Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie achizitie marfa - factura si DVI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie achizitie marfa - factura si DVI

3 replies to this topic

#1 danielaiani

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 November 2019 - 03:38 PM

buna ziua , va rog sa ma ajutati .
Un furnizor din Franta mi-a trimis din Tunisia materie prima pentru confectionat . drept urmare eu am factura din Franta cu pe care o inregistrez in contabilitate si o declar in 390 dar mai am si declaratia vamala cu plata tva -lui afferent marfii care a venit din Tunisia . Intrebarea mea este cand inregistrez declaratia vamala , cum ma inregistrez cu Marfa care a intrat prin vama si pt care am platit tva , ca nu ma pot dubla cu Marfa in contabilitate ???
va multumesc anticipat



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2019 - 04:34 PM

Dupa parerea mea :smile: :

- Daca ai primit factura furnizorului intracomunitar inainte de primirea marfurilor, se anticipeaza exigibilitatea TVA si se considera ca ea intervine la data emiterii facturii, chiar daca marfa urmeaza sa soseasca ulterior (art. 284(2)).
- Baza de impozitare va fi calculata prin utilizarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii de catre furnizorul din Franta, fara a mai reveni la data primirii marfurilor (DVI) asupra bazei de impozitare si nici asupra TVA.
- Recunosterea in contabilitate a stocului de marfa se face la data transferului riscului de marfa de la vanzator la cumparator, utilizandu-se grupa 32 “Stocuri in curs de aprovizionare”. cf pct. 276 , alin.3 din OMFP 1802/2014.
- Din pdv al reglementarilor contabile, receptia stocului de marfa se efectueaza la cursul valabil din data receptiei, iar eventualele diferente de curs se vor inregistra pe seama conturilor 665 sau 765, cf. OMFP 1802/2014.

Inregistrarea marfii cf factura:
327 "Marfuri in curs de aprovizionare" = 401 "Furnizori" val fact furnizor extern x curs valutar la data facturii
327 "Marfuri in curs de aprovizionare"= 401 "Furnizori" - val fact furnizor transport (daca se include in costul marfii)

Inregistrarea intrarii de marfa :
371 "Marfuri" = 327 "Marfuri in curs de aprovizionare" (curs valabil la data receptie)
371 "Marfuri" = 765 "Venituri din diferente de curs valutar"
sau
665 "Cheltuieli din diferente de curs valutar" - 371 "Marfuri"

Plata tva in vama, cf DVI :
4426 Tva deductibila = 5121 "Conturi la banci in lei"
__________________________________________________________

Acolo unde e cazul :

Inregistrarea taxelor vamale si a comisionului vamal, cf DVI :
371 "Marfuri" = %
446 analitic Taxe vamale
446 analitic Comision vamal

Plata taxelor vamale si a comisionului vamal, cf. DVI:
% = 5121 "Conturi la banci in lei"
446 analitic Taxe vamale
446 analitic Comision vamal




#3 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 07 November 2019 - 01:12 PM

nu imi este clar: biroul vamal este pe teritoriul Romaniei?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2019 - 05:37 PM

Asa reiese ... cel putin pt mine. Marfa vine din Tunisia (non-UE).






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL