat, intamplator.
De asemenea, caracterul ocazional mai este definit si in art. 1, lit d) din Legea 52/2011, actualizata (a zilierilor), astfel : "activităţi cu caracter ocazional – activităţile care se desfăşoară în mod întâmplător, sporadic sau accidental, care nu au caracter permanent."
Mai era pe undeva o interpretare ceva mai oficiala (dar nu o mai gasesc acum) cf careia aveau caracter ocazional veniturile obtinute ocazional de maxim 3 sau 4 ori/an, cam in genul asta - adica rar.

Cf avocat.net, "De exemplu, daca o persoana incheie cu o editura un contract prin care se obliga sa trimita spre publicare materiale in fiecare zi/saptamana/luna/trimestru/semestru, fiind platita potrivit acestei intelegeri, caracterul veniturilor din drepturi de autor este regulat – pentru ca vorbim de o continuitate - , dar daca aceeasi persoana trimite la acea editura cate un material spre publicare intr-un mod neregulat, razlet (fara a interveni o intelegere prealabila cu privire la frecventa si continuitatea publicatiilor) atunci, e clar, veniturile au caracter ocazional."
Din pacate, aici avem de-a face cu o parere (chiar daca e logica !) a unui avocat. Nimic mai mult de atat.

In plus, impozitul pe venitul din alte activitati ar fi trebuit retinut la sursa de catre platitorul de venit (adica beneficiarul), cf. art. 115, ceea ce la tine nu se intampla. Cu alte cuvinte, aceste venituri sunt tratate ca cele obtinute in RO, nu din strainatate asa cum sunt ale tale.
Ma rog ... ce sa mai zic ...

Spor mare in continuare ! :biggrin:



#15 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 27 June 2019 - 05:47 PM

Într-adevăr, din câte știu și eu, veniturile dvs par a avea caracter ocazional și deci nu se pot încadra la alte venituri. Deci e greșit ce v-au zis de la asistență, dar nu înseamnă că a greșit neapărat funcționarul, ci poate dvs nu ați explicat cum trebuie, neștiind ce trebuie să spuneți. Oricum la dvs e mai complicat pentru că de la bun început nu v-ați înregistrat legal și nu ați lucrat cum trebuia efectiv.

Lucrul cu firme din străinătate cred că e dificil din punct de vedere contabil, mă îndoiesc că e suficientă doar depunerea declarației unice, și se dau amenzi și pentru nedepunerea altor declarații.

Amenda cred că e mult mai mai pentru declararea greșită a veniturilor și mai ales pentru nedeclararea și munca fără autorizație - cum v-am zis, nu aveți cum să prestați serviciile alea ca persoană fizică simplă. Nic măcar eu, care pun clipuri cu pisici pe Youtube, nu am voie să încasez bani dacă n-am o autorizație specifică. Deci măcar de acum încolo trebuie să vă înregistrați cumva, pentru că oricum sunteți obligat să plătiți impozite.



#16 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 June 2019 - 11:18 PM

Pai sincer de acum incolo nu mai transfer in contul din banca decat dupa ce ma angajez ca sa am parale de amenda.. da ma astept la asa ceva. Si da se pare ca aveti dreptate amandoua. Dar asa am fost sfatuit, asa am facut. Eu am explicat problema corect ca sa nu existe dubii.



#17 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 27 June 2019 - 11:32 PM

Pai exista amenda pentru declarare gresita? voi ma faceti sa cred ca mai bine nu declaram.



#18 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 28 June 2019 - 08:50 AM

E bine să declarați veniturile ca să nu aveți alte probleme mai grave decât o biată amendă, cum v-am mai zis. Dacă erați deja înregistat legal ca PFA sau altă formă vă puteați aștepta la o amendă mică sau mai degrabă un avertisment, cum v-a spus dna Otilia, fiind prima dată. Dar pentru că ANAF, în mod evident, a aflat cumva că aveți venituri și v-a somat să vi le declarați, trebuie să faceți lucrul ăsta. Pentru alte detalii, cel mai bine e să consultați un contabil mai acătării din orașul dvs, eventual îi plătiți ora de consultanță, dacă nu aveți unul în familie care să vă ajute.

Mai mult de atât nu știu să vă zic pentru că mie mi se pare dificilă și desfășurarea activității mele pentru care sunt înregistrată legal și declar și plătesc tot.

Deci dacă vreți să vă continuați activitatea, vă sfătuiesc să vă apucați de citit codul fiscal și legile contabile. Dacă nu, puteți să vă trimiteți CV-ul la o mie de firme și este imposibil să nu se lege ceva. Nu toți angajatorii gândesc la fel iar unii chiar au nevoie urgentă de angajați, așa cum or fi ei. Din o mie de firme nu se poate să nu răspundă 2-3 afirmativ.

Aceasta postare a fost editata de DanaPFA: 28 June 2019 - 08:52 AM




#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2019 - 02:32 PM

Vezi postareamvali, la 27 June 2019 - 11:32 PM, a spus:

Pai exista amenda pentru declarare gresita? voi ma faceti sa cred ca mai bine nu declaram.
E bine ca ai declarat ! De asemenea, poti corecta declaratia (daca consideri necesar) depunand o declaratie rectificativa, cel mai bine este sa o faci pana la termenul de plata a impozitului pe venit.

Pt veniturile din 2019 ai doar o estimare si astfel o considera si Fiscul pana la anul cand vei definitiva rezultatul activitatii pe 2019. Deci, nu e mare lucru ca le-ai declarat ca venituri din alte surse, mai ales ca la estimare nici n-am vazut venituri din strainatate.
Pt 2018 probabil au fost venituri ocazionale, important e ca le-ai declarat si ca ele iti vor fi impozitate, deci ai dovedit ca esti de buna credinta (Fiscul tine cont de asta).

Veniturile din alte surse (adica obtinute ocazional, de catre persoane fizice NEinregistrate fiscal) nu beneficiaza de cote forfetare deductibile, de niciun fel de cheltuieli deductibile, impozitul se calculeaza la brut si se retine de catre platitorul de venit cf art. 115 din CF (la tine nu s-a aplicat sau poate da ? am inteles ca nu ai vreun contract cu beneficiarii, in care sa se specifice cine retine impozitul).
Oricum, cf. art. 116 Declararea, stabilirea și plata impozitului pentru unele venituri din alte surse, din CF :
(1) Contribuabilii care realizează venituri din alte surse identificate ca fiind impozabile, altele decât cele prevăzute la art. 115 alin. (1), precum și cele prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. l) ( n.m. nu e cazul tau) au obligația de a depune declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, la organul fiscal competent, pentru fiecare an fiscal, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului. (n.m. anul asta termenul e amanat la 15.07.2019)
........
(4) Impozitul reprezintă impozit final.
(5) Plata impozitului anual datorat se efectuează la bugetul de stat, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului.


De asemenea, Contribuabilii care obțin venituri din alte surse nu au obligații de completare a Registrului de evidență fiscală și de conducere a evidenței contabile, cf. art. 114 (3) din CF.
____________________________________________________________________

Daca ai declarat corect suma totala pe 2018 (asta e cea mai importanta acum) si nu mai doresti sa rectifici natura venitului, ea ti se va impozita la fel ca veniturile din strainatate pt care se aplica regula generala (adica cota de 10% din brut), eu cred ca Fiscul se va multumi cu asta pana la urma.

Pt 2019, cand vei declara la anul, DACA vei ramane tot in faza de persoana fizica NEinregistrata fiscal te sfatuiesc sa-ti pui veniturile corect in declaratia unica, adica in categoria celor obtinute din strainatate, si sa le calculezi cf. procedurii specifice naturii lor, cu arhivarea documentelor bancare de incasare si transfer. NU este relevant faptul ca nu transferi sumele din contul de paypal in cel bancar de lei, acel cont de paypal nu este al altcuiva, ci tot al tau/in numele tau/ deschis pt tine si el dovedeste ca furnizorul ti-a platit prestatia, deci ti-a "livrat" venitul.

ART. 130 - Venituri obținute din străinătate
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) și cele care îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 59 alin. (2) datorează impozit pentru veniturile obținute din străinătate. Norme metodologice
(2) Veniturile realizate din străinătate se supun impozitării prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate după regulile proprii fiecărei categorii de venit, în funcție de natura acestuia.
(3) Pentru veniturile obținute din străinătate de natura celor obținute din România și neimpozabile/scutite în conformitate cu prevederile prezentului titlu se aplică același tratament fiscal ca și pentru cele obținute din România.
(4) Contribuabilii care obțin venituri din străinătate conform alin. (1) au obligația să le declare în declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice, până la data de 15 martie inclusiv a anului următor celui de realizare a venitului, precum și să efectueze calculul și plata impozitului datorat, în cadrul aceluiași termen, cu luarea în considerare a metodei de evitare a dublei impuneri, prevăzută de convenția de evitare a dublei impuneri.


Daca acele pagini web sunt exclusiv creatia ta, cu un aport personal evident, eu cred ca ele se pot incadra la venituri din cesionarea drepturilor de autor (adica la drepturi de proprietate intelectuala), daca nu stabilesti altfel cu beneficiarul. Posibil sa-ti fie util acest link : https://europa.eu/yo...ht/index_ro.htm
In acest caz, cf. art. 17 din CF, Veniturile din drepturi de proprietate intelectuală sunt considerate ca fiind obținute din România, numai dacă sunt primite de la un plătitor de venit din România sau de la un nerezident prin intermediul unui sediu permanent al acestuia stabilit în România.
Deci, vei avea venituri din drepturi de proprietate intelectuala obtinute din strainatate, ceea ce pare a fi cea mai corecta incadrare daca elementele pe care ni le-ai furnizat sunt exacte !
Impozitul este mai mic, regula proprie de impozitare a acestor venituri (aplicabila cf. art. 130 de mai sus) spune ca se deduce o cota forfetara de 40% din venitul brut (adica cel incasat). In declaratia unica, la venituri din strainatate (sectiunea 2 pt anul 2018), ai categoria de venituri din drepturi de proprietate intelectuala.
Astfel, o rectificativa la declaratia unica deja depusa capata mai mult sens decat simpla incadrare a venitului intr-o categorie sau alta.

Inregistrarea fiscala pt veniturile din drepturi de proprietate intelectuala este simpla, ea poate fi facuta prin declaratia 020. Poti incerca sa o faci chiar retroactiv si pt anul trecut (nu numai pt tot anul asta), adica sa treci in declaratie data inceperii activitatii cand ai obtinut primul venit anul trecut - daca crezi ca merita dif de impozit pt 2018. Nu cred sa primesti amenda, poate doar un avertisment. Intreaba la Adm. Financiara de catre apartii cu domiciliul. Daca iti accepta decl. 020 fara amenda si faci rectificativa la declaratia unica, vei scuti niste bani de la impozit si poti sa te consideri acoperit complet. Totul e sa poti incadra acele pagini web la o activitate de creatie cu drepturi de autor. Alfel, pica varianta.
020 Declarație de înregistrare fiscală/Declarație de mențiuni pentru persoane fizice române și străine care dețin cod numeric personal (OPANAF 3725/2017). Formular. Se completează și se depune de către persoanele fizice române și străine, care dețin cod numeric personal, altele decât persoanele fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere. Declarația de înregistrare se depune cu ocazia primei înregistrări fiscale, iar declarația de mențiuni se completează ori de câte ori se modifică datele declarate anterior. Durată de completare: 8 minute. Motivul colectării informației: Informațiile sunt utilizate în procesul de administrare a persoanelor fizice române și străine care dețin cod numeric personal.
___________________________________________________

Daca vrei sa te inregistrezi ca PFA, trebuie sa stii ca veniturile obținute din activități independente desfășurate în România, potrivit legii, se consideră ca fiind obținute din România, indiferent dacă sunt primite din România sau din străinătate, cf art. 671 din CF. In plus, daca optezi pt impozitarea in sistem real, vei putea sa-ti deduci cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii tale ca PFA, dar trebuie sa-ti tii evidenta contabila in partida simpla si oricand te poate paste un control de la Fisc. La norma de venit nu e necesara aceasta evidenta, dar nici nu ai deductibilitati. Nici Fiscul nu te controleaza tocmai fiindca nu ai deductibilitati si astfel nu poti diminua baza impozabila pe care ti-o dau ei anual.



#20 mvali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 June 2019 - 12:59 AM

Nu ma deranjeaza sa platesc 10% din ce incasez (fara deducere de cheltuieli) atat timp cat este doar atat de plata, si nu doresc sa ma complic cu registre contabile si alte acte.

De declarat am dat toata suma poate cu 7 lei in plus ca nu am stiut daca un retur de la o comanda prin ebay/paypal este considerat plata sau incasare cu toate ca sunt sume trecute la debit si la credit, dar la amandoua este specificat "data entry carduri"
In total pe 2018 am avut 10 tranzactii plus cele 2 de 7 lei
Unele pagini web sunt creatie proprie, altele sunt modificari la aplicatii deja existente. Clientii sunt din afara spatiului UE, nu am contract semnat. In lipsa contractului banuiesc ca nu pot demonstra ca sunt din drepturi de autor. Nu sunt semnate ca un articol sau opera de arta. Pot demonstra cumva ca sunt DPI? trebuie clientul sa imi dea ceva scris?

Exact ce am spus la ANAF la asistenta v-am relatat si aici.
Totul este sa nu ma incadreze la activitati la care sa am nevoie de autorizatie, si sa ma amendeze pentru lipsa ei. Nu doresc sa ma bag singur in gura lupului.
Nu este o activitate permanenta, mai mult un hobby. Cand sunt probleme sunt solicitat.

Acum eu mai trebuie sa depun 020 sau alte documente daca nu ma inregistrez cu DPI din exterior?
Daca raman asa PF la anul declar suma corecta ca alte venituri sin strainatate, mi se ia 10% si gata?

Multumesc foarte mult pentru timpul si suportul acordat.

Aceasta postare a fost editata de mvali: 30 June 2019 - 01:04 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL