Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
In 2019 se poate sa primeasca angajatul 2200 de lei la un brut de 3200 lei? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

In 2019 se poate sa primeasca angajatul 2200 de lei la un brut de 3200 lei?

salariul net calculat in 2019
4 replies to this topic

#1 Mario78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2019 - 11:20 AM

Buna ziua,
Am fost la un interviu pentru un post de operator calculator. Angajatorul promitea ca da 2200 de lei in mana, iar cand sa semnez contractul brutul era de 3200 de lei.
Ce legi ii permit sa dea salariul de 2200 asa cum promitea daca totalul taxelor si impozitelor pe salariu in 2019 e 43%?
Exista vreo derogare legala?
Nu mi-a spus la ce lege face referire.
Mi-a zis doar ca trebuie sa am incredere ca voi primi 2200 chiar daca scrie pe contract ca brutul este 3200 de lei
Daca ar da bonusuri nu ar trebui sa existe o hartie semnata?

Aceasta postare a fost editata de Mario78: 02 October 2019 - 11:21 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2019 - 07:17 PM

La un brut de 3200 lei iese un net de 1.885 lei. Ca sa ajungi la 2200 lei cred ca iti dau bonuri (tichete) de masa, care nu sunt purtatoare de contributii sociale, ci doar de impozit pe venit de 10%.
La o val. de (15,18 lei/tichet x 22 zile lucratoare/ luna) - 10% vine cam 300 lei net. Adica circa 1900 net de la salariu + circa 300 lei de la bonurile de masa = cam cei 2.200 lei oferiti.

Desigur ca trebuie sa figureze in contractul tau de munca faptul ca ai ca beneficiu salarial acele bonuri de masa in valoare de 315 lei/lunar, astfel incat sa ajungi la 2.200 cu totul. Faza e ca nu-i acelasi nr de zile lucratoare in fiecare luna, deci nu-i sigur ca vei primi chiar 315 lei lunar (se poate sa fie mai putin), basca faptul ca in per de concediu de odihna sau un eventual medical nu primesti bonuri de masa.

Daca nu scrie in contract despre acesti bani in plus, NU poti fi sigur ca ii vei primi !!




#3 Mario78

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 October 2019 - 06:56 PM

Multumesc pentru raspuns,
Spunea ca da si bonuri de masa peste acesti 2200 care nu rezultau din calculul brutului. Valoarea bonului 9,5 lei pe zi lucrata.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2019 - 09:26 AM

Vloarea actuala e 15,18 lei/zi lucrata !



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2019 - 08:11 AM

Atentie, valoarea MAXIMA este de 15,18 lei.
Poti sa dai si bonuri de 5 lei daca asa s-a hotarat/negociat! (chiar daca nu-i rentabil dpdv fiscal :biggrin: )

PS: Mai este posibil sa fie intr-un domeniu cu scutiri la impozit (de ex horeca sezoniere)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL