Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
unitati fond de investitii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

unitati fond de investitii

4 replies to this topic

#1 Daniel - Mircea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Excel, baze de date

Postat 06 December 2019 - 09:27 PM

In urma cu un an, firma a inceput sa achizitioneze lunar, prin intermediul unei banci, unitati ale unui fond de investitii. Pâna in prezent nu au fost vândute unitati de fond. La data achizitiei nu a fost cunoscuta perioada pentru care vor fi detinute. Inregistrarile au fost de fiecare data: 5081 = 5121.

Intrebarile la care va rog sa ma ajutati sa gasesc raspuns sunt:
1. la implinirea termenului de un an de detinere a unui pachet de unitati, trebuie sa se faca reconsiderarea acestora ca imobilizari financiare, eventual prin inregistrarea 265 = 5081?
2. la vânzarea unitatilor de fond, scoaterea acestora din evidenta trebuie sa se faca prin metoda FIFO sau este la alegerea managementului prin politicile contabile adoptate? Aceasta are importanta pentru inregistrarea venitului din valorificarea unitatilor de fond, având in vedere ca acestea au fost cumparate la valori diferite iar valoarea lor a crescut intre timp. Firma este platitoare de impozit pe venit.

Multumesc frumos pentru sugestii/solutii. Si mai frumos, daca puteti mentiona un temei legal.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2019 - 02:43 PM

Dupa parerea mea,
1. da, la implinirea termenului de un an de detinere a unui pachet de unitati, trebuie sa se faca reconsiderarea acestora ca imobilizari financiare, prin inregistrarea 265 = 5081
2. asa cum te-ai gandit, adica prin politici contabile. Cea mai buna metoda consider ca ar fi CMP fiindca in acest fel nu mai ai discutii cu nimeni ca ai scazut cum ti-a convenit, prin metoda aleasa, incarcand veniturile mai mult sau mai putin.
Baza legala : OMFP 1802/2014
96. ‐ (1) Costul de achiziție sau costul de producție al stocurilor din aceeaşi categorie şi al tuturor elementelor fungibile se calculează prin aplicarea uneia din următoarele metode:
a) metoda costului mediu ponderat ‐ CMP;
b) metoda primul intrat‐primul ieşit ‐ FIFO;
c) metoda ultimul intrat‐primul ieşit ‐ LIFO.
(2) Metoda "costului mediu ponderat" (CMP) presupune calcularea costului fiecărui element pe baza mediei ponderate a costurilor elementelor similare aflate în stoc la începutul perioadei şi a costului elementelor similare produse sau cumpărate în timpul perioadei. Media poate fi calculată periodic sau după fiecare recepție. Perioada de calcul nu trebuie să depăşească durata medie de stocare.
(3) Potrivit metodei "primul intrat‐primul ieşit" (FIFO), bunurile ieşite din gestiune se evaluează la costul de achiziție sau de producție al primei intrări (lot). Pe măsura epuizării lotului, bunurile ieşite din gestiune se evaluează la costul de achiziție sau de producție al lotului următor, în ordine cronologică.
(4) Potrivit metodei "ultimul intrat‐primul ieşit" (LIFO), bunurile ieşite din gestiune se evaluează la costul de achiziție sau de producție al ultimei intrări (lot). Pe măsura epuizării lotului, bunurile ieşite din gestiune se evaluează la costul de achiziție sau costul de producție al lotului anterior, în ordine cronologică.
97. ‐ Prevederile referitoare la evaluarea stocurilor se completează cu prevederile subsecțiunii 4.5.2 "Stocuri".
98. ‐ Prevederile pct. 96 se aplică şi investițiilor pe termen scurt, cu excepția depozitelor bancare pe termen scurt.

Iata si alte pareri de pe forum :

Vezi postareaonuta, la 04 May 2009 - 03:53 PM, a spus:

daca am mai multe subscrieri la fondul de investitii cand vand o parte din el cum le scad din gestiune? la ce valoare?

Vezi postarealeu50, la 04 May 2009 - 09:38 PM, a spus:

In functie de ce metoda de evaluare la iesire adopti (FIFO, LIFO, CMP, identificarii specifice), vei face si descarcarea din gestiune a unitatilor.

Vezi postareaonuta, la 08 May 2009 - 04:13 PM, a spus:

pot sa aleg ce metoda vreau, de ex. FIFO? sau trebuie sa folosesc metoda pe care o folosesc la descarcarea de gestiune la stocuri (CMP)? multumesc

Vezi postarealeu50, la 08 May 2009 - 07:38 PM, a spus:

cea pe care ai mai folosit-o. Daca nu ai mai avut vanzari, oricare.

Vezi postareaeszcse, la 12 November 2009 - 07:13 PM, a spus:

Buna la toti colegii de breasla,

rog cei care ma pot ajuta sa-si expuna parerea profesionala. Multumesc !

O entitate a achizitionat unitati de fond de la o societate bancara, pe baza unui contract. In contract perioada pentru care se achizitioneaza unitatile de fond este stipulat "NEDETERMINATA", banca lasand astfel libertatea ca entitatea sa vinda unitatile de fond cand isi doreste ea. In aceasta situatie pe baza carei criterii se judeca daca titlurile se clasifica imobilizari fin.-investitii fin.pe termen lung-ct.265, sau plasamente fin.-investitii fin.pe termen scurt-ct.508 ?
Multumesc inca odata :good:

Vezi postareamihaela_cva, la 13 November 2009 - 02:10 AM, a spus:

eu le-as pune pe termen scurt, iar daca trece anul si nu s-ar vinde, le-as transforma atunci in termen lung. Sigur ca ar trebui sa intrebati si banca, cum interpreteaza si declara ei.

Vezi postarealeu50, la 14 November 2009 - 03:01 PM, a spus:

Dupa parerea mea ar trebui sa clasifici aceste unitati de fond in functie de hotararea unitatii referitoare la termenul pentru care au fost achizitionate, intrucat acestea se incadreaza in unitatile de debit perpetue si chiar si IAS-urile (32 si 39) nu se pronunta la termenul acestora.
Clasificarea este la latitudinea unitatii care a investit in plasamente financiare detinute pentru vanzare sau ca si imobilizari financiare, daca sunt pentru vanzare atunci le inregistrezi intr-un cont din clasa 5, si daca nu atunci intr-un cont din clasa 2.




#3 Daniel - Mircea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Excel, baze de date

Postat 14 December 2019 - 08:46 AM

Multumesc mult,Otilia. Ca de obicei, raspunsul este la obiect, clarificator si argumentat. Referitor la metoda CMP, si eu o prefer, tocmai pentru motivul pe care l-ai mentionat.

Aceasta postare a fost editata de Daniel - Mircea: 14 December 2019 - 08:54 AM




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2019 - 02:42 PM

Cu drag si alta data ! :smile:



#5 Daniel - Mircea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Excel, baze de date

Postat 24 October 2021 - 04:32 PM

Revin la acest topic deoarece in luna octombrie firma a rascumparat titlurile de participare detinute la fond. Detinerea titlurilor fiind mai veche de un an, intreaga suma investita de 40.000 lei se regaseste in debitul contului 265. La vânzarea titlurilor, pentru care s-a incasat suma de 42.400 lei, am gândit doua variante de inregistrari contabile:
var. I:
6641 = 265 40.000
461 = 7641 42.400
5121 = 461 42.400

var. a II-a:
5121 = % 42.400
265 40.000
7641 2.400

Eu as merge pe varianta I, cred ca varianta a II-a ar fi fost aplicabila doar daca investitia era pe termen scurt:
5121 = % 42.400
5081 40.000
7641 2.400

Firma fiind platitoare de impozit pe venit, modul de inregistrare contabila are impact fiscal. Am cautat clarificarea in OMFP1802/2014, dar o a doua parere este bine-venita, mai ales ca eu nu am mai avut de a face cu o astfel de operatiune pâna acum.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL